Skocz do zawartości

Analiza Sensora - pomóżcie podjąć decyzję.


benek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wrzuciłem na bęben moją kamerkę, aby bliżej przyjrzeć się parametrom i dokonać małych korekt podczas zbierania materiału.


M31 na Gain100 i 180 sekund.

 

Zrzutekranu2024-03-12183007.png.7f773f69b71925ec4c52b7a140f843cd.png

 

Oczywiste, że np zmniejszenie czasu do 120 może rozwiązać problem z jaraniem gwiazd, ale zmniejszenie Gain też to rozwiąże.

Nie jestem mózgiem w tych odczytach, ale co nie co zaczynam się orientować.
Dlatego proszę o waszą opinię i o wasze zdanie tak, żebym podjął dobrą decyzję tym bardziej, że dla SHO 3nm i 300 sekundach też są pojedyncze gwiazdki przejarane.

 

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i porady.
Zrzutekranu2024-03-11143340.png.c5ea730932eeec16bf24865a04915362.png

 

Zrzutekranu2024-03-11151324.png.72a96916703601738efba9208b22a0f8.png

Zrzutekranu2024-03-11160918.png.eb70bc97a23a918d2aab800e1ab5129c.png

Zrzutekranu2024-03-11170103.png.0d864c645df8212b18eee0af3b5bee38.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekspozycję ustaw tak, żeby histogram był trochę bardziej na prawo od całego histogramu darka dla danego czasu. Więcej palić nie ma sensu. Gain - zależy, 0 da nieprzepalone gwiazdy ale większe zakłócenia z matrycy względem sygnału więc używasz na jasnych obiektach typu Plejady. A tak to lepiej brać gain od którego zaczyna działać HCG. W przypadku M31 wygodniej może być gdy zrobisz gwiazdy w RGB i galaktykę osobno, a potem zrobisz fotomontaż z użyciem starnetu/SXT.

 

edit a i o offsecie nie zapomnij ;)

Edytowane przez lkosz
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie, jak można palić krótsze klatki, to chyba lepiej - i nie ma co się upierać przy dłuższych. Jak ustawisz gain na zero, to klatki będą z konieczności dłuższe, a niczego Ci to nie da, bo masz wtedy większy szum (nie zyskujesz rozpiętości tonalnej), więc lepiej ustawić na 100, mieć praktycznie taką samą dynamikę (bo szum mniejszy) i jednocześnie krótsze klatki.

 

Czyli, tak ogólnie rzecz biorąc - do DSów ja bym ustawił gain na 100 albo 101 i w ogóle zapomniał, że można to zmieniać, i regulował poprawność ekspozycji tylko czasem naświetlania. A bonusowo, jak będziesz chciał kiedyś tą kamerą nagrywać planety czy Księżyc (czyli duuużo bardzo krótkich klatek i zależy nam, żeby było dużo FPS), to przestawiasz na 8 bitów i gain możesz dać na 450, albo i 500.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.03.2024 o 19:20, lkosz napisał(a):

Ekspozycję ustaw tak, żeby histogram był trochę bardziej na prawo od całego histogramu darka dla danego czasu. Więcej palić nie ma sensu. Gain - zależy, 0 da nieprzepalone gwiazdy ale większe zakłócenia z matrycy względem sygnału więc używasz na jasnych obiektach typu Plejady. A tak to lepiej brać gain od którego zaczyna działać HCG. W przypadku M31 wygodniej może być gdy zrobisz gwiazdy w RGB i galaktykę osobno, a potem zrobisz fotomontaż z użyciem starnetu/SXT.

 

edit a i o offsecie nie zapomnij ;)

Dzięki za odpowiedź. Gwiazdy paliłem osobno, ale już mi się nie chce :) w sensie nie chciał bym bo do jasnych obiektów tak jak np m31 i tak rdzeń już jest lekko przejarany, także skrócenie expo załatwi sprawę.


qwa - offset. Nie bardzo chyba mogę cokolwiek zrobić. AsiAir plus + ZwoAsi

W dniu 12.03.2024 o 19:32, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Wg mnie, jak można palić krótsze klatki, to chyba lepiej - i nie ma co się upierać przy dłuższych. Jak ustawisz gain na zero, to klatki będą z konieczności dłuższe, a niczego Ci to nie da, bo masz wtedy większy szum (nie zyskujesz rozpiętości tonalnej), więc lepiej ustawić na 100, mieć praktycznie taką samą dynamikę (bo szum mniejszy) i jednocześnie krótsze klatki.

 

Czyli, tak ogólnie rzecz biorąc - do DSów ja bym ustawił gain na 100 albo 101 i w ogóle zapomniał, że można to zmieniać, i regulował poprawność ekspozycji tylko czasem naświetlania. A bonusowo, jak będziesz chciał kiedyś tą kamerą nagrywać planety czy Księżyc (czyli duuużo bardzo krótkich klatek i zależy nam, żeby było dużo FPS), to przestawiasz na 8 bitów i gain możesz dać na 450, albo i 500.

Dziękuję za odpowiedź. Jeżeli chodzi o planety to pobawiłem się 3 miesiące z Asi678mc + Meade 302/2800 - nuda :) Także do planet nie wracam i zostaję przy DSach, chyba, że wpadnie mi coś w ręce z ogniskową 6000mm :D 

 

W dniu 12.03.2024 o 20:37, Wiesiek1952 napisał(a):

Ja za poprzednikami. Gain na 101 i zapominamy, że to można zmienić. (przypominamy sobie przy planetach)

 

Offset ustawiamy nie wg. "tak jak u kolegi" tylko wg. tego: https://daleghent.com/2020/08/understanding-camera-offset

 

 

Dziękuję za odpowiedź... z offset nigdy nic nie działałem i chyba nie mam możliwości... ??  AsiAir Plus + ZwoAsi 6200mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.