Skocz do zawartości

Dobór kamery do Maka 127


KrzychoS

Rekomendowane odpowiedzi

No my tu nie umiemy wróżyć z fusów - zależy jaka lustrzanka. Ale generalnie lustrzanka będzie winietować w MAKu, ASI585MC nie. Raczej kamera ASI będzie mieć też niższe szumy, większą dynamikę, więcej FPS, brak mechanicznej migawki (czyli dobre do planet) i raczej mniejszy piksel od lustrzanki. Mniejszy piksel niekoniecznie jest zaletą przy tej ogniskowej, choć da się z tym żyć, ale to też musisz sprawdzić. Filtry do kamery ASI też będą tańsze, bo wystarczą 1.25"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak 127 bez problemu radzi sobie z matrycami APS-C. Do DS-ów, kieruj się tym, jak aparat radzi sobie z szumami dla czułości rzędu 1600 ISO

Do planet - bierz coś z pikselem poniżej 2,5 ym. Czyli od ZWO te wszystkie 678, 178 itp

 

585 jest dla mnie taka....do niczego - za mały kadr do DS-ów, za duży piksel do planet :(

Edytowane przez Marcin_G
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lkosz napisał(a):

No my tu nie umiemy wróżyć z fusów - zależy jaka lustrzanka. Ale generalnie lustrzanka będzie winietować w MAKu, ASI585MC nie. Raczej kamera ASI będzie mieć też niższe szumy, większą dynamikę, więcej FPS, brak mechanicznej migawki (czyli dobre do planet) i raczej mniejszy piksel od lustrzanki. Mniejszy piksel niekoniecznie jest zaletą przy tej ogniskowej, choć da się z tym żyć, ale to też musisz sprawdzić. Filtry do kamery ASI też będą tańsze, bo wystarczą 1.25"

 

Lustrzanka APSC prawie nie winietuje w Mak127 z 2 calowym wyjściem (nie wiem jak z 1,25). Do pokrycia pola APSC brakuje bardzo niewiele, praktycznie temat pomijalny przy dobrze zrobionych flatach. Co do kamery - 585 to dobry wybór, choć trzeba pamiętać o tym, że pole będzie małe. Na APSC wchodzi na styk cała tarcza Księżyca. Na 585 do zrobienia całej tarczy musisz zestackować minimum 6 paneli. Co do skali pixela, dla APSC starszego z dużym pixelem będzie trochę lepiej pod DS, dla 585 trochę lepiej pod planety (skala rzędu 0,37 arc/px). Sam używam R7ki (APSC) z Maczkiem i wyniki na Księżycu/planetach są fajne, choć oczywiście kamerka ma tą przewagę, że możesz użyć filtra IR pass i działać w tym paśmie na co aparat nie pozwoli (bo na ir cuta). Kamerka będzie miała jeszcze ten bonus, że można zrobic binning 2x2 który obetnie nam mpx do 2, ale zwiększy pixel do 5,8 microna co poprawi czułość na DS i ułatwi prowadzenie montażowi (mniejsza skala arc/px).

 

W kwestii DS - generalnie zostają tylko te jasne powierzchniowo i stosunkowo małe (gromady kuliste, mgławice planetarne). Możesz dodać sobie reducer 0,63x celestrona/antaresa ale niestety mocno krzywi gwiazdy więc jego użycie dla uzyskania ok. F8 jest dyskusyjne. Pamiętaj też, że 1500mm to nie jest mało, nie wiem na jakim montażu chcesz to prowadzić, ale do DS np na AZ GTIX dla 1500mm praktycznie nie wychodzę powyżej 15s na klatkę a z reducerem (ok 1000mm) powyżej 20s - zwyczajnie montaż sobie z takimi długimi ogniskowymi nie radzi, więc nie ma opcji by Ci poprowadził zwłaszcza bez guidingu klatki po 1-5 min


 

Cytat

 

Do planet - bierz coś z pikselem poniżej 2,5 ym. Czyli od ZWO te wszystkie 678, 178 itp

 

585 jest dla mnie taka....do niczego - za mały kadr do DS-ów, za duży piksel do planet :(

 

 

585 ma pixel 2,9 więc bez przesady. Critical sampling dla 2,9 microna to jest w świetle zielonym F14 i 1678mm więc Mak127 bardzo dobrze się w to wpisuje. Dla światła czerwonego mamy nawet F11 i 1300mm więc nawet pixel rzędu 3.4 microna nie byłby zły. A większe pole ma też zaletę - łatwiej znaleźć planetę w kadrze ;)

Edytowane przez GroundhoppingWLKP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, GroundhoppingWLKP napisał(a):

Lustrzanka APSC prawie nie winietuje w Mak127 z 2 calowym wyjściem (nie wiem jak z 1,25). Do pokrycia pola APSC brakuje bardzo niewiele, praktycznie temat pomijalny przy dobrze zrobionych flatach.

o ile to matryca APS-C, a nie FF. Poza tym z flatami to nie jest tak różowo. Choćby to kalibrować blaskiem samego pegaza, to winieta wychodzi przy agresywniejszym rozciąganiu niestety. A przy takich ogniskowych materiał się ciągnie mocno. Na degradację SNR nie ma rady, można to tylko ukrywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wnioskuję z Waszych odpowiedzi, że kamerka 585 ma większe możliwości, jedynie ma mniejsze pole w DS.

A to nie jest tak, że choć w DS lustrzanka pokarze cały obiekt, to przy planetach pokarze mniejszą ilość szczegółów przy tej samej rozdzielczości?

 

2 godziny temu, GroundhoppingWLKP napisał(a):

Lustrzanka APSC prawie nie winietuje w Mak127 z 2 calowym wyjściem (nie wiem jak z 1,25).

Czytałem w kilku miejscach, że w Maku127 nie ma różnicy między 2 i 1,25 cale. Otwór jest ten sam, tylko mechanicznie można dokręcić większą średnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, KrzychoS napisał(a):

A to nie jest tak, że choć w DS lustrzanka pokarze cały obiekt, to przy planetach pokarze mniejszą ilość szczegółów przy tej samej rozdzielczości?

pierwszy problem to skala obrazu - szczegół musi być odpowiedni, żeby się wystackowało. Z za dużym pikselem, a w lustrzankach bywają spore, po prostu efekty nawet z drizzlem będą mierne. Dodatkowo przy planetach trzeba zrobić sporo zdjęć, rzędu dziesiątek-setek tysięcy jeśli ktoś robi animację. Planety są małe więc potrzebna jest funkcja ROI ucinająca tylko do fragmentu kadru, powiedzmy 512x512px. Przyda się większa prędkość rzędu 100fps. No i migawka musi być elektroniczna. Mechaniczną po pierwsze zajedziesz, a po drugie nie uzyskasz takiego klatkarzu. O ile w ogóle utrzymasz stabilność obrazu przy tych wibracjach. Niestety DSLR do planet i nawet Księżyca się nie nadaje kompletnie.

 

Do DSów powiedzmy sobie wprost - są biedazastępnikiem kamer astronomicznych. Tutaj problem jest z kolei z parametrami matrycy, osiągalną dynamiką, zakłóceniami, brakiem chłodzenia itd. Jeśli ktoś ma DSLR, to lepiej wykorzystać to co się ma na początku, ale jakby ktoś miał specjalnie kupować do astro, to odradzam. Zwłaszcza że filtry w lustrzankach powodują problemy z rejestracją pasm h-alpha i SII. O podczerwieni i ultrafiolecie które przydają się na planetach nie wspominając. Mimo wszystko opłaca się na pewnym etapie dołożyć do ASI2600.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, lkosz napisał(a):

Niestety DSLR do planet i nawet Księżyca się nie nadaje kompletnie

Nie nadaje, to się dziecku Alfons na imię :P

Chyba wszystkie w miarę nowe aparaty są w stanie nagrywać wideo. Fakt, że pewnie będzie to 30 czy może maksymalnie 60 klatek na sekundę i raczej skompresowane stratnie, ale coś tam się da z tego wyciągnąć. Nie jest to optymalne rozwiązanie, ale też nie jest tak, że nic się nie da zrobić.

Jeszcze niedawno ludzie planety robili głównie webcamami i jakoś to wychodziło. 

 

1 godzinę temu, KrzychoS napisał(a):

pokarze

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Chyba wszystkie w miarę nowe aparaty są w stanie nagrywać wideo

 

I to jest prawda, nowoczesne bezlusterkowce dają radę, ba nawet pixel wcale taki duży nie jest, bo u mnie w R7 jest 3,2 microna. W pełnoklatkowym R6 już jednak jest duży (6,5 microna). Jak masz tryb video te 30-60 FPS to można całkiem sprawnie powalczyć i zgrywać klatki. Przykładowy kadr z Maczka127 z trybu 4k crop (gdzieś to jest odpowiednik matrycy z ASI 533) 60 FPS po stackowaniu w PIPP, AS4 i resize do 2000px. Natomiast oczywiście kamerki będą lepsze, bo mają więcej możliwości (pasmo IR, łatwiej dobrać filtry, czułość w wodorze i uv, więcej FPS itd)

dół_pipp_lapl4_ap586_conv.jpg

Edytowane przez GroundhoppingWLKP
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, PrismoSal napisał(a):

Skoro temat jest o kamerze do Mak127, pozwolę sobie podpiąć się z własnym pytaniem: który model ASI będzie miał pasujący rozmiar matrycy/piksela do 2" Maka 127 do focenia Słońca?

 

Skoro Słońce - to mono, bo potrzebujesz wąskich pasm (czy to w wodorze, choć to akurat raczej nie jest temat z Makiem a refraktorem) czy nawet w widzialnym (bo założysz Solar Baader Continuum to de facto w zielonym paśmie). Jeśli chcesz robić całą tarczę to konieczna będzie matryca rozmiaru APSC. Dla 4/3 (poniżej ASI 1600mm) się już nie mieści (chyba że robiłbyś panele i stack z nich): APSC (u  mnie przykład canonowskie R7 przekątna sensora 26,7mm , ale może to być np ZWO ASI 2600mm z przekątną 28mm). Rozmiary pixela dla 1600mm czy 2600mm rzędu 3,8 microna do Maka wystarczą

Zrzut ekranu 2024-06-23 092806.png

Zrzut ekranu 2024-06-23 092952.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, dla ścisłości zapomniałem dodać, że na chwilę obecną mam Nikon D7500 APSC i zbieram materiał z jego użyciem, ale wiem, że dedykowana kamera astro lepiej się sprawdzi choćby pod względem FPS czy właśnie kwestii kolor/mono. Nie wiem tylko, który konkretnie model naljepiej się sprawdzi.

Dzięki za wszelką pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, PrismoSal napisał(a):

Przepraszam, dla ścisłości zapomniałem dodać, że na chwilę obecną mam Nikon D7500 APSC i zbieram materiał z jego użyciem, ale wiem, że dedykowana kamera astro lepiej się sprawdzi choćby pod względem FPS czy właśnie kwestii kolor/mono. Nie wiem tylko, który konkretnie model naljepiej się sprawdzi.

Dzięki za wszelką pomoc :)

W świetle widzialnym mz możesz próbować i z aparatem. Dedykowana kamera mono oczywiście będzie lepsza, zwłaszcza mono ale na początek próbować można i tym co jest. Pamiętaj tylko o tym by założyć na Maka folię ND5 ew filtr szklany do słońca ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.