Skocz do zawartości

Widma okularów - analiza sensowności


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, dobrychemik napisał(a):

@Mumia

Dobra wiadomość: udało mi się zrobić w celi pomiarowej trochę więcej miejsca i zamiast dotychczasowych 45mm mam teraz "aż" 60mm miejsca wzdłuż osi optycznej. Na szerokość natomiast raczej nie ma ograniczeń.

W takim razie nie zostaje nic więcej, jak spróbować. W przyszłym tygodniu zapakuje, wyślę i zobaczymy co z tego wyjdzie. Na wymiar powinno wszytsko wejść, korpusy od Ortho zazwyczaj nie przekraczają 2cm. Największe wyzwanie będziesz miał, żeby to wszytsko osiowo ustawić ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się zmierzyć transmitancję okularu bez rozbierania go, ale trzeba mieć do tego kulę integracyjną (całkującą), do której wejdzie światło. Trzeba tak dobrać aperturę, by światło bez okularu weszło do kuli, bez obcięcia. A potem okular trzeba tak ustawić wraz z tą samą aperturą, by całe światło z niego po zogniskowaniu również weszło do kuli integracyjnej. Inaczej tego nie zmierzycie wystarczająco dobrze. Dalej światło z kuli już sobie leci do spektrometru.

 

Transmisję całego układu optycznego można ogarnąć w dość prosty sposób, spektrometr światłowodowy ze źródłem światła i kolimacją wiązki na równoległą. Lornetki z dobrym przybliżeniem na wyjściu dają wiązkę równoległą tylko o innej szerokości czy tam średnicy. I tu kluczowa jest wielkość apertury, która w obu przypadkach zmieści się w układzie optycznym wprowadzającym światło do światłowodu spektrometru.

Edytowane przez bajastro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, bajastro napisał(a):

Da się zmierzyć transmitancję okularu bez rozbierania go, ale trzeba mieć do tego kulę integracyjną (całkującą), do której wejdzie światło. Trzeba tak dobrać aperturę, by światło bez okularu weszło do kuli, bez obcięcia. A potem okular trzeba tak ustawić wraz z tą samą aperturą, by całe światło z niego po zogniskowaniu również weszło do kuli integracyjnej. Inaczej tego nie zmierzycie wystarczająco dobrze. Dalej światło z kuli już sobie leci do spektrometru.

 

Transmisję całego układu optycznego można ogarnąć w dość prosty sposób, spektrometr światłowodowy ze źródłem światła i kolimacją wiązki na równoległą. Lornetki z dobrym przybliżeniem na wyjściu dają wiązkę równoległą tylko o innej szerokości czy tam średnicy. I tu kluczowa jest wielkość apertury, która w obu przypadkach zmieści się w układzie optycznym wprowadzającym światło do światłowodu spektrometru.

 

Ale ta kula będzie dawała podobny efekt jak dodatkowa soczewka w okularze. Wpływ kuli będzie nieco inny dla różnych okularów, bo okulary będą dawały wiązkę o różnej szerokości, czyli o różnym kącie padania na szkło i o różnej długości drogi optycznej. Różnice zapewne będą niewielkie, ale nie zdziwiłbym się jeśli by przekroczyły próg precyzji stosowanej przez Ludesa (cztery cyfry znaczące).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

(1) Jak robią testy lornetek - nie wiem.

(2) Natomiast z okularami jest ten problem, że niemal każdy ma inne rozmiary i kształt, co z mojego punktu widzenia jest koszmarem.

(1) Jak robią testy lornetek jest opisane na Optyczne.pl

 

(2) A czy nie ma opcji dotoczenia dwóch adapterów: 1,25" i 2" aby w sposób idealnie osiowy mocować je w wiązce światła?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Marcin_G napisał(a):

(1) Jak robią testy lornetek jest opisane na Optyczne.pl

 

(2) A czy nie ma opcji dotoczenia dwóch adapterów: 1,25" i 2" aby w sposób idealnie osiowy mocować je w wiązce światła?

 

Nie mam tokarki, nie jestem tokarzem, nie planuję najmować tokarza :)

A przede wszystkim: jestem opiekunem spektrofotometru i o ile mam pewną swobodę w korzystaniu z niego, to nadrzędną sprawą jest dbać o jego dobrostan. ŻADNYCH PRZERÓBEK ANI INGERENCJI W SPRZĘT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Marcin_G napisał(a):

Ale dodanie wkładanego /wyjmowalnego adaptera nie jest żadną ingerencją w sprzęt. To tylko ułatwienie prac. A doskonałego astro-tokarza masz w Krakowie w osobie @Piotrek K.

 

Co nie zmienia faktu, że taki wkładany/wyjmowany zestaw nadal będzie wymagał bardzo precyzyjnego pozycjonowania. A bezwzględne pomiary transmitancji i tak lepiej zrobić inaczej, bez konieczności korzystania ze spektrofotometru. Z drugiej strony, do badania neutralności barwnej okularu wystarczy mi moje obecne podejście, czyli umieszczanie sprzętu na oko. Na tyle rzadko planuję to robić, że szkoda robić za dużo zamieszania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.