Skocz do zawartości

Messier 95 - Pierwsze podejście.


Auron

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Sorry, ale to wygląda jak czysta luminancja - co Ci ten kolor zawinił że go wykastrowałeś?

No i druga sprawa to gwiazdki- bez koloru i plackowate, zero gradientów.

Za to duży plus za detal na galaktyce!

Zgoda, poznaję Affinity więc taki efekt, mogłem faktycznie zmniejszyć gwiazdki i zostawić kolor na nich. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za stacka. Nie udało mi się pozbyć gradientów z tła (ani GraXpert, ani Gradient Correction nie podołały), dużo niebieskich plan się przebija podczas mocniejszej saturacji. Ale kolorystycznie chyba powinieneś iść w trochę zimniejsze kolory wg mnie.

starry.jpg

Edytowane przez Konuz
  • Lubię 7
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Konuz napisał(a):

Dzięki za stacka. Nie udało mi się pozbyć gradientów z tła (ani GraXpert, ani Gradient Correction nie podołały), dużo niebieskich plan się przebija podczas mocniejszej saturacji. Ale kolorystycznie chyba powinieneś iść w trochę zimniejsze kolory wg mnie.

starry.jpg

Dziękuje za Twoje podejście do tematu :) Super to wygląda, tak masz rację zimniejsze kolory są bardziej akceptowalne. Niebo nie było doskonałe, poza tym lampy na wiosce też zrobiły swoje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja diagnoza: z tego materiału, pomimo solidnej liczby klatek - niewiele się da zrobić. Stack ma potworny szum, niespotykany przy takim sumarycznym czasie rejestracji i dodatkowo jest źle skorygowany flatami - wygląda jakby w ogóle nie był. Jest widoczna winieta !

Najprawdopodobniej algorytmy stackujące coś wykastrowały albo materiał jest źle zdebayeryzowany bo tam w ogóle nie ma koloru!

No pierwszy raz widzę materiał który ma 9 h - a po arcsinh stretch na maksa gwiazdy są monochromatyczne.

Próbuje coś z tego wyciągnąć ale nie rokuje to dobrze.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój materiał po niespotykanym w normalnej obróbce stretchu wygląda tak

d2.jpg.45971d7f574bc7b3e794afd5c3d58bbb.jpg

 

Podczas gry przeciętny materiał  z kamery OSC na tych samych parametrach stretcha wygląda tak

d3.jpg.63c68e0a87ced814ab478257ba7dcfc5.jpg

 

Coś jest mocno nie tak w procesie debayeryzacji/ stackingu... bez klatek wyjściowych trudno stwierdzić

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Gość na chwilę napisał(a):

Twój materiał po niespotykanym w normalnej obróbce stretchu wygląda tak

d2.jpg.45971d7f574bc7b3e794afd5c3d58bbb.jpg

 

Podczas gry przeciętny materiał  z kamery OSC na tych samych parametrach stretcha wygląda tak

d3.jpg.63c68e0a87ced814ab478257ba7dcfc5.jpg

 

Coś jest mocno nie tak w procesie debayeryzacji/ stackingu... bez klatek wyjściowych trudno stwierdzić

 

Dzięki za analizę, tak mam materiał wyjściowy mogę podesłać jeśli chciałbyś. Co do kolorów, akwizycję prowadzę w NINA są one widoczne w pojedynczych klatkach, Falty również od razu po sesji robiłem (być może źle) mam flatownicę zawieszoną na ścianie pierwszy raz jej używałem i być może coś poszło nie tak, jak trzeba. Mogę przygotować materiał wyjściowy i w linku go podesłać do Ciebie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Auron napisał(a):

Dzięki za analizę, tak mam materiał wyjściowy mogę podesłać jeśli chciałbyś. Co do kolorów, akwizycję prowadzę w NINA są one widoczne w pojedynczych klatkach, Falty również od razu po sesji robiłem (być może źle) mam flatownicę zawieszoną na ścianie pierwszy raz jej używałem i być może coś poszło nie tak, jak trzeba. Mogę przygotować materiał wyjściowy i w linku go podesłać do Ciebie. 

Data package from March 10th. - FileTransfer.io

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. zobaczę ale sprawy flata to i tak nie załatwi. Jakie mialeś ADU na flatach?

A no i jeszcze jedno- wrzuć godzinę a nie całe 9 godzin bo to sie będzie godzinami ściągało przy moim łączu i zeżre mi spory kawałek pakietu. Godzinę klatek i mastery kalibracyjne.

 

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gość na chwilę napisał(a):

Ok. zobaczę ale sprawy flata to i tak nie załatwi. Jakie mialeś ADU na flatach?

A no i jeszcze jedno- wrzuć godzinę a nie całe 9 godzin bo to sie będzie godzinami ściągało przy moim łączu i zeżre mi spory kawałek pakietu. Godzinę klatek i mastery kalibracyjne.

 

OK. Podsyłam godzinkę materiału

 

https://filetransfer.io/data-package/JfRzkolA#link

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc obejrzałem sobie Twój materiał. I jak dla mnie konkluzja jest jedna - pod takim niebem z tubą f/8 masz albo dużo za mało materiału - co brzmi absurdalnie bo to jednak 8 godzin ( patrz próba obróbki zombiego powyżej)- albo dla takiej jasności f/8 palisz za krótkie klatki - co też jest absurdalne bo to kamera z pikselem 4.5 um a więc gigant wśród CMOSów. Czy ty przypadkiem nie używałeś jakiegoś filtra? A może był cirrus?

 

I jeszcze jedna sprawa - kalibracje robisz PRZED debayeryzacją czy po ? Flaty  musisz zrobić poprawne bo nie korygują ani winiety ani nie usuwają zapylenia na jakimś szkle przed matrycą

 

 

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

No więc obejrzałem sobie Twój materiał. I jak dla mnie konkluzja jest jedna - pod takim niebem z tubą f/8 masz albo dużo za mało materiału - co brzmi absurdalnie bo to jednak 8 godzin ( patrz próba obróbki zombiego powyżej)- albo dla takiej jasności f/8 palisz za krótkie klatki - co też jest absurdalne bo to kamera z pikselem 4.5 um a więc gigant wśród CMOSów. Czy ty przypadkiem nie używałeś jakiegoś filtra? A może był cirrus?

 

I jeszcze jedna sprawa - kalibracje robisz PRZED debayeryzacją czy po ? Flaty  musisz zrobić poprawne bo nie korygują ani winiety ani nie usuwają zapylenia na jakimś szkle przed matrycą

 

 

Jeśli chodzi o flaty, tak zrobię je ponownie. Niebo nie było do końca klarowne, obiekt wschodził, gdzie lekka łuna światła lamp ulicznych występowała. Co do debayerzyacji. Od zawsze w Siril pracowałem za pomocą skryptów OSC Preprocessing. Filtra nie używam. Flatownica jak na zdjęciach nawet przy najsłabszym poziomie oświetlenia NINA nie chciała zainicjować akwizycji flatów dopiero po zasłonięciu tuby białym materiałem udało się je uchwycić. Jednakże ich jakość również mi się nie podoba. 

 

Druga sprawa zgodnie z zaleceniami Kolegów z Forum czyściłem lustro RCka tryskawką z wymieszaną wodą destylowaną i kopelką Ludwika. Podczas suszenia pozostały plamy po kroplach, z którymi będę musiał sobie dać radę w chwili obecnej, a nie chcę wyciągać lustra, bo fajnie mam sprzęt skolimowany CCD Inspector pokazuje przyzwoite wartości (analizowana klatka M95)   

 

Jak tylko dobra pogoda na to pozwoli, to będę testował dalej i szukał przyczyny tych rzeczy, o których wspominałeś. 

 

Pozdrawiam 

Marcin 

IMG-20231021-WA0002.jpeg

IMG-20231021-WA0005.jpeg

Zdjęcie WhatsApp 2024-03-09 o 14.55.21_7fdd751b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

No ten CCD inspector to tak bez szału... brak ostrości na środku przy pomiarach nie daje szansy na prawidłowe wyniki.

Ostrość ustawiam dzięki FocuserOne podłączonego do NINA. Krzywa paraboliczna zgodna z dokumentacją i poprzednimi sesjami, które wykonywałem. Także ostrość jest ok ,HFR w czasie wykonywania zdjęć wynosiła  2.05 - 2.8 przez sesję nocną nie mam teraz jak pokazać więc z pamięci napisałem. Szału nie było. 

 

Edytowane przez Auron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gość na chwilę napisał(a):

Źle interpretujesz wyniki CCD Inspectora. Gdyby ostrość był ustawiona prawidłowo to centrum tej wizualizacji byłoby czarne lub było najciemniejszą częścią obrazu. A nie jest.

 

Niekoniecznie. @Auron pisał, że ustawia w NINA - to RC więc zalecany sposób to "obwarzanek" czyli ostrość nie w centrum kadru. Powiedzmy środek - tak 0.3 - 0.4 średnicy jest pomijany do ostrości. Zewnętrzne 20% też nie jest brane pod uwagę. Jak się przyjrzysz temu obrazkowi z CCD to tak właśnie jest - jest ciemniejszy obwarzanek wokół centrum bo tak najpewniej była ustawiana ostrość. 

 

Jest jakiś niewielki tilt - 0.1" (całkowicie akceptowalny) i to widać w ostrości bo jest ciut mocniej ciemne po lewej stronie kadru.

 

RC z natury rzeczy (central obstruction) daje bardziej miękkie kadry i z natury rzeczy ma krzywiznę pola (stąd ostrzenie po "obwarzanku").

 

Co do pozostałych rzeczy to się nie wypowiadam 🙂

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

Tego nie wiedziałem bo nigdy nie miałem RCka na dłużej. To wygląda na jakieś takie wymuszone uśrednianie punktu ostrości..

Tak. Po prostu minimalizacja błędu naukowo zwana "minimalizacją kwadratów odchyleń" 😎😎😎 Co jest mocno naciągane bo tego to w ogóle nie robimy ale co szkodzi mądrze to nazwać 🙂 

 

Ale tak. Te współczesne algorytmy pozwalają na duże uśrednianie ostrości na podstawie pierdyliona gwiazd i dobierają najlepszą możliwą ostrość w zadanym obszarze. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Gość na chwilę napisał(a):

No to ja najwyraźniej jestem w tym względzie mocno zacofany. Jeśli kolimacja jest w punkt, odleglości od korektorów itp itd w punkt to ostrzenie odbywa się w centrum kadru. Przynajmniej w moim muzealnym sprzęcie typu refraktorowego

Jak jest idealnie płaskie pole to TAK. Jak jest krzywizna to optymalizacja 🙂 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.