Skocz do zawartości

Luneta(ewentualnie telskop) do obserwacji obiektów naziemnych oraz krajobrazu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

to mój pierwszy post na forum, zarejestrowałem się by zadać pytanie do bardziej doświadczonych obserwatorów. Mianowicie interesuje mnie uzyskanie jak największych detali przy obserwacji obiektów z odległości 35-45 km. Budżet jakim dysponuję to maksymalnie 1000zł więc przy tak niskich pieniądzach mogę sobie pozwolić co najwyżej na lunetę lub teleskop o stosunkowo uśrednionych właściwościach. Warto wspomnieć, że obecnie do obserwacji używam aparatu o dużej ogniskowej - Nikon P1000. Aparat jest jednocześnie moim urządzeniem do fotografii(pewnie nikogo to nie zaskakuje :) ) oraz właśnie lunetą. Pomimo, że jakość zdjęć jest dobra, chciałbym czegoś więcej i tutaj rodzi się pierwsze pytanie, czy obraz w lunecie lub teleskopie okaże się lepszy od tego z aparatu w bezpośrednim porównaniu 1 do 1? Wychodzę z założenia, że obraz nieprzetworzony przez aparat tylko uzyskany bezpośrednio z lunety lub teleskopu może skutkować lepszymi rezultatami. Jeżeli okazałoby się to prawdą to do lunety/teleskopu potrzebowałbym też zamontować telefon na odpowiednim uchwycie/adapterze.  Zdaję sobie sprawę z tego, że na sam efekt finalny wpływa jakość powietrza, temperatura oraz sama atmosfera, natomiast warto dodać, że sprzętu używałbym głównie w górach w USA, co wskazuje na wysoką przejrzystość powietrza akurat w tamtych rejonach(Nevada, California) świata. 

 

Myślałem nad następującym rozwiązaniem: https://military.pl/p/vector-optics/luneta-obserwacyjna-vector-optics-liberty-20-60x60-scss-01-834700?cd=16060237572&ad=&kd=&gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMI6obdrNfdhgMV0T4GAB3vWgh1EAAYASAAEgKSZvD_BwE

 

...tym: https://deltaoptical.pl/luneta-obserwacyjna-ultima-65?from=listing&q=luneta

 

lub tym: https://deltaoptical.pl/luneta-obserwacyjna-trailseeker-65-prosta?from=listing&q=luneta

 

Proszę o porady bardziej doświadczonych obserwatorów, którzy poza godzinami spędzonymi w terenie(jak ja) mają jeszcze faktyczną wiedzę na temat optyki :)

 

Pozdrawiam serdecznie,

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Twoje pytanie jest dosyć niszowe stąd brak odpowiedzi.

Uważam, że  jeśli liczysz na dobry detal (w obserwacjach wizualnych) przy powiększeniu zbliżonym do maksymalnej ogniskowej Nikona P100 to raczej powinieneś celować w sprzęt za 10 tys pln a nie za 1 tys.

Co do fotografowania to smartfon + luneta do 1 tys pln nie da lepszych detali niż Nikon P 1000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coś takiego

https://deltaoptical.pl/tuba-optyczna-sky-watcher-evostar-72-ed-f6?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIquHywrWAhwMVEKdoCR0aGwp8EAQYAyABEgL4qPD_BwE

plus kątówka amici 45 stopni? 

Wydasz ok. 2,5 tys. a obrazy będą dużo lepsze niż luneta za 1 tys. zł i do nocnego nieba też się świetnie sprawdzi. 

 

P. S. Nie doczytałem, że budżet to max 1000 zł. 

Chyba że coś z giełdy. 

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.06.2024 o 15:24, n01_b4_flash napisał(a):

Warto wspomnieć, że obecnie do obserwacji używam aparatu o dużej ogniskowej - Nikon P1000. Aparat jest jednocześnie moim urządzeniem do fotografii(pewnie nikogo to nie zaskakuje :) ) oraz właśnie lunetą. Pomimo, że jakość zdjęć jest dobra, chciałbym czegoś więcej i tutaj rodzi się pierwsze pytanie, czy obraz w lunecie lub teleskopie okaże się lepszy od tego z aparatu w bezpośrednim porównaniu 1 do 1?

 

Nie.

1000zł wydaj na wycieczkę za miasto gdzie powietrze jest czystsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.