Skocz do zawartości

Duża lorneta do astro poszukiwana.


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Mam wysłużoną, kupioną w latach '90 "od ruskich" lornetkę Tento 20x60.

Wg testów jej rzeczywiste powiększenie to ok 17x.

Poszukuję godnego następcy dla niej.

Odwzorowanie bieli nie ma dla mnie większego znaczenia. liczy się ostrość, szczegółowość obrazu w całym polu widzenia.

Jedyne co mi w Tento przeszkadza to spora aberracja chromatyczna przy oglądaniu planet.

Budżet do 3-4 tys.

Powiększenie co najmniej 25x (idealnie by było 28x-30x)

Ciekawe by były 

ZOMZ Zagorsk BP 26x70
ZOMZ Zagorsk BPC 25x70

Czy też Kronos - bo są chyba bardzo podobne.

Niestety, w obecnych czasach odpadają z powodu braku dostępności, a polowanie na okazję zdarzającą się raz na rok - mnie nie urządza.

Lorneta może być duża i ciężka - wiadomo, statyw lub żuraw.

Ma mieć na tyle dobrą optykę, by o klasę przewyższała moją Tento.

 

 

 

Edytowane przez robertcb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sporo obserwowałem niebo przez Tento 20x60, 2 tygodnie temu kupiłem używaną APM 25x100 i to był duży upgrade. Zarówno powiększenie, jasność i oddanie barw jest na dużo lepszym poziomie niż tento, ostrość pola widzenia tak samo duzo lepsza w APM, diafragma jest wyraźnie odcięta bez pociemnienia brzegowego tak jak w tento. Także ogólnie polecam APM :) nigdy nie patrzyłem ale z opinii użytkowników wiem że fajne są też 28x110 i 40x110 :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, robertcb napisał(a):

A nie patrzyłem, nie znałem. Dzięki za link.

Są jakieś opinie, testy APM MS 40 X 110 ED? 

Budżet większy ale i parametry wydają się konkretne.

Mam tą lornetkę. Obrazy daje już raczej teleskopowe. Abera na księżycu wyskakuje, ale jest znośna. Za to przybliżenie robi robotę. Pole ostre do około 60/70%. W mojej wyskakuje astygmatyzm na gwiazdach. No i jak to duże lornety trzeba uważać na kolimację. Ogólnie wszelkie niedociągłosci nadrabia obrazami DS-ów jakie daje. Mogę szczerze polecić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, bobin123 napisał(a):

Ja sporo obserwowałem niebo przez Tento 20x60, 2 tygodnie temu kupiłem używaną APM 25x100 i to był duży upgrade. Zarówno powiększenie, jasność i oddanie barw jest na dużo lepszym poziomie niż tento, ostrość pola widzenia tak samo duzo lepsza w APM, diafragma jest wyraźnie odcięta bez pociemnienia brzegowego tak jak w tento. Także ogólnie polecam APM :) nigdy nie patrzyłem ale z opinii użytkowników wiem że fajne są też 28x110 i 40x110 :) 

Co do planet w tento, to ja nie narzekałem na aberracje, Saturn pięknie oddzielony od pierścieni, wenus to poprostu bajka, a na Jowiszu raz majaczył mi pas. W 25x100 dziś rano spojrzałem na Saturna, przez mniejsze nachylenie względem ziemi trudniejsze było oddzielenie planety od pierścienia ale było to możliwe, tytan oczywiście bardzo wyraźnie widoczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, robertcb napisał(a):

A nie patrzyłem, nie znałem. Dzięki za link.

Są jakieś opinie, testy APM MS 40 X 110 ED? 

Budżet większy ale i parametry wydają się konkretne.

Są m.in. na CN, tam swoje spostrzeżenia pisał  @Mateusz Dlutko który "przerobił" sporo lornet APM. 
Możesz zerknąć też tutaj APM 40x110 - AstroPołudnie (astropoludnie.pl)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei moge polecic 34x80, szczegolnie jesli ktos chce duzy power w (relatywnie) malym opakowaniu.

Jesli kupisz nowa, prawie na pewno przyjdzie rozkolimowana, wiec trzeba miec to na uwadze i srubokret w odwodzie. Jednak jak juz sie ja skolimuje, to daje czadu.

 

80tka jest czystsza optycznie, mniejsze AC i aberracje sferyczne, wiecej ostrego pola, daje ladniejsze obrazy dzienne. 40d110 za to wyraznie glebiej wchodzi w niebo, a tam aberracje schodza na drugi plan. Dlatego do astro bralbym jednak 110.
 

Warte tez odnotowania, ze:

- roznica powiekszen 34/40x jest w praktyce malo odczuwalna,

- obie lornetki robi ta sama fabryka co glosnego teraz Sky Rover, a to inna jakosc wykonania niz poprzednie "chiniole".

 

Natomiast gdybym mogl cofnac czas, chyba poszedlbym w 34x100 MS ED, wieksza zrenica, znaczna roznica w aperturze, jeszcze bardziej (o dziwo) praktyczna niz 80tka.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest na rynku coś o podobnych parametrach do tych 30x70?

 

https://archiwum.allegro.pl/oferta/veltblick-lornetka-30x70-nowa-astronomiczna-mocna-i12282310176.html

https://www.olx.pl/d/oferta/japonska-lorneta-30x70-morska-astronomiczna-jak-kronos-CID4042-IDVAT4G.html

 

Niestety, oba ogłoszenia nieaktualne.

Ale wydaje mi się że ich waga oscyluje w okolicach 2,5 kg, czyli byłaby jeszcze znośna nawet do chwilowych obserwacji z ręki.

Edytowane przez robertcb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, robertcb napisał(a):

A czy jest na rynku coś o podobnych parametrach do tych 30x70?

 

https://archiwum.allegro.pl/oferta/veltblick-lornetka-30x70-nowa-astronomiczna-mocna-i12282310176.html

https://www.olx.pl/d/oferta/japonska-lorneta-30x70-morska-astronomiczna-jak-kronos-CID4042-IDVAT4G.html

 

Niestety, oba ogłoszenia nieaktualne.

Ale wydaje mi się że ich waga oscyluje w okolicach 2,5 kg, czyli byłaby jeszcze znośna nawet do chwilowych obserwacji z ręki.

Jest APM 34x80 ED

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, bobin123 napisał(a):

Jest APM 34x80 ED

 

Ponad 4,5 kg wagi i 46 cm długości.

Te archiwalne wyglądają na 2-2,5 kg i nie wiecej niż 30 cm długości.

 

Tento 20x60 waży 1,3 kg, te archiwalne 30x70 nie wydają się dużo większe/cięższe.

 

Chodzi mi o coś co można włożyć do standardowego plecaka, isc pieszo czy rowerem w ciemne miejsce, a nie kolosa którego gabaryty i walizka - to wykluczają.

Edytowane przez robertcb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, robertcb napisał(a):

Ponad 4,5 kg wagi i 46 cm długości.

Te archiwalne wyglądają na 2-2,5 kg i nie wiecej niż 30 cm długości.

 

Tento 20x60 waży 1,3 kg, te archiwalne 30x70 nie wydają się dużo większe/cięższe.

 

Chodzi mi o coś co można włożyć do standardowego plecaka, isc pieszo czy rowerem w ciemne miejsce, a nie kolosa którego gabaryty i waliz😊ka - to wykluczają.

Nie bardzo wiem czego Ty szukasz, raz pasuje Ci APM 40x110, innym razem piszesz że chcesz coś do plecaka i na rower. Do plecaka to polecam max 10x50, choć do dużego plecaka wejdzie i 40x110

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, peter5 napisał(a):

Nie bardzo wiem czego Ty szukasz, raz pasuje Ci APM 40x110, innym razem piszesz że chcesz coś do plecaka i na rower. Do plecaka to polecam max 10x50, choć do dużego plecaka wejdzie i 40x110

Po rozeznaniu rozglądam się za czymś podobnym do tych archiwalnych 30x70, ale z tego co  widzę to chyba współczesny rynek niestety, już nie oferuje niczego o jednocześnie podobnym powiększeniu jak i wadze oraz gabarytach.

 

Nie rozumiem czemu wg Ciebie do plecaka max 10x50, skoro moją tento 20x60 bez problemu noszę i używam w terenie, a i tą 30x70 chętnie bym potrzymał w ręku by móc organoleptycznie ją ocenić.

 

Edytowane przez robertcb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, robertcb napisał(a):

Po rozeznaniu rozglądam się za czymś podobnym do tych archiwalnych 30x70, ale z tego co  widzę to chyba współczesny rynek niestety, już nie oferuje niczego o jednocześnie podobnym powiększeniu jak i wadze oraz gabarytach.

 

Nie rozumiem czemu wg Ciebie do plecaka max 10x50, skoro moją tento 20x60 bez problemu noszę i używam w terenie, a i tą 30x70 chętnie bym potrzymał w ręku by móc organoleptycznie ją ocenić.

 

Jedź na zlot, spójrz w dobrą prostą lornetkę za kilka tysięcy zł, a potem zerknij w swoją tento. Może zrozumiesz skąd bierze się ta różnica w cenie. Ta tento to lata świetlne za dobrymi obecnie lornetkami😉.

Edytowane przez peter5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, peter5 napisał(a):

Jedź na zlot, spójrz w dobrą prostą lornetkę za kilka tysięcy zł, a potem zerknij w swoją tento. Może zrozumiesz skąd bierze się ta różnica w cenie. Ta tento to lata świetlne za dobrymi obecnymi lornetkami😉.

Chętnie bym pojechał na taki zlot  gdzieś do 150 km od Warszawy.

Dalej (góry, poludniowa granica PL) czasowo nie jestem w stanie.

 

Edytowane przez robertcb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam ludzi, którzy lornetka z 30x zbliżeniem obserwują z ręki. Dla mnie komfort takich obserwacji zwłaszcza jeżeli mówimy o astro kończy się na parametrze 10x50, choć najczęściej i ona ląduje na statywie. Duże lornetki muszą swoje ważyć jeżeli mają być zrobione przyzwoicie zarówno pod kątem optyki jak i mechaniki. Wożenie ich w plecaku nie jest dobrym pomysłem. Chyba że lubimy zabawy ze śrubokrętem. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.