Skocz do zawartości

Kolimacja obiektywu MTO500 3M-5A


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś rok temu kupiłem na allegro obiektyw MTO 500 3M-5A. Niestety nie łapie ostrości, obraz zawsze się minimalnie rozjeżdża w jedną albo drugą stronę. W maksymalnym punkcie obraz się lekko rozdwaja.  Za póxno przetestowałem dokładnie aby odsyłać (wg opisu bardzo dobry egzemplarz) i tak go wrzuciłem do szafki i zapomniałem o temacie. Jak go skolimować , aby obraz był poprawny.

 

Klatka pojedyncza

 

IMG_2849.thumb.JPG.d25ec2440db07897caa0c087871b07cf.JPG

 

Ksieżyć zestackowany z klkunastu klatek

Ksieyc.png.0cd5a6e334a88ed06b6f2f26336e864f.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lemarc napisał(a):

Potrzaśnij, czy coś się w nim nie telepie, może znajdziesz przyczynę.

Szanowni....

jak zobaczyłem tą radę kolegi @lemarc to mi się łezka w oku zakręciła...

Zobaczcie na ten post poniżej - minęło 18 lat. 🙂  Doświadczenie i wiedza o historycznych technologiach jest ponadczasowa 😉.

Polecam skorzystać z tej wiedzy jak ja 18 lat temu 🙂.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim nowszym 3M-5CA miałem podobny problem. Także kupiłem na allegro. Obiektywy te bardzo często mają na koncie wielu właścicieli i jakiegoś handlarza, który przed wystawieniem na portal aukcyjny "przygotowuje" ją do sprzedaży. Moja sztuczka posiada minimalne ryski od wewnętrznej strony LW a więc "nasi tu byli". Obiektyw po zakupie dawał zdjęcia nieostre. Testowałem go sobie na kikucie ułamanej gałęzi, która ukazywała delikatne struktury słojów i włókien drzewa. Obiektyw postanowiłem rozebrać. W pierwszym kroku poluzowanie pierścienia menniska - przestał latać? to jeszcze delikatnie i wystarczy . Dalej odkręciłem w obiektywie  "dupkę" i wyjąłem zupełnie LG. Po obejrzeniu umieściłem je ponownie na miejscu obiektyw kładąc pionowo na mennisku.... Dokręciłem pierścieniem delikatnie... Złożyłem, testy i od razu wyraźna poprawa.. Jeszcze z dwa trzy razy luzowałem sobie LG przekręcając je o losową część obrotu i sprawdzałem efekty. Dziś juź nie pamiętam dokładnie przebiegu tej amatorskiej kolimacji ale wiem,że po kilkudziesięciu minutach zabawy obiektyw złożyłem ostatecznie zadowolony z otrzymanych efektów. Wynik końcowy porównywałem z trypletem 80mm f6 z dobrym szkłem FCD100

Jeszcze tak sobie myślę nad jednym przypadkiem. A co jeśli Ci "nasi co tu byli" dobrali się do korektora pola i złożyli go ponownie ustawiając soczewki w innej kolejności... Ten układ to dublet i nie jest klejony, co już daje kilka możliwości ustawienia soczewek😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.