Skocz do zawartości
  • 0

n.i.n.a. polar alignment


Mateusz8799

Pytanie

Witam mam taki problem że chciałem ustawić na polarna za pomocą tego pliginu. 

Wykonałem wszytko jak facet pokazuje w tym filmiku:

 

I wychodzą takie kwiaty, i zastanawia mnie co robię nie tak że takie coś się dzieje ktoś pomoże? 

IMG_20240215_214330.jpg

IMG_20240215_214056.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Teleskop ustawia się w taki sposób jak na filmie? W sensie w rejon Gwiazdy Polarnej?

Dziwny jest ten błąd wysokości.

A może gdzieś przestawiła się opcja z nieba północnego na południowe?

Chociaż nie wiem czy to miałoby jakieś znaczenie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, Robson_g napisał(a):

Teleskop ustawia się w taki sposób jak na filmie? W sensie w rejon Gwiazdy Polarnej?

Dziwny jest ten błąd wysokości.

A może gdzieś przestawiła się opcja z nieba północnego na południowe?

Chociaż nie wiem czy to miałoby jakieś znaczenie.

 

 Nie mam pojęcia co może być nie tak 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, Robson_g napisał(a):

Teleskop ustawia się w taki sposób jak na filmie? W sensie w rejon Gwiazdy Polarnej?

Teleskop nie musi być w rejonie gwiazdy polarnej, można go przestawić w inne miejsce i zacząć ustawianie od tego miejsca.

 

Też ustawiałem na podstawie tego filmu ale takich problemów nie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Komunikat mówi tyle, że montaż nie przesunął się na wymaganą odległość. Pytanie, jak wizualnie określiłeś o ile się przesunął? Mało czy dużo? Ja u siebie mam jakiś problem z driverem ascmoa do montażu i automatyczne ustawienie na polarną nie działa, bo teleskop jedzie kawałek i się zatrzymuje. Ta sama procedura ale z trybem manualnym działa bez problemu, tzn. przesuwam teleskop za pomocą pilota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, tomekL napisał(a):

Komunikat mówi tyle, że montaż nie przesunął się na wymaganą odległość. Pytanie, jak wizualnie określiłeś o ile się przesunął? Mało czy dużo? Ja u siebie mam jakiś problem z driverem ascmoa do montażu i automatyczne ustawienie na polarną nie działa, bo teleskop jedzie kawałek i się zatrzymuje. Ta sama procedura ale z trybem manualnym działa bez problemu, tzn. przesuwam teleskop za pomocą pilota.

Tak przesunięcia są bardzo małe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Sprawdź znak szerokości geograficznej pozycji w NINA i w driverze montażu. Błąd wysokości 111° jest możliwy tylko przy złym znaku własnej pozycji.

 

3PPA pozwala na ustawienie bez widoczności polarnej.

 

 

A jak to ogarnąć bo dla mnie to czarna magia. Wiem ze nina to dobry program, i problem jest tylko po mojej stronie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minute ago, Mateusz8799 said:

Tak przesunięcia są bardzo małe

No to jak zrobisz plate solve i synchronizację to spróbuj:

1. ustawić na Polarną w automacie

2. jak nie pójdzie manualnie, przesuwaj montaż za pomocą pilota, około 10 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ok to wykonam to w taki sposób, że pozycja wyjściowa montażu. 

Pojedziemy na południe na jakaś gwiazdę i zaznacze w ninie by wykonał polar, z tego miejsca i zobaczymy. 

A droga kwestia jak zatwierdzał klatki, i wykonywał ruch to był bardzo mały czy tak powinno być? 

I nie zawsze udawało się że nina zatwierdzała klatki i mieliło klatki klika i nic nie wynikało z tego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak w ogóle. 3PPA wylicza położenie polarnej korzystając z pltaesolve. To matematycznie bliżej do metody dryfu więc kierując teleskop w okolice równika i zwiększając krok (standardowo jest 10°) ale spokojnie można wstawić i 30°. Teleskop np. na wschód na równik ze 20° nad widnokręgiem i ustawienie żeby jechał na zachód. To znacząco poprawi dokładność. 

 

W NINA w Options->General u dołu jest Astrometry - tam trzeba wstawić własną pozycję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Tak w ogóle. 3PPA wylicza położenie polarnej korzystając z pltaesolve. To matematycznie bliżej do metody dryfu więc kierując teleskop w okolice równika i zwiększając krok (standardowo jest 10°) ale spokojnie można wstawić i 30°. Teleskop np. na wschód na równik ze 20° nad widnokręgiem i ustawienie żeby jechał na zachód. To znacząco poprawi dokładność. 

 

W NINA w Options->General u dołu jest Astrometry - tam trzeba wstawić własną pozycję. 

Dziękuje dzisiaj podziałam i dam znać jak sprawy się mają bardzo zależy mi na tym. By to działało bo nie zawsze człowiek. Ma czas i możliwości jechać w teren 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Mateusz8799 napisał(a):

 

Pojedziemy na południe na jakaś gwiazdę i zaznacze w ninie by wykonał polar, z tego miejsca i zobaczymy. 

 

 

 

Nie. Nie na południe. Chodzi o to, żeby w trakcie pomiarów i ustawiania nie było flipa. Albo na wschód i jazda na zachód albo na zachód i jazda na wschód albo na więcej niż Az 180° i jazda na zachód.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

 

Nie. Nie na południe. Chodzi o to, żeby w trakcie pomiarów i ustawiania nie było flipa. Albo na wschód i jazda na zachód albo na zachód i jazda na wschód albo na więcej niż Az 180° i jazda na zachód.

 

Ok a ja cały czas jechałem na południe. Więc wiem już coś nie coś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, tomekL napisał(a):

PHD2 - im bliżej równik a niebieskiego tym lepiej, takie są zalecenia. Rejon obiektu nie zawsze jest dobry, szczególnie jeśli leży blisko bieguna.

Dziękuję za radę będę pamiętał , lecz kiedyś widziałem ktoś pisał że robił kalibracje w rejonie obiektu ale zrobię jak mówisz 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak w najnowszym PHD2 spróbujesz zrobić kalibracjć dalej niż 20° od równika i daleko od południka to PHD2 się zapyta "czy napewno?".  Kalibracja PHD2 to wyznaczenie kierunków (południki i równoleżniki) na klatce obrazka kamery guidującej plus określenie jaki impuls guidujący jest potrzebny żeby przesunąć montaż o zadaną wartość. Najdokładniejsze jest na równiku i w ponliżu południka. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuje wszystkim z pomoc, udało mi się to ustawić i ogarnąć. 

Zajeło to troszkę czasu ale jak narazie wygląda to dobrze poniżej wrzucam to co udało się zrobić. Na marginesie jestem zaskoczony wykresem phd2, oczywiście na plus. 

 

IMG_20240216_191407.jpg

IMG_20240216_194916.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak weźmiesz y: +/- 16 to będzie jeszcze ładniej wyglądał co nie oznacza, że będzie lepszy.  Sumaryczny błąd masz 1.30" - Twój HEQ5 spokojnie daje radę zejść poniżej 0.6". Masz błąd w RA dwukrotnie większy niż w Dec - hmmmmm... coś jest nie tak te błędy powinny być prawie równe. Zawsze są drobne różnice ale nie na poziomie x 2.

 

Zmień skalę y na max +/-2" to raz a dwa, że po ostrzeżeniu, że początkowy błąd ustawienia na polarną był duży - nawet jak Ci się udało w końcu ustawić - powinno się powtórzyć całą procedurę ustawiania od początku bo 3PPA sam ostrzega, że wynik nie jest dobry

 

 

EDIT: Po kalibracji PHD2 warto zapuścic Guiding Assistant - to tylko 2 min a powie baaaardzo dużo na temat montażu i ustawienia na biegun.

 

 

EDIT2: poniżej masz wynik z 1h 30 m (około) prowadzenia i wykres może i wygląda strasznie ale rezultaty ponad 2x lepsze niż w Twoim 🙂 

Screenshot 2024-02-16 201753.png

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.