Skocz do zawartości
  • 0

Sprzęt do 850zł


DominikRO

Pytanie

Cześć, moim pierwszym i aktualnym teleskopem jest Sky-Watcher BK607 AZ2 60/700, no i po niespełna półtora roku stwierdziłem że muszę zainwestować w coś lepszego. Z tym aktualnym teleskopem robiłem głównie zdjęcia samolotów (zdjęcia przesłane na dole) i nie zagłębiałem się w astronomię gdyż do zrobienia ładnych zdjęć gwiazd czy mgławic potrzebne jest naświetlenie minimum 60s, a jak jest naświetlenie to musi być też montaż śledzący niebo gdyż zdjęcia wyjdą poruszone . Do rzeczy,  szukam teleskopu do 850zł lub można trochę zawyżyć (używany też może być) który będzie miał montaż śledzący niebo. Teleskopem używam na podwórku. 

 

Pytania:

1. Czy na jakość zdjęć które są na dole wpłynął teleskop, czy wina jest po stronie tego że zdjęcia wykonuje telefonem?

 

2. Lepiej inwestować w teleskop czy aparat na którym można ustawić długi czas naświetlania? 

 

Z góry dziękuję za pomoc ;)

VideoCapture_20240314-185557.jpg

1000014629.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Godzinę temu, DominikRO napisał(a):

szukam teleskopu do 850zł

Będzie ciężko...

 

Godzinę temu, DominikRO napisał(a):

miał montaż śledzący niebo.

Jeśli myślisz o astrofoto to musisz mieć montaż paralaktyczny. Taki montaż z napędem (śledzeniem) to koszt od 3500 zł (nowy).

 

Za teleskop też będziesz musiał dać około 1500 zł (chyba że coś używanego).

1 godzinę temu, DominikRO napisał(a):

1. Czy na jakość zdjęć które są na dole wpłynął teleskop, czy wina jest po stronie tego że zdjęcia wykonuje telefonem?

Myślę, że telefon.

 

1 godzinę temu, DominikRO napisał(a):

2. Lepiej inwestować w teleskop czy aparat na którym można ustawić długi czas naświetlania? 

Lepiej zainwestować i w teleskop i w montaż i w kamerę.

 

Taka jest moja opinia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Za teleskop zapłacisz około 1500-2000 zł. Montaż liczmy 4000-5000 zł. Pisałeś też coś o kamerze. Taka kamera chłodzona to około 5000 zł.

 

Więc jeśli chcesz kupić wszystko to przygotuj sobie około 10.000 - 15.000 zł 

 

No chyba, że kupisz używane to wyjdzie taniej...

Edytowane przez krzysztofmcgaywer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, DominikRO napisał(a):

EQ 2 na przykład 

On ma 4 kg udźwigu. W astrofoto nie przekraczamy 60-70% nośności, więc wyjdzie, że możesz jakieś 2 kg na nim zawiesić. Ten montaż według mnie jest bez sensu. Już lepiej kup EQ5

 

Edytowane przez krzysztofmcgaywer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, DominikRO napisał(a):

A wracjąc jeszcze do tematu montażu paralaktycznego, to  a jakiej zasadzie one działają?nie chce kupować nic w ciemno tylko wolę się doedukować.

 

Cytat

Montaż paralaktyczny, jest odpowiednio ustawiony w stosunku do osi obrotu Ziemi i śledzi pozorny ruch gwiazd na niebie. Aby utrzymać obiekt w centrum pola widzenia, wystarczy kontrolować tylko jedną oś, zamiast dwóch. To praktyczne w przypadku obserwacji wizualnych i niezbędne w astrofotografii. [...] Oś rektascensji jest skierowana w biegun nieba (na półkuli północnej w pobliżu Gwiazdy Polarnej), a więc przebiega ona równolegle do osi obrotu Ziemi. W precyzyjnym ustawieniu montażu na biegun nieba pomaga lunetka biegunowa. Oś deklinacji ustawiona jest prostopadle (pod kątem 90 stopni) do osi rektascensji.

Źródło

 

W skrócie:

 

Ustawiasz montaż na Polarną. Oś RA (rektascensji) jest ustawiona równolegle do osi obrotu Ziemi.  Tak ustawiony montaż śledzi gwiazdy tylko w jednej osi, a nie w dwóch jak na azymutalnym.

 

Myślę, że bardziej doswiadczeni koledzy lepiej Ci wytłumaczą działanie takiego montażu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak, napęd montażu wymaga zasilania - akumulatorowego lub sieciowego. Dodatkowo jeśli chcesz korzystać z funkcji GoTo, a montaż jako taki nie ma pilota umożliwiającego korzystanie z GoTo - to jeszcze komputer powinien być w zestawie

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie bierz EQ2. To się trzęsie nawet w wizualu. Szczególnie, że ten co pokazałeś w linku jest nawet bez napędu.

Jeśli miałby być jakiś mały montaż do lekkiego zestawu (typu aparat z obiektywem o ogniskowej 100 czy 200mm), to nada się np. montaż SkyWatcher StarAdventurer (modele I generacji czasem trafiają na giełdę w dobrej cenie).

Zdjęcia Księżyca i planet to zupełnie coś innego niż zdjęcia obiektów DS.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Koszy89 napisał(a):

W tej sytuacji to najtaniej i zdecydowanie najprościej będzie zainteresować się Seestarem s50

Rzeczywiście to na początek dobra i w dodatku najtańsza opcja. Jedyną wadą pomysłu jest fakt, że ta najtańsza w sumie opcja i tak kosztuje znacznie więcej niż założony budżet 850zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jedyne co mi przychodzi do głowy, to używany Synscan AZ i jakiś mały, krótki i lekki refraktorek pokroju 80/400 - z trudem, ale może okazyjnie się trafi 🤔

Długich ekspozycji nie pociągnie, ze względu na rotację pola, ale to chyba jedyna realna opcja zbliżona do tego budżetu, posiadająca jakiejkolwiek prowadzenie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.