Skocz do zawartości

Pluton zdegradowany ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Dziś dotarła do światka astro szokująca wiadomość. MPEC opublikowała i oznajmiła światu 3 największe obiekty pasa Kuipera być może większe niż Pluton !

 

http://cfa-www.harvard.edu/mpec/K05/K05O36.html (2005 July 29) 2003 EL61

http://cfa-www.harvard.edu/mpec/K05/K05O41.html (2005 July 29) 2003 UB313

http://cfa-www.harvard.edu/mpec/K05/K05O42.html (2005 July 29) 2005 FY9

 

 

Pluton ma średnicę ponad 2200 km albedo 0.6 i jasność absolutną H=-1.1 mag

 

Te nowe obiekty dorównują Plutonowi, a jeden nawet go bije na głowę

2003 EL61 H=0.4 i ma jasność 17.7 mag (51 AU)

2003 UB313 H=-1.1 !!! i ma jasność 18.9 mag (97 AU)

2005 FY9 H=0.1 i ma jasność 17.4 mag (51 AU)

 

Interesujący jest zwlaszcza obiekt 2003 UB313, znajduje się obecnie 97 jednostek astronomicznych (AU) od Słońca ale ma jasność 18.9 magnitudo ! Niebywałe. Poczekajmy, lada dzień serwisy nas zaszokują nas tą informacją jestem tego pewien.

 

Teraz idę spać, koniec śledztwa na dziś :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwłaszcza te wypowiedzi są warte przytoczenia

 

 

"2003 UB313's diameter ranges from 4400 km to 9900 km, assuming its

albedo is between 0.05 and 0.25. This might qualify as

a new planet. It has a crazy inclination though of 44 degrees."

 

 

oraz ta

 

 

 

"Mike Brown and his team are claiming discovery of a 10th planet:

 

http://www.gps.caltech.edu/~mbrown/planetlila/index.html

 

Astronomers at Palomar Observatory Discover a 10th Planet Beyond Pluto

 

The planet, with the current temporary name 2003 UB313, was

discovered in an ongoing survey at Palomar Observatory's Samuel

Oschin telescope by astronomers Mike Brown (Caltech), Chad

Trujillo (Gemini Observatory), and David Rabinowitz

(Yale University). We have proposed a name to the IAU and

will announce it when that name is accepted.

 

It is bigger than Pluto!!!

 

Usually when we find these we don't know their size for certain,

only lower limits. The lower limit to this object is the size of

Pluto. This object is at least the size of Pluto and likely a bit

larger."

 

 

--------

czyżbyśmy mieli 10 planetę :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przeczytałem tytuł wątku to pomyślałem: "Oho, już dresy przyleciały na Plutona". Jednak to gorąco działa źle na mózg :Boink:

 

Ja tam zawsze "wiedziałem", że jest "planeta" X, ba, że mamy kilkanaście nawet "planet" X. Chociaż ta tematyka nigdy mnie panicznie nie interesowała :)

Edytowane przez CDev
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie znow stajemy przed problemem - sztucznym moim zdaniem, okreslenia czym (tzn czym sie charakteryzuje i jakiej jest wielkosci) jest planeta. Sam osobiscie sadzilem ze Pluton jest (byl) najwiekszym obiektem Pasa Kuipera - a teraz wyglada na to, ze "tam" moze byc jeszcze wiecej wiekszych planet czekajacych na odkrycie. Tak wiec sadze, ze dzis nasz Uklad Sloneczny zyskal 10 planete. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc w skrócie, maymy 3 nowe olbrzymie obiekty poza Plutonem, 2003 EL61, 2003 UB313 i 2005 FY9, przy czym ten pierwszy jest rozmiarów 70% Plutona ale posiada księżyc, drugi natomiast ma jak dotychczas najwiekszą jasność absolutną, co sprawia że nawet przy albedo takim jak Plutona (on ma bardzo duże albedo) jest od niego większe, a jeśli albedo ma mniejsze takie jak pozostałe obiekty KBO to wówczas rozmiar 2003 UB313 rownież wzrasta, to jest logiczne. Może być nawet dwukrotnie od niego większy.

 

Mało się pisze natomiast o 2005 FY9, a to obecnie drugi lub trzeci pod wzgledem wielkości obiekt KBO. Prwadopodobnie jest rozmiarow 50-70% Plutona. Te trzy nowe obiekty są obecnie obserwowane np. przez teleskop kosmiczny Spitzera ipewnie też przez naziemne.

 

Orbity tych obiektów wyglądają następująco:

2003 EL61
Epoch 2005 Aug. 18.0 TT = JDT 2453600.5                 MPC
q = 35.155
M 198.07463              (2000.0)            P               Q
n   0.00345449     Peri.  239.51228     +0.91288830     -0.07567035
a  43.3391124      Node   121.89507     +0.13492043     +0.98337369
e   0.1888463      Incl.   28.19471     -0.38526800     +0.16507631
P 285              H    0.4           G   0.15           U   3


2003 UB313
Epoch 2005 Aug. 18.0 TT = JDT 2453600.5                 MPC
q = 37.808
M 197.53790              (2000.0)            P               Q
n   0.00176902     Peri.  151.31153     -0.91258509     -0.02028701
a  67.7091000      Node    35.87500     -0.34877687     -0.48266077
e   0.4416129      Incl.   44.17700     +0.21340843     -0.87557240
P 557              H   -1.1           G   0.15           U   5

2005 FY9
Epoch 2005 Aug. 18.0 TT = JDT 2453600.5                 MPC
q = 38.707
M 213.91871              (2000.0)            P               Q
n   0.00319661     Peri.  245.84775     +0.70933335     +0.51938413
a  45.6397027      Node    79.41551     -0.32755355     +0.84151339
e   0.1518904      Incl.   28.99834     -0.62414330     +0.14864500
P 308              H    0.1           G   0.15           U   8

 

Zwróccie uwagę na e - mimośród oraz na i - inklinacje, 2003 UB313 ma ten kąt ponad 44 stopnie !

 

 

 

Kilka linków do poczytania:

 

http://www.gps.caltech.edu/~mbrown/planetlila/index.html

http://www.nasa.gov/home/hqnews/2005/jul/H...0th_Planet.html

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/4730061.stm

http://news.astronet.pl/news.cgi?4974

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkryto 10. planetę Układu Słonecznego

 

Dziesiąta planeta Układu Słonecznego jest nieco większa od najdalszej, dotychczas znanej, planety - Plutona (ok. 1,5 jego masy) a jej orbita znajduje się w odległości 14,5 mld km od Słońca.

Poinformowali o tym naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego (Caltech) w Pasadenie.

 

Jak powiedział jeden z naukowców, astronom Michael Brown, planetę, oznaczoną symbolem 2003UB313, odkryto w styczniu br. w obserwatorium na górze Palomar, w pobliżu San Diego.

 

Planeta składa się najprawdopodobniej z lodu i skał i jest obecnie najbardziej odległym od Słońca ciałem niebieskim okrążającym tę gwiazdę. Pełny okres obiegu wynosi 560 lat - powiedział Brown.

 

Wyjaśnił on, że planeta tak długo pozostawała nie wykryta ponieważ jej orbita jest nachylona pod kątem 45 stopni do tzw. płaszczyzny ekliptyki, w której znajdują się orbity wszystkich pozostałych planet Układu Słonecznego.

 

PS:

Witam wszystkich użytkowników forum jestem tutaj nowy i jest to mój pierwszy post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze nazywanie tego obiektu 10 planeta jest troche przesadzone to jest tylko KBO. Jak sie odkryje jeszcze wiecej i wiekszych to bedziemy mieli kolejne planety wydaje mi sie to bez sensu. A ze odkryja wieksze wiedzialem juz o tym wczesniej  :szczerbaty: . link

 

Na oficjalną notkę IAU (Międzynarodowej Unii Astronomicznej) nadal czekamy. Ona podejmie decyzję. Ciekaw jestem jak odniesie się do tych dwóch pozostałych obiektów. Jeden z nich ma napewno księżyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na oficjalną notkę IAU (Międzynarodowej Unii Astronomicznej) nadal czekamy. Ona podejmie decyzję. Ciekaw jestem jak odniesie się do tych dwóch pozostałych obiektów. Jeden z nich ma napewno księżyc.

 

Dla mnie Pluton zawsze był przyszywaną "planetą". To od początku była sprawa dyskusyjna. Taki dziwaczny stworek z jeszcze bardziej dziwaczną orbitą. Tak różny od Urana i Neptuna. Co więcej perturbacje ruchu planet zewnętrznych wskazywały, że Pluton to nie ostatni okruszek. Niech sobie ogłaszają.

 

Ostatnia planeta Układu Słonecznego to Neptun :)

 

:szczerbaty:

Edytowane przez Zawisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astronomowie odkrywają nowe planety gdzieś w odległych układach gwiezdnych, a tu - taka niespodzianka - okazuje się, że nie trzeba było szukać daleko... :D

Jeśli to coś mozna nazwać planetą.

Edytowane przez Maksiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to sie zrobi teraz ciekawie.

Najpierw padają głosy o pozbawieniu Plutana miana planety, a teraz mam obiekt który może zostać uznany za 10 planete.

Własciwie sam nie wiem co o tym mysleć wkońcu może sie okazać że takich obiektów będzie nawet kilkanaście, albo i więcej.

Moim zdaniem jadnak powinno sie zostać przy 9 planetach i sprawa zamknięta :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie temat jest bardzo ciekawy. Świetnie, że umieściłeś go na AF. :Salut:

 

Czytam te opinie światka astronomicznego i zauważam liczne odniesienia (co zrozumiałe) do Plutona. Jednak warto zauważyć, że Pluton to układ podwójny z Charonem.

 

A to zdjęcie z internetu /animacja/, które zamieściłeś, to chyba zbyt optymistycznie odniosło się do szansy wykazania ruchu własnego tego nowego obiektu. O ile dobrze rozumiem, zostało wykonane w odstępie kilku godzin.. to chyba "trochę" za mało. :unsure:

Edytowane przez Zawisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to zdjęcie z internetu /animacja/, które zamieściłeś, to chyba zbyt optymistycznie odniosło się do szansy wykazania ruchu własnego tego nowego obiektu. O ile dobrze rozumiem, zostało wykonane w odstępie kilku godzin.. to chyba "trochę" za mało. :unsure:

 

Odstęp czasu jest podany na zdjęciu. To jest chyba raczej ozdwierciedlenie ruchu orbitalnego Ziemi niż tego obiektu. Spójrzcie dokładnie, ruch jest wsteczny z lewej do prawej.

 

Teraz Pluton może czuć się zagrożony. Ciekawe co się stanie, czy bedziemy mieli 10 planet czy 8 :rolleyes:

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba o zakwalifiokwaniu jakiegoś obiektu jako planeta, decydują pewne kryteria czy jest takową czy nie. Jeżeli mieści się w nich Pluton to na pewno masę innych "duszków" krążących dalej. Ile to już razy naukowcy ogłąszali odkrycie "Planety X" i zaraz potem wszystko sie rozchodziło po kościach. Może oni podaja tylko co jakiś czas takie newsy, żeby nie było ze sie tam obijają. Tak samo o asteroidach, które są na kursie kolizyjnym z ziemią. Nie długi czas temu jacyś spece rozsiali panike, że jakas asteroidka przeleci w odległosci Ziemia-Księżyc od Ziemi, potem że przeleci dużo dalej, a jeszcze potem ze hohohoh i jeszcze dalej od Ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to odkrycie oznacza śmierć Plutona jako 9. planety. Nie można nadal twierdzić, że jest on planetą, skoro nieco dalej krąży całe mrowie podonych, a nawet (jak już wiemy) większych obiektów. A jeżeli IAU zgodzi się na nazwanie nowo odkrytego obiektu planetą to podejmie spore ryzyko, że w ciągu kilku-kilkunastu następnych lat Układ Słoneczny nie będzie się składał z 10, ale z 20 planet, a docelowo może nawet z kilkuset, co jest trochę bez sensu. Zobaczymy jak to się dalej potoczy :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy jak to się dalej potoczy  :rolleyes:

 

Jak zwykle powstanie pewnie lobby związane z odkrywcami, które będzie święcie przekonane, że jest to "10". Co zrozumiałe istnieje też liczne grono, które ma odmienne zdanie. Niezaprzeczalny jest fakt, że nowy obiekt należy do pasa Kuipera. Z tego punktu widzenia trudno więc nazwać go planetą US stawiając w szeregu z Ziemią czy Jowiszem.

 

Ale sam fakt odkrywania tego typu obiektów jest fascynujący.

Edytowane przez Zawisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem coś napisać wcześniej ale miałem pad neta :angry:

 

Może słówko o tym jak odkryto ten obiekt (2003 UB313). Z MPEC 2005-O41 można wywnioskować, że obiekt jego ruch po raz pierwszy wypatrzono na zdjęciach z 8, 9 i 10 stycznia 2005 roku. Ten sam zespół przejrzał swoje archiwalne zdjęcia z poprzednich lat dokładnie z 23 grudnia 2000, 23 października 2001, 21 listopada 2002, 8 września 2003, 4-5 i 21 października 2003. Znaleziono też jedno zdjęcie 29 września 1989 roku. Wtedy już można było policzyć orbitę obiektu.

Tak czy inaczej wszystkie te archiwalne zdjęcia analizowali Mike Brown (Caltech), Chad Trujillo (Gemini Observatory) oraz David Rabinowitz (Yale University) i to oni są odkrywcami tego niezwykłego obiektu.

 

Nazwa Lila, jaka jest zasegurowana przez odkrywców dla tego obiektu to imię córki Mike'a Browna, która przyszła na świat 7 lipca 2005 roku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limax czy mógłbyś wycyfrować z tych cyferek jak daleko są w tej chwili te planety od perhelium?

 

Te dane umieściłem w pierwszym poście tego wątku, powtórzę więc:

 

2003 EL61

H=0.4 i ma jasność 17.7 mag (51 AU od Słońca)

 

2003 UB313

H=-1.1 !!! i ma jasność 18.9 mag (97 AU od Słońca)

 

2005 FY9

H=0.1 i ma jasność 17.4 mag (51 AU od Słońca)

 

 

H to jasność absolutna obiektu czyli taka jaką by miał z odległości 1 AU od Ziemi i od Słońca jednocześnie. AU to oczywiście jednostka astronomiczna (1 AU = 149,6 mln km)

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.