Skocz do zawartości
  • 0

Gwiazda polarna i lunetka biegunowa


April

Pytanie

Wiem, że o ustawianiu na polarną było wiele tematów, ale postanowiłem dodać jeszcze jeden wątek. Ustawienie montażu (eq3)na gwiazdę polarną sprawia mi mnóstwo problemów. Wyjustwałem lunetkę zgodnie z osią montażu super dokładnie, na aplikacji znajdowałem położenie gwiazdy polarnej, ustawiałem polarną ultra dokładnie na okręgu siatki lunetki jednak po włączeniu napędu obraz wybranej gwiazdy i tak ucieka. Wszystko zacząłem od początku, rozkręciłem i przesmarowałem montaż, 5 raz wyjustowałem lunetkę a obraz i tak ucieka. Od tego kręcenia śróbkami pozrywałem gwinty w tej całej lunetce. Nie mam pojęcia skąd macie tyle cierpliwości i jak wam się udaje zrobić jakiekolwiek zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
1 godzinę temu, April napisał(a):

Trzy śróbki umieszczone za dekielkiem godzinowym, niewidoczne bo wewnątrz głowicy z zamontowaną lunetką.

 

ŚrUbki piszemy przez "u" zwykłe ;) (to tak tylko przy okazji daję znać ;) ).

 

Wracając - nie pamiętam, czy tam są jakieś dodatkowe śrubki. Możliwe, że były trzy, przy tej długiej rurce, która wchodzi w otwór w głowicy - one zdaje się trzymały samą rurkę w obudowie lunetki, ale głowy nie dam, bo dawno w tym grzebałem.

 

Jedno, co jest jeszcze ważne, to to, że gdzieś z tyłu lunetki, właśnie tam przy tej długiej rurce, daje się regulować ostrość obrazu widzianego przez lunetkę. Ostrość krzyża reguluje się kręcąc okularem lunetki, ale ostrość samego obrazu widzianego przez lunetkę (czyli np. Polarnej) właśnie gdzieś z tyłu, po wykręceniu lunetki. Możliwe, że trzeba poluzować te trzy dodatkowe śrubki, i wtedy da się tą długą rurką obracać w obudowie lunetki - i w ten sposób ustawia się ostrość. Po ustawieniu trzeba znowu zablokować rurkę w obudowie lunetki, dokręcając te trzy śrubki, żeby rurka się sama nie obracała i nie gubiła ostrości. Chyba jakoś tak to było :)
 

1 godzinę temu, April napisał(a):

Wymieniłem śrubki imbusowe na radełkowe z montażu, dodatkowo zalakierowane. Teraz justowanie to sama przyjemność.

 

Wg mnie to nie jest dobre rozwiązanie. Też tak zrobiłem kiedyś, bo mnie denerwowało szukanie otworków w imbusach po ciemku, ale potem się okazało, że takie wystające łebki śrubek mają tendencję do zahaczania o różne rzeczy w trakcie transportu montażu, i lubią się luzować. Gdyby justowanie krzyża trzeba było robić za każdym razem przed sesją, to takie śrubki z łebkami miałyby sens. Ale ponieważ robi się to raz, i można o tym zapomnieć, to wg mnie śrubki imbusowe, niewystające ponad obudowę, są o wiele bardziej pewne. Ale to tylko moje zdanie - wiadomo, każdy ma jakieś swoje, ulubione i wygodne dla niego, metody :)

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, April napisał(a):

Wiem, że o ustawianiu na polarną było wiele tematów, 

A wiesz, że justowanie lunetki jest dwustopniowe:

- trzeba wyjustować krzyż nitek/okrąg w osi tubusa lunetki

- trzeba tak wyjustowaną lunetkę wyjustować w montażu.

Po takim zabiegu wszystko musi działać dobrze. Choć nie podjąłbym się używania teleskopu 150/750 na EQ3-2 do czegokolwiek

 

@Piotr K. Z ostrością w lunetkach SkyWatchera jest inaczej. Okularem ustawiasz ostrość na niebo i do tego położenia okularu dobierasz ostrość widzenia siatki. Robi się to po poluzowaniu bocznej śruby, co umożliwia przesuwanie przód/tył tulei, w której zamocowana jest szklana płytka w wytrawioną siatką.

 

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
38 minut temu, Marcin_G napisał(a):

Z ostrością w lunetkach SkyWatchera jest inaczej. Okularem ustawiasz ostrość na niebo i do tego położenia okularu dobierasz ostrość widzenia siatki. Robi się to po poluzowaniu bocznej śruby, co umożliwia przesuwanie przód/tył tulei, w której zamocowana jest szklana płytka w wytrawioną siatką.

W moich lunetkach, a mam trzy, w tym jedna ze starym obrazkiem (Wielki Wóz + Kasjopea) i  dwie z nowym (krzyż z podziałką godzinową), działa to tak, jak opisałem powyżej. Szkiełko z obrazkiem / krzyżem jest dostępne z przodu lunetki, po odkręceniu okularu, a unieruchomione jest tylko przez trzy śruby, rozmieszczone co 120 stopni na obudowie lunetki. Nie daj boże poluzować te śruby za bardzo - wtedy szkiełko wypada i zaczyna latać luźno w przestrzeni za okularem. Ostrość na obrazek / krzyż ustawia się kręcąc okularem, a ostrość na gwiazdy ustawia się tuleją z drugiej strony lunetki. Nie pamiętam w tej chwili, jaki jest dokładnie mechanizm focusowania tuleją, ale pamiętam, że nie mogłem wyostrzyć Polarnej tylko kręcąc okularem - albo była ostra Polarna, albo obrazek / krzyż. Dopiero gdy wykręciłem lunetkę, i ustawiłem ostrość na Polarną przy użyciu tylnej tulei, to mogłem do tego ustawienia dopasować ostrość obrazka / krzyża, kręcąc okularem.

Ponadto, nie bardzo rozumiem co masz na myśli, pisząc:

 

55 minut temu, Marcin_G napisał(a):

A wiesz, że justowanie lunetki jest dwustopniowe:

- trzeba wyjustować krzyż nitek/okrąg w osi tubusa lunetki

- trzeba tak wyjustowaną lunetkę wyjustować w montażu.

Justowanie lunetek SW, które mam, przebiega tak - wkręca się je w montaż, po czym przesuwa się szkiełko z obrazem / krzyżem przy użyciu trzech śrubek, tak długo, aż przy obracaniu osi RA centrum obrazka / krzyża trzyma się widocznej w lunetce gwiazdy Polarnej (albo innego, wystarczająco odległego obiektu). Nie ma dwóch etapów, ponieważ nie ma nawet jak ich przeprowadzić - lunetkę wkręca się w głowicę montażu na sztywno, a jedyny stopień swobody to możliwość przesuwania szkiełka / celownika w polu widzenia okularu.

Być może piszesz o jakimś innym rozdzaju lunetki SW - albo ja czegoś fundamentalnie nie rozumiem, co oczywiście też jest możliwe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Trzy śrubki trzymające siatkę z okręgiem mogą być luzowane/dokręcane, a to przesuwa środek siatki względem osi tubusa lunetki. Dobrze jest, jesli wszystkie trzy osie (oś celowa, oś tubusa lunetki i oś obrotu montażu) porywają się.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.