Skocz do zawartości

Montaż


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!!Nie wiedziałem gdzie ten temat wstawić, więc stwierdziłem, iż hyde park będzie "najbezpieczniejszym" miejscem :P;) Jestem bardzo ciekaw skąd można qpić statyw trapozoidalny :blink: Pytałem się pracownika budowy(sprawdzał czy droga jest prosta) skąd mógłbym qpić taki statyw. Niestey zamiast odpowiedzi zobaczyłem długi na 10 cm środkowy palec prawej ręki i piękną wiązankę świerzego mięcha :szczerbaty: Ach ta qltura ludzi . . . Jeśli ktoś mógłby mnie oświecić byłbym bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qrcze mogłem się pomylić w nazwie, lecz na pewno Widział Pan już ten statyw :szczerbaty: Tutaj jest kilka zdjęć teleskopów na tym włąśnie statywie. Idę szukać...Znalazłem!!!kawałek statywu jest na tej fotografi(statyw z pierwszego planu)Podobny jest obok Soligora MT-800. Na tym statywie najprawdopodobniej jest telep typu Cassegraina

Edytowane przez Stasiu_1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qrcze mogłem się pomylić w nazwie, lecz na pewno Widział Pan już ten statyw  :szczerbaty: Tutaj jest kilka zdjęć teleskopów na tym włąśnie statywie. Idę szukać...Znalazłem!!!kawałek statywu jest na tej fotografi(statyw z pierwszego planu)Podobny jest obok Soligora MT-800. Na tym statywie najprawdopodobniej jest telep typu Cassegraina

Nie wiadomo o co chodzi - brak zdjęcia :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciemność mojego mózgu czy nie wiadomo o co chodzi??? :szczerbaty:

aani jedno, ani drugie... poprostu nie dałeś (poprostu nie widać :) ) zdjęcia, o którym mówisz :Boink:

 

dop.

hmmm... nie mogę usunąć swojego posta? :blink:

Edytowane przez Minner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za poświęcenie czasu. Pozdrawiam :szczerbaty: Aha! Zrujnuję się na teleskop więc na statyw zostanie mi trochę mało pieniędzy a z tego co widzę to montaże też nie są za tanie ;) Byłem przygotowany na dużą ilość pieniędzy ale żeby aż tyle???:blink: Za 1000 plnów można już qpić 114 Celestona :ha:

Edytowane przez Stasiu_1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że mowa o moim statywie( soligorze MT800 też :banan: ).

Niedawno była akcja u sasiadów w dystrybucji statywów.

Ja mam dla ciebie podobną drogę ,poszukaj w okolicy biur geodezyjnych ,podzwoń i popytaj się czy nie mają takich na zbyciu.

Sam dostałem od znajomego bo mu zalegał w piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za poświęcenie czasu. Pozdrawiam  :szczerbaty: Aha! Zrujnuję się na teleskop więc na statyw zostanie mi trochę mało pieniędzy a z tego co widzę to montaże też nie są za tanie ;) Byłem przygotowany na dużą ilość pieniędzy ale żeby aż tyle???:blink: Za 1000 plnów można już qpić 114 Celestona  :ha:

 

Stasiu, optyka to pikus. Najwazniejszy i najdrozszy jest "statyw", tudziez zwany prze profoof montazem ;)

 

No chyba, ze tylko visual, to wtedy priorytet statywu sie obniza. W kazdym razie, praktycznie zawsze mozesz zalozyc, ze 2/3 budzetu to statyw, 1/3 optyka. To bardzo zdrowy podzial. Predzej, czy pozniej kazdy sam do niego dochodzi.

 

Ja np. wole nie miec w ogole teleskopu, jezeli nie stac mnie na porzadny montaz.

 

Dla orientacji powiem ci, ze niska-srednia klasa montazykow zaczyna sie w okolicach 5 tys Euro (np. Takahashi EM200). Lepsze to juz kilkanascie tys. euro i wiecej (AP, Paramount itp.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku chciałem zacząć od wizuala ale z upływem czasu i zdobyciem umiejętności też astrofoto :D;) Odnośnie biur geodezyjnych - tam mnie jeszcze nie znają :ha: Można Im potuć trochę gitarę :ha: A co do montażu to mam wielką chrapkę na EQ-5 na statywie teodolitowym(wydaje mi się najbardziej masywny i sprawia wrażenie, aby mógł "unieść" duże obciążenia)

Edytowane przez Stasiu_1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja np. wole nie miec w ogole teleskopu, jezeli nie stac mnie na porzadny montaz.

 

Czyli wszystko zależy od podejścia do tematu. Gdybym miał do wyboru dwa zestawy w tej samej cenie,

 

pierwszy - APO refraktor + słaby montaż

drugi - U refraktor + bardzo dobry montaż

 

zdecydowanie wybrałbym zestaw pierwszy.

 

Delektując się obrazami z APO odkładałbym na dobry montaż. :)

 

Z tym, że ja preferuję obserwacje wizualne. Gdybym nastawiał się na foto, to nie byłoby wyjścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrofotograficznie bardzo dobry wybór Stasiu wbrew temu co twierdzi jakaś grupka od ed80. Pamiętaj tylko ze wizual planet nie będzie za ciekawy.

A czy częściowe przeysłonięcie zwierciadła głónego nie było by dobrym rozwiązaniem???Już widziałem na tym forum metody częściowego zakrycia zwierciadła głównego.Czy ten pomysł odpada ??? Wg. mnie osoba która polecała takie rozwiązanie jest bardzo dobrym źródłem informacji:szczerbaty: (Nie to ,żebym się podlizywał, lecz tylko wyrażam swoją opinię:P)

Edytowane przez Stasiu_1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysłaniając obiektyw tracisz na rozdzielczości a więc pogarszasz widoczność szczegółów możesz jednak próbować może uda Ci sie znaleźć kompromisową średnicę czynną (do każdej planety może być inna). Moje eksperymenty z przyslanianiem były krótkie bo ja prawie nie patrzę w okular a do fotografii przesłony tylko przeszkadzają.

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.