Skocz do zawartości

Pierwsze zdjęcia


Piotr G

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Jestem bardzo początkujący i liczę na cenne rady.

To moje pierwsze zdjęcia:

M51

- EOS 300D

- Obiektyw Sonnar 2.8/180 + Barlow

- ISO 1600

- 30klatek po 30sek

Droga mleczna

- EOS 300D

- Obiektyw 2.8/35

- ISO 1600

- 50klatek po 20sek

 

m51_f180x2_30x30_1.jpgm51_f180x2_30x30_2.jpgmleczna.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pierwsze fotki to nie jest źle. Do lepszych efektów zawsze potrzeba sporo pracy.

Najważniejsze to nie poddawać się. Mnie zastanawia jedno mianowicie to, że gwiazdy im dalej od centrum tym są bardziej rozjechane. Robiłem kiedyś sporo fotek i pamiętam takie efekty na fotkach robionych Heliosem 2/58mm przy dużych otworach, natomiast zdjęcia robione Jupiterem 3.5/250mm nie posiadały takiego efektu. Wydawało mi się, Twój obiektyw 2.8/180mm nie powinien dawać takich obrazów zwłaszcza, że rozmiar czujnika CMOS jest mniejszy niż klatki 35mm. Pozdrawiam i życzę wielu udanych ujęć.

Edytowane przez marpio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Gratuluję pierwszych fotek ale widać, że jeszcze dużo pracy przed tobą

 

Radziłbym następnym razem zmniejszyć czułość do 800 ISO, inaczej szumy cię zdjedzą. Poza tym dla lepszych efektów musisz, mimo wszystko, zastosować dłuższe czasy.

 

Na czym posadziłeś aparat? W czym obrabiałeś fotki?

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez luki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Gratuluję pierwszych fotek ale widać, że jeszcze dużo pracy przed tobą

 

Radziłbym następnym razem zmniejszyć czułość do 800 ISO, inaczej szumy cię zdjedzą. Poza tym dla lepszych efektów musisz, mimo wszystko, zastosować dłuższe czasy.

 

Na czym posadziłeś aparat? W czym obrabiałeś fotki?

 

Pozdrawiam!

 

Mleczną robiłem ze zwykłego statywu bez napędu, a M51 robiłem na głowicy "home made" :D z przekładniami śrubowymi i sterowaną z "Melona".

Obrabiałem w Iris'ie i Photoshop'ie (bez luminancji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super fotki, ach ten 300D kiedy ja go dosiądę :rolleyes: Luki dobrze prawi - na ISO800 i dłuższe czasy na tyle na ile Ci montaż pozwoli. A jakie masz niebo? Mocno zaświetlone czy nie? Jak dla mnie Mleczna troche mało wyraźna wyszła jak na takie parametry. Z ledwością można się Ameryki dopatrzeć <_<

 

Mnie zastanawia jedno mianowicie to, że gwiazdy im dalej od centrum tym są bardziej rozjechane. Robiłem kiedyś sporo fotek i pamiętam takie efekty na fotkach robionych Heliosem 2/58mm przy dużych otworach, natomiast zdjęcia robione Jupiterem 3.5/250mm nie posiadały takiego efektu. Wydawało mi się, Twój obiektyw  2.8/180mm nie powinien dawać takich obrazów zwłaszcza, że rozmiar czujnika CMOS jest mniejszy niż klatki 35mm. Pozdrawiam i życzę wielu udanych ujęć.

 

To przez rotację pola :D Im dłuższa ogniskowa tym mniejsza rotacja. Poza tym z nieruchomego statywu o wiele bardziej się ona uwidacznia. tu w przypadku m51 to chyba wina niedokładnego prowadzenia montażu.

 

P.s. Uwielbiam wide-field'y :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zgodnie z sugestiami poprawiłem montaż, wydłużyłem czasy, posiedziałem nad obróbką - darki, flaty, luminancja i wyszło coś takiego.

 

M51

- EOS 300D

- Obiektyw Sonnar 2.8/180 + Barlow

- ISO 800

- 10klatek po 3minuty

 

Pozdrawiam Piotr G.

M51_10x180s_4.jpg

M51_10x180s_5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna noc spędzona na ustawieniach monta i regulacji prędkości w GO-TO :D

Chyba z tego obiektywu więcej już nie wyduszę.

No i powstał problem zasilania EOSa :angry: fotek mniej ale czas dłuższy po godzinie - Low Bat

 

M51

- EOS 300D

- Obiektyw Sonnar 2.8/180 + Barlow

- ISO 800

- 10klatek po 4minuty

Obróbka w Iris'ie - odjęte Flaty, Darki i dodana luminancja.

Martwią mnie te smugi i to że kolory za każdym razem są inne :Boink:

 

Pozdrawiam Piotr G.

m51_10x240s_got_2.jpg

m51_10x240s_got_3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaką przesłonę ustawiałeś? może tu jest problem, że za duża dziura?

jasne tele i jeszcze Zeissa, czemu takie jakieś?

zapasową bateryjke tanio kupisz na allegro, to 20-30 zet

barlow, to rozumiem, że to telekonwenter? a jaki? ruski?

może to on tak degraduje obraz?

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaką przesłonę ustawiałeś? może tu jest problem, że za duża dziura?

jasne tele i jeszcze Zeissa, czemu takie jakieś?

zapasową bateryjke tanio kupisz na allegro, to 20-30 zet

barlow, to rozumiem, że to telekonwenter? a jaki? ruski?

może to on tak degraduje obraz?

pozdrowienia

Witaj Sumas

Przysłona była 2.8, telekonwerter PORST (chyba niemiecki)

Baterię zapasową oczywiście mam ale właśnie siedzę nad podłączeniem EOS'a do zasilacza - rodzi sie przejściówką :-))

Jeszcze daleka droga przedemną, ale mam nadzieję że z waszą pomocą małymi kroczkami .... :-)

 

Pozdrawiam Piotr G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem mu, ale On i tak mnie nie słucha... :D

A na poważnie w tego typu obiektywach płatki przysłony zamykają się tworząc wielobok, raczej nie przypominający koła, a to powoduje powstawanie czegoś w rodzaju spajków :szczerbaty: Im mniejszy otwór tym bardziej poszarpane gwiazdki.

Miejmy nadzieję, że to szkiełko ma równiejszą "dziurę"!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ta surówka, to crop czy resize?

w/g mnie to chyba resize, daj kawałek cropa

a poza prowadzeniem, troche nieostre Ci wyszły, albo seeing taki paskudny

i balans bieli może na żarówe ustaw?

i w rawach jakbyś robił, nie w jpg np.

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ta surówka, to crop czy resize?

w/g mnie to chyba resize, daj kawałek cropa

a poza prowadzeniem, troche nieostre Ci wyszły, albo seeing taki paskudny

pozdrowienia

To oczywiście RAW przerobiony na JPG i zmniejszony do rozsądnych rozmiarów (przesyłowych). RAW ma 5.6MB nie mam zamiaru narobić sobie wrogów :Boink: Nie wiem co to jest "cropa"?? Weź poprawkę na słabszych, ja dopiero zaczynam.

 

Pozdrawiam Piotr G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze ten szum to po prostu kwetsia obróbki? Czym stackujesz i obrabiasz? Wrzuć cały materiał na jakiś serwer jesli możesz :Salut:

 

Składam i obrabiam IRIS'em i Photoshop'em.

Niestety nie mam dostępnego serwera na którego mógł bym wcisnąć 111MB :Boink: Nawet po spakowaniu to o wiele za wiele :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oczywiście RAW przerobiony na JPG i zmniejszony do rozsądnych rozmiarów (przesyłowych). RAW ma 5.6MB nie mam zamiaru narobić sobie wrogów  :Boink:  Nie wiem co to  jest  "cropa"?? Weź poprawkę na słabszych, ja dopiero zaczynam.

 

Pozdrawiam Piotr G.

 

już wyjaśniam, sorry :Beer:

crop, to wycięty kawałek kadru oryginalnej wielkości (100% rozdzielczośći), bez zmniejszania

pozdrowienia :)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Crop" czyli wytnij kawałek zdjęcia z orginalnej klatki. Balans bieli faktycznie nie wygląda za dobrze, ta czerwień aż się prosi o usunięcie.

 

Przeglądając Twoje zdjęcia mam wrażenie że za bardzo je obrobiłeś, zwłaszcza kontrast. Spróbuj najpierw pozbyć się tego koloru z każdego zdjęcia potem połącz to wszystko w jedno i na koniec zrób ewentualne poprawki gammą, jasnością, kontrastem i nasyceniem kolorów.

Rób te wszystkie czynności w formacie BMP potem dopiero już finalną fotkę przekonwertuj na JPG.

 

Mniej kontrastu i kolorów, będzie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.