Skocz do zawartości
  • 0

Największa tuba do zawieszenia na eq3-2


Oczk

Pytanie

Cześć,

Z racji, że głównie do tej pory zajmowałem się astrofotografią, potrzebuję porady odnośnie naocznych obserwacji.

Szukam możliwie największej/ "najlepszej" tuby jaką mógłbym zawiesić na montażu eq3-2 (z napędem). Po przeniesieniu swojego małego refraktora na heq5, został mi wolny stary montaż, który chciałbym wykorzystać w celach obserwacyjnych.

Interesują mnie głównie obserwacje Układu Słonecznego, aczkolwiek fajnie byłoby też czasem spojrzeć na jakąś gromadę kulistą. Inne DS w sumie też miło byłoby zobaczyć, ale wiadomo że nie znajdę sprzętu uniwersalnego, więc jeżeli z czegoś mam zrezygnować, to właśnie z obiektów głębokiego nieba ;)

 

Z tego co widzę, to kiedyś maki 150 były sprzedawane wraz z eq3-2 i właśnie w stronę tego maka kierowałem swój portfel. Jednak nigdy nie miałem styczności z innym teleskopem niż refraktor (i to mocno średnio nadający się do obserwacji wizualnych), więc nie wiem jak to "działa" w praktyce. No i jak realnie ten mak współpracuje z tą klasą montażu? Sam montaż zadbany, kilka miesięcy przed wymianą na nowszy przeszedł renowację w serwisie i myślę, że można z niego trochę wycisnąć.

 

Jeżeli nie mak150, to co innego w podobnej maksymalnej wadze (i cenie) nada się na teleskop do wizuala?

 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Betoniarki (sct, maki) są grubsze a krótsze, montaż lepiej sobie z nimi radzi niż z długim refraktorem. Wieszam czasami na eq3-2 (na stalowych nogach) SCT 8" i jest spoko, zdecydowanie lepiej niż z refraktorem 80mm F15.

Edytowane przez sosna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hej. Ja czasami używam tego montażu(bez napędu) z ed80 i SW102/500. Spokojnie daje radę do wizualnych obserwacji US (czyli z dużymi powiększeniami).

Natomiast próbowałem z refraktorami SW150/750 i 102/1000 to zdecydowanie było powyżej jego możliwości nawet w mniejszych powiększeniach. 

MAK-iem 150 poweruje się konkretnie, więc moim zdaniem też nie da rady, chyba że na zasadzie że ustawisz w miejsce, w którym będzie obiekt, odczekasz aż przestanie się trząść i poobserwujesz obiekt przechodzący przez pole widzenia bez dotykania tuby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na jakich nogach jest ten EQ3-2? Alu czy stal? Mam starą wersję tego montażu jeszcze bez gniazda dovetail, na statywie alu. Wieszałem na nim m. in. astrokrakowego Newtona 130/650 z tubusem z PCV, o wadze  5 kg oraz Maka 127. W obu przypadkach dało radę z 1 przeciwwagą, ale to już limit dla takiej konfiguracji.

Mak 150 nie ma szans na nogach alu, na stalowych - być może się uda. Upewniłbym się u kogoś, kto w praktyce sprawdził taki zestaw. Sęk w tym, że waga i średnica OTA wymusi stosowanie cięższej przeciwwagi, a więc podatność na drgania wzrośnie drastycznie. Stalowe nogi może jeszcze pomogą, statyw alu nie da rady na 100%.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do wizualna """najważniejsze""" by wszystko było dobrze wyważone . Reszta to tylko długość pręta przeciwwag i ilości założonych na nim  przeciwwag. Co do nóg to zależy sposób ich połączeń z "siodłem" i między nimi samymi. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie własnych pomysłów w projekcie ATM. A jeszcze lepszym jest zrobienie własnego montażu od podstaw. No ale podobno "lepsze jest wrogiem dobrego".😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.