Skocz do zawartości

NGC 2237 ROZETA


Rekomendowane odpowiedzi

24 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

Jakieś to takie ponure w kolorystyce...a co do SHO - no z piasku bata nie ukręcisz. Braku trzeciego sygnału nie zastąpisz mieszaniem dwóch innych

Następnym razem wyjątkowo dla Ciebie zrobię weselszą 🌈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość w odbiorze przyjemna, ale jeśli można to miałbym kilka wskazówek nad czym jeszcze warto byłoby popracować - ostrość (jest trochę mydełko); gwiazdki (w tej skali zdjęcia ciężko zobaczyć, ale niektóre mają halo) i całościowo jakość zapisanego pliku jest słaba, jakby zbyt duża kompresja.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi odpowiada kolorystyka tego zdjęcia, to oczywiście kwestia gustu 🙂. To jest NB, więc spora dowolność. Tego zdjęcia nie powinno się powiększać za bardzo, robione jest małym refraktorem i nie może mieć ostrego szczegółu. Bardzo mi się podoba!

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, ryszardo napisał(a):

Bardzo mi odpowiada kolorystyka tego zdjęcia, to oczywiście kwestia gustu 🙂. To jest NB, więc spora dowolność. Tego zdjęcia nie powinno się powiększać za bardzo, robione jest małym refraktorem i nie może mieć ostrego szczegółu. Bardzo mi się podoba!

Bardzo dziękuję za dobre słowa 🙂

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Tak trochę więcej saturacji, wyostrzone i lekko jaśniejsze. Kolory potrzebne to więcej czerwonego, żółtego, ten fiolet niepotrzebny i trochę jaśniejsze tło.

 

image.jpeg.c4eb30bb0a022c42fc425446ca426245.jpeg

Edytowane przez benek
  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiecie, że kolory to totalnie kwestia subiektywna i nikt nie ma tej „ostatecznej” racji? Myślę, że warto wyluzować i potraktować tę kwestię jako bardzo fajną techniczną ciekawostkę :)

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotykam się z różnymi opiniami...że bardziej miękkie kolory to bardziej naturalnie bo jak razi w oczy to też nie bardzo...faktycznie ciężko jest z kolorami...są różne zdania różne kolory przypisywane do siarki, tlenu, wodoru...zjonizowany tlen wg netu jest zielonkawo niebieski.  Ogolnie kolory przypisywane są przez twórców. 

Nie mniej jednak z tego wszystkiego można zrobić bardzo fajne..wypośrodkowane zdjęcie....Zgadzam się z każdym zdaniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Łukasz1979- napisał(a):

Spotykam się z różnymi opiniami...że bardziej miękkie kolory to bardziej naturalnie bo jak razi w oczy to też nie bardzo...

 

Bardziej miękkie kolory... zależy gdzie jest punkt startowy :)  

 

22 godziny temu, Łukasz1979- napisał(a):

zjonizowany tlen wg netu jest zielonkawo niebieski.

 

Tak - po naszemu to będzie zielono niebieski jak pojadę po bandzie to powiem lekki turkus, morski, a kobiety ci powiedzą..... 

 

Smokobłękit

Niebziela

Lagodnoś

Morska Mgła

Zielonooka Fala

Błękitna Żaba

Wiatrobrąz

Morska Melodia

Niebieska Nuta

Trzcinowy Tchnienie

Oceaniczne Ucho

Zefirowa Zieleń

Błękitna Bujność

Zielonomodra

Niebieska Nuta

Morskie Marzenie

Niebieskozielony Nastrój

Zefirowa Zieleń

Lagodna Łąka

Morska Melodia

😅

22 godziny temu, Łukasz1979- napisał(a):

Ogolnie kolory przypisywane są przez twórców.

Niby tak, ale... nie tak całkiem dawno też do końca nie wiedziałem co, gdzie, jak... idąc tokiem myślowym doszedłem do wniosku, że SHO, HSO takie, w których się lubuję i takie, które chcę oddać to kolory czerwony, zielony, niebieski i wszystkie pochodne od tego - żółty, pomarańczowy, turkusowy, fioletowy, purpurowy, brązowy... nie lubię fioletu i purpury.

 

Pod spodem mój przykład obróbki - jakiś czas temu i dziś, materiał ten sam ! Znajdź swój środek i idź tą drogą. Wiadomo, że z kamery kolorowej to są kolory takie jakie są :) żeby oddać to co byś chciał to kamera mono i filtry wąskie

obraz_2024-05-10_180039982.thumb.png.7f8f2f6b71892fd1366477e4ed85047b.png

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie całkiem niezłe... ale.... Rosette to NGC 2237 a nie 2244. NGC 2244 to gromada otwarta , która ma Rosette jako tło

https://pl.wikipedia.org/wiki/NGC_2244

Technicznie to lewy górny róg i prawy dolny ma rozciągnięte gwiazdki- jakaś nieprostopadłość  osi optyki?

Może też coś o ilości materiału byś napisał?

 

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeprosiłem za dodanie  zdjęcia po za poprzednim postem...tam jest wszystko opisane i opisany jest również problem optyki z której wynikały fatalne gwiazdy a był to flattener od Svbony 102 a nie Svbony 70 i nie szło wyregulować pola. 

W pośpiechu też opublikowalem post z drugiego konta Lukasz1979..eh.

Lights 133

Darks 20

Flats 50

Biases 50

Bortle 5/6

Obróbka Photoshop / Silril / Graxpert 

 

Edit: Łączę konta i wątki. Paether

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rotten79 zmienił(a) tytuł na NGC 2237 ROZETA
W dniu 10.05.2024 o 18:03, benek napisał(a):

 

Bardziej miękkie kolory... zależy gdzie jest punkt startowy :)  

 

 

Tak - po naszemu to będzie zielono niebieski jak pojadę po bandzie to powiem lekki turkus, morski, a kobiety ci powiedzą..... 

 

Smokobłękit

Niebziela

Lagodnoś

Morska Mgła

Zielonooka Fala

Błękitna Żaba

Wiatrobrąz

Morska Melodia

Niebieska Nuta

Trzcinowy Tchnienie

Oceaniczne Ucho

Zefirowa Zieleń

Błękitna Bujność

Zielonomodra

Niebieska Nuta

Morskie Marzenie

Niebieskozielony Nastrój

Zefirowa Zieleń

Lagodna Łąka

Morska Melodia

😅

Niby tak, ale... nie tak całkiem dawno też do końca nie wiedziałem co, gdzie, jak... idąc tokiem myślowym doszedłem do wniosku, że SHO, HSO takie, w których się lubuję i takie, które chcę oddać to kolory czerwony, zielony, niebieski i wszystkie pochodne od tego - żółty, pomarańczowy, turkusowy, fioletowy, purpurowy, brązowy... nie lubię fioletu i purpury.

 

Pod spodem mój przykład obróbki - jakiś czas temu i dziś, materiał ten sam ! Znajdź swój środek i idź tą drogą. Wiadomo, że z kamery kolorowej to są kolory takie jakie są :) żeby oddać to co byś chciał to kamera mono i filtry wąskie

obraz_2024-05-10_180039982.thumb.png.7f8f2f6b71892fd1366477e4ed85047b.png

Dziękuję bardzo 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rotten79 napisał(a):

Przeprosiłem za dodanie  zdjęcia po za poprzednim postem...tam jest wszystko opisane i opisany jest również problem optyki z której wynikały fatalne gwiazdy a był to flattener od Svbony 102 a nie Svbony 70 i nie szło wyregulować pola. 

W pośpiechu też opublikowalem post z drugiego konta Lukasz1979..eh.

Lights 133

Darks 20

Flats 50

Biases 50

Bortle 5/6

Obróbka Photoshop / Silril / Graxpert 

 

Edit: Łączę konta i wątki. Paether

 

Bardzo dziękuję i raz jeszcze przepraszam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.