Skocz do zawartości

Całkowite zaćmienie Słońca - 8 kwietna ;) 2024 - zapowiedź transmisji live


FilipOgorzelski

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

W tym roku realizować będę transmisję na żywo z całkowitego zaćmieni Słońca w USA 8 kwietnia ( ;) ) 2024 roku. 
W planach obrazy z kamer szerokokątnych, teleskopów w linii h-alpha oraz w świetle widzialnym. 
Oprócz samych obrazków komentarze i dyskusja. 

Początek transmisji około godziny 19:00 czasu polskiego :)

Transmisja realizowana będzie w jakości 4K (o ile Internet pozwoli...) na kanale Nicolaus Copernicus Observatory:

 

(3) NICOLAUS COPERNICUS OBSERVATORY - YouTube

 

Link do transmisji dodam do posta najprawdopodobniej  na dzień-dwa przed zaćmieniem.

 


 

Edytowane przez FilipOgorzelski
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • FilipOgorzelski zmienił(a) tytuł na Całkowite zaćmienie Słońca - 8 kwietna ;) 2024 - zapowiedź transmisji live
  • 1 miesiąc temu...

Najwyżej kilka najjaśniejszych wysoko na niebie i to zwykle z trudem. W 2017 niedaleko Słońca/Księżyca był np. Regulus, chociaż wizualne dostrzeżenie go pewnie zależało od warunków danej miejscówki. Na zdjęciach wychodził znakomicie.

To co natomiast widać znakomicie, to jasne planety. Najczęściej Wenus,Jowisz,  Merkury, Saturn -zależnie od konfiguracji na niebie. Mars pewnie zależnie też od aktualnej jasności. Generalnie tło nieba nadal jest względnie jasne, więc widać to co jest od niego jaśniejsze.

Jak było tym razem, nie wiem, bo uziemiony w domu nie pojechałem :no: Z drugiej strony było dłużej i ciemniej niż przeciętnie...

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.04.2024 o 09:56, Marcelixt napisał(a):

Super. Czy przy całkowitym zaćmieniu słońca widać jakieś gwiazdy???


Ja wypatrzyłem tylko Jowisza i Wenus, ale może to dlatego, że skupiałem się na Słońcu. 
To było moje pierwsze całkowite zaćmienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, slvmtz napisał(a):


Ja wypatrzyłem tylko Jowisza i Wenus, ale może to dlatego, że skupiałem się na Słońcu. 
To było moje pierwsze całkowite zaćmienie.

W tym roku niestety w miejscu, w którym ja obserwowałem zaćmienie (środkowa część Arkansas) występował Cirrus, który (w mediach amerykańskich również zetknąłem się z taką opinią) niwelował efekt głębokiego przyciemnienia nieba. Zdecydowanie zaćmienie z 2017 roku było wtedy "ciemniejsze",  a tamtejsze obserwowałem z terenów Nebraski. 

Edytowane przez Auron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Auron napisał(a):

W tym roku niestety w miejscu, w którym ja obserwowałem zaćmienie (środkowa część Arkansas) występował Cirrus, który (w mediach amerykańskich również zetknąłem się z taką opinią) niwelował efekt głębokiego przyciemnienia nieba. Zdecydowanie zaćmienie z 2017 roku było wtedy "ciemniejsze",  a tamtejsze obserwowałem z terenów Nebraski. 


Ja byłem w Indianie, a konkretnie w centrum Indianapolis. Nie było najgorzej, ale tak jak mówisz - trochę cirrusa dało się zauważyć. Jestem szczęśliwy, że udało mi się zaobserwować całkowite zaćmienie Słońca, bo według prognoz... do fazy całkowitej miało być 100-procentowe zachmurzenie. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.