Skocz do zawartości

HEM? CEM?, a może coś innego?


Mumia

Rekomendowane odpowiedzi

Siema,

 

Planuję przesiadkę na montaż o większym udźwigu. Obecnie używam AZ-EQ6, ale mój nowy setup wagowo niepokojąco zbliża się do limitów nośności tego skajłaczerka. Większość moich obserwacji i od niedawna również fotografii odbywa się na wypadach pod miasto. W odległości 30 minut jazdy samochodem mam miejsce z Bortle 2/3. W ciągu najbliższych 2-3 lat planuję również budowę astro-budki, choć na razie to tylko plany. Ważnym czynnikiem jest dla mnie stosunek nośności do wagi. Na tę chwilę moim głównym teleskopem jest LZOS 152/1200, a w przyszłości, powiedzmy do roku, planuję zakup RC 12”.

 

Mam na myśli dwie opcje:

    1.    Montaże typu CEM70 lub CEM120. Są one cięższe, ale mają udźwig ala Pudzianowski. Stabilne i porządne montaże.


    2.    Montaże typu HEM lub HAE, na przykład model HAE69. Mają one również spory udźwig, ale zastanawiam się, jak tego typu harmoniki radzą sobie z długimi ogniskowymi i dźwignią.

 

Może macie jeszcze jakieś opcje? Mam miejsce w samochodzie i siły mi nie brakuje, chociaż fajnie by było nie rozpierniczyć sobie kręgosłupa przed czterdziestką. Proszę o rady.

 

Pozdrawiam,
Krystian

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dobrychemik napisał(a):

RC 12" jako sprzęt na wypady za miasto? Szybko Ci się odechce. Dokładnie po pierwszym razie.

RCek raczej stacjonarnie by działał. To narazie plany ;) Mam na to parę opcji i pomysłów :) 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CEMy jako "wyjazdowe" to dwóch Pudzianów jako sherpów trza by zatrudnić.  Na harmoniczny do tych ogniskowych to bym się raczej nie odważył. Montaż do budki i pod RC 12" to zdecydowanie CEM120 albo (droższy) Paramount.  CEM 70 to "teoretyczny"  udźwig 70 lbs. czyli ok 31 kg - mało - teleskop 24 + 4-5 kg osprzętu i robi się ok 90% nośności - do wizuala OK ale do zdjęć już dużo za mało. 120 lbs to ok 54 kg więc 30 kg na nim to ciut poniżej 60% nośności - w zasadzie max do foto. RC12" nawet na CEM 120 jest na granicy sensowności. Z CEM120 zdecydowanie odradzam przekraczanie 70% nośności do foto. Mam i CEMa 120 i RC 12" od blisko trzech lat. Jest na granicy i wcale nie jest tak hop siup, że to wszystko samo działa. 

 

CEM120 = 20 kg, tripod od niego = 20 kg, Teleskop RC 12" Truss = 24 kg, wyposażenie "inne" kolejne 20 kg. 12" to jest tylko stacjonarne. Używanie jako "wypadowy" to jw. - dwóch sherpów.  Dodatkowe problemy to żeby włożyć w siodło 24 kg RC12 to raczej dwie osoby. Jeszcze ze dwa lata temu zrobiłem to ze trzy razy samemu - wyzwanie i to spore. Do transportu CEMa powinno się ustawić na zero i najwygodniej wrzucać teleskop też w tym położeniu. Potem jest sporo kręcenia pokrętłem szerokości geograficznej. Zrobić to w budce dwa razy w roku to OK. Na wyjazdach to masochzm. 

 

 

EDIT: Na wyjazdy to EQ6 + RC8". EQ6 da radę a RC8" nie waży tony. 🙂 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mumia napisał(a):

@Wiesiek1952 

Dzięki za odpowiedź! Pomijając temat RC-ka, koncentrując się na tym, co obecnie używam. Co w takim razie wybrać sensownego do refraktora 152/1200? Cem70? 

Pozdrawiam,
Krystian

 

 

Chyba trochę złe podejście. Montaż jest najważniejszym elementem zestawu i musisz sobie określić czy to ma być "do budki" czy "na wyjazdy". Stare i brutalne powiedzenie "kup najlepszy/najdroższy na jaki cię stać" jest niestety bardzo prawdziwe. Te dobre niestety kosztują i nie są to elementy często wymieniane. Na montażu CEM120 czy EQ8 powiesisz i RedCata i RC 12" a jak się uprzesz to i oba na raz na barana.  Musisz sobie wybrać do czego toto chcesz bo to będzie Twoje główne ograniczenie. Do fotografii "nośność" montażu mnożysz przez 0.6 może 0.65 i masz maksymalny ciężar, który sensownie można na tym powiesić. 

 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.