Skocz do zawartości

NGC7000 - wersja ostateczna


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

Aberracja chromatyczna. Niestety. SIRIL wprawdzie potrafi "naprawić" gwiazdy, ale robi to tak fatalnie, że lepiej tego nie ruszać. Wychodzą śliczne, okrągłe i kompletnie nienaturalne. Gwiazdy są nieruszane, ale z powodu niebieskiego i okazjonalnej purpury, nie mogę podbić w nich koloru. Większość więc jest biała z niebieskim od aberracji.

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gość na chwilę napisał(a):

Czas na Pixa :) Jak rozumiem gwiazdki separujesz od mgławicy?

Tak, separuję. 

Pix to straszny kombajn. Mam trochę opór, żeby wchodzić w zaawansowany soft do obróbki. W fotografii dziennej trzymam się zasady, że zdjęcie powstaje na matrycy aparatu, a nie w postprocesie. Zdjęcia dzienne wywołuję w Lightroom i robię tam minimum korekt. W Astro się tak rzecz jasna nie da, ale nadal staram się aby proces był jak najbardziej ascetyczny. Bez warstw, masek i kombinacji alpejskich, bo im ich więcej, tym bardziej przypomina to obrazek generowany przez sztuczną inteligencję :) Dlatego kombinacja SIRIL + Lightroom mi pasuje.  W SIRIL robię to, co niezbędne, czyli stackowanie, speracja gwiazd, rozciąganie histogramu. Reszta w Lightroom. Myślę, że prędzej zmienię refraktor choć wychodzi sporo drożej niż inwestycja w Pixa :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Loki napisał(a):

Tak, separuję. 

Pix to straszny kombajn. Mam trochę opór, żeby wchodzić w zaawansowany soft do obróbki. W fotografii dziennej trzymam się zasady, że zdjęcie powstaje na matrycy aparatu, a nie w postprocesie. Zdjęcia dzienne wywołuję w Lightroom i robię tam minimum korekt. W Astro się tak rzecz jasna nie da, ale nadal staram się aby proces był jak najbardziej ascetyczny. Bez warstw, masek i kombinacji alpejskich, bo im ich więcej, tym bardziej przypomina to obrazek generowany przez sztuczną inteligencję :) Dlatego kombinacja SIRIL + Lightroom mi pasuje.  W SIRIL robię to, co niezbędne, czyli stackowanie, speracja gwiazd, rozciąganie histogramu. Reszta w Lightroom. Myślę, że prędzej zmienię refraktor choć wychodzi sporo drożej niż inwestycja w Pixa :)

Na kolor gwiazd trochę pomaga "Human weighted luminance" zamiast independent channel values w General Hyperbolic Stretch Transformations

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, GroundhoppingWLKP napisał(a):

Na kolor gwiazd trochę pomaga "Human weighted luminance" zamiast independent channel values w General Hyperbolic Stretch Transformations

Ok, ale w którym kroku procesu to stosujesz? Bo rozciąganie histogramu robię bez gwiazd więc w tym kroku z podpowiedzi nie skorzystam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Loki napisał(a):

Ok, ale w którym kroku procesu to stosujesz? Bo rozciąganie histogramu robię bez gwiazd więc w tym kroku z podpowiedzi nie skorzystam. 

Zakładam, że rozciągasz osobno mgławicę i osobno gwiazdy w starnet - więc kolor gwiazd na stretchu starmask tym wyciągniesz

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.07.2024 o 09:52, Loki napisał(a):

Ok, ale w którym kroku procesu to stosujesz? Bo rozciąganie histogramu robię bez gwiazd więc w tym kroku z podpowiedzi nie skorzystam. 

Starnet wymaga rozciągniętego histogramu. Siril robi rozciąganie automatycznie przed Starnetem (włączona opcja pre-stretch), a potem ściska histogram na powrót. Więc na tym etapie mogą już dziać się niepożądane rzeczy z kolorami gwiazd. 

 

W dniu 18.07.2024 o 09:49, GroundhoppingWLKP napisał(a):

Na kolor gwiazd trochę pomaga "Human weighted luminance" zamiast independent channel values w General Hyperbolic Stretch Transformations

Dzięks for the tip. 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.