Skocz do zawartości

Pytanie o Pentaxy XW + barlow. Jak to jest z tymi barlowami?


Jacek1977

Rekomendowane odpowiedzi

Hej 

     Czy ktoś z Was używa może szkiełek Pentaxa XW z barlowem? Jak się sprawuje taki tandem? Chodzi o obserwacje US.

     Jedni są zwolennikami  stosowania  soczewek barlowa, dla drugich to samo zło, degradacja i znaczące pogorszenie obrazu.

     Sam posiadam dwa barlowy, Tele Vue 3x1.25 i Explore Scientific Focal Extender 2x1.25

     Stosowałem je w swoim tryplecie 115/800 z orciakami Fujijama 18mm i University Optics 12,5mm dla wygody obserwacji. Odległość oka do okularu nie zmieniała się po zastosowaniu barlowa i była wygodna w przeciwieństwie do orciaków krótko ogniskowych. Miałem Beadera BGO 5mm, obrazy super, wygoda obserwacji tragiczna, szczególnie zimą jak od razu parował okular.

     Jeżeli chodzi o dawane obrazy to nie zauważyłem żadnego pogorszenia obrazu po zastosowaniu barlowa z orciakami.

      No ale orciak to prosta konstrukcja i mało szkła. Ciekawy jestem jak to się ma do Pentaxów które są bardziej złożoną konstrukcją i trochę tego szkła mają.

      Wyczytałem na Cloudy Night że Pentaxy XW bardzo dobrze działają z barlowami ale dobrymi typu Tele Vue, Nikon, Zeiss.

     Z kolei na Astronocach gdzie były testowane okulary 5mm to Pentax XW wypadł bardzo słabo. Tam mieli Barlowa Celestron Ultima 2x i test przeprowadzili achromatem SW 100/500. Osobiście dla mnie to kompletnie bez sensu było, bo to teleskop o światło sile F5 do szerokich pól gwiazdowych w małych powiększeniach a nie do powerowania 200x na planetach. Tam pasuje okular 25mm a nie 2,5mm. To się nie mogło udać.

     Stąd moje pytanie, stosuje ktoś barlowy z Pentaxami XW, jak wypadają? Jest dobrze czy jednak słabo?

     Dziękuję za odpowiedzi 😁

     

     

     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarzało mi się używać Pentaxa XW 5 mm z Big Barlowem TV 2x przy rozdzielaniu podwójnych w bardzo dobrych warunkach w f/5 i jak dla mnie wszystko działało bardzo dobrze.

Ten Barlow działał z tym Pentaxem tak dobrze jak z orciakiem 6 mm i nie wnosił żadnych zauważalnych aberacji.

Bardzo dużo zależy od światłosiły, w której chcesz te Pentaxy używać z Barlowem.
 

Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mareg napisał(a):

Zdarzało mi się używać Pentaxa XW 5 mm z Big Barlowem TV 2x przy rozdzielaniu podwójnych w bardzo dobrych warunkach w f/5 i jak dla mnie wszystko działało bardzo dobrze.

Ten Barlow działał z tym Pentaxem tak dobrze jak z orciakiem 6 mm i nie wnosił żadnych zauważalnych aberacji.

Bardzo dużo zależy od światłosiły, w której chcesz te Pentaxy używać z Barlowem.
 

Hej 

     Pentaxy XW robiły na mnie bardzo pozytywne wrażenie  jakością obrazu, polem i wygodą obserwacji w porównaniu do orciaków. 

     Teleskop przez który będę patrzeć to triplet 115/800, światłosiła f/7.....

      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bartolini napisał(a):

Od tego postu przeczytaj kilka kolejnych.

W skrócie: Okulary bez grupy Smytha + dobry barlow jak najbardziej. Okulary z grupą Smytha niekoniecznie.

Hej 

     Z tymi okularami i grupą Smytha to chodzi o ilość soczewek czy jak?

     Wpisuję w neta co by zgłębić temat a wyskakują mi okulary przeciwsłoneczne Smytha 😛

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jacek1977 napisał(a):

Hej 

     Z tymi okularami i grupą Smytha to chodzi o ilość soczewek czy jak?

     Wpisuję w neta co by zgłębić temat a wyskakują mi okulary przeciwsłoneczne Smytha 😛

Grupa Smytha to kilka soczewek, które działają jak barlow w tulejce okularu. Tutaj możesz zobaczyć animację jak działa w okularze. Animacja pokazuje też główny problem przy takich okularów, który wzmacnia się, kiedy wsadzimy barlowa przed taki okular czyli "zbarlowujemy barlowa" - aberrację chromatyczną na krawędzi pola widzenia okularu.

Smyth Lens - the Ring of Fire Explained - Discussions - Eyepieces - Stargazers Lounge

Grupy Smytha nie mają np.: plossle, ortho, erfle, RKE

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie bez wyjątku współczesne okulary o ogniskowych poniżej 10mm i z dużym odsunięciem źrenicy (czyli nie plossle / ortoskopy / monocentryki) mają wbudowanego barlowa. Pięknie to widać w przekroju okularów (np serii XW, TV Delite/Delos lub Baadera Morpheusa), że okular różnią się właśnie przednią grupą, a potem "tyłek" jest mniej więcej taki sam. W tych okularach raczej nie powinno używać się kolejnych barlowów - z tego powodu producenci oferują te okulary od około 3mm ogniskowej, co nawet w teleskopach f/6 daje bardzo duże powiększenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej 

     Dziękuję, teraz wiem o co chodzi. Czyli z tego co piszecie to lepiej kupić kolejną ogniskową niż uzyskiwać ją przy pomocy dodatkowego Barlowa.

Czyli taniej trochę nie będzie 😐

     A ktoś może porównywał obraz w szkłach Pentax XW z barlowem Explore Scientific Focal Extender 2x1.25. Z tego co wyczytałem na CN to dobry Barlow i porównywali go do TV powermate za mniejsze pieniądze. Nie patrzałem przez takiego i porównania nie mam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej 

     Wczoraj późnym wieczorem trafiło się w końcu okienko pogodowe w Gdyni i udało się trochę popatrzeć na Księżyc.

     Odwiedził mnie kumpel i miałem możliwość popatrzenia w moim ts 115/800 i porównania obrazów jakie dają Pentax XW 5mm i Pentax XW 10mm z barlowem Explore Scientific Focal Extender 2x1.25

    Jeżeli chodzi o okulary to co tu dużo pisać, wyśmienite szkła dające piękne, ostre i kontrastowe obrazy o polu 70* i bardzo wygodne w obserwacjach. 

     Jeżeli chodzi o obrazy z okularu 10mm z barlowem i okularu 5mm to nie dopatrzyliśmy się z kumplem żadnej różnicy w dawanym obrazie.

     Szkiełka dawały z teleskopem na księżycu powiększenie 160x. Najwięcej obserwowaliśmy i porównywaliśmy dawane obrazy na paśmie drobnych kraterków ciągnących się między kraterami Kopernik i Eratosthenes. To co widzieliśmy w jednym okularze było widać w drugim.

     Zaznaczę że nie jesteśmy żadnymi specjalistami, ekspertami ale amatorami i na nasze amatorskie oczy dodany barlow nie degradował obrazu i nie wpływał na jego pogorszenie.

    No ale może ktoś bardziej doświadczony wyłapał by jakieś drobne, subtelne różnice w dawanym obrazie. Pozdrawiam

      

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.