Skocz do zawartości
  • 0

Marzenie z dzieciństwa pierwszy teleskop


baryla1983

Pytanie

Witam. Mam budżet 10000 zł na swój pierwszy teleskop wraz z akcesoriami na start. Interesuje mnie obserwacja raczej planet mgławic rzadko będę to robił z balkonu bardziej poza miasto dlatego musi być mobilny i w miarę szybko składany. Napewno GoTo ponieważ szybko rośnie mi ciśnienie będzie łatwiej. Doradzono mi takie akcesoria do Sky-Watcher Synta N-254/1200 DOBSON 10" GOTO

IMG_0988.jpeg.5d69fd051e6006838185604e0086a8e2.jpeg

proszę o pomoc za którą z góry dziękuję 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
52 minuty temu, fornax napisał(a):

@baryla1983 Na twoje potrzeby obserwacyjne najlepszy będzie SCT 14" do planet jak i do DS z korektorem  0,63x . Kompaktowy nawet zmieści się na balkon .

Gdybym miał kasę brałbym w ciemno. No i mieści się w budżecie  . Tutaj link do ogłoszenia . :)

 

 

Nie wyobrazam sobie  zakładania tego na montaż w pojedynkę :P i do ceny dolicz jeszcze minimum 2 tyle montaż który to udzwignie:P
Co do autora to serio polecam pierw isc do kogoś i popatrzec jak naprawdę widać w wizualu, bo różnica mięzy wizualem a tym co widać w astrofoto to jak porównanie oglądania czarnobiałego telewizora z lat 70 do nowego oleda 8k.
Kilka razu próbowałem różnych sprzętów w wizualu, sct,duze apo, duze lornetki i zawsze było to rozczarowanie. Więc jesli ci się to spodoba to kupił bym albo dobsona z goto jak pisałeś albo jakies wlaśnie sct 8 na paralaktyku, nic mnie tak nie wkurzało jak uciekające obiekty w okularach.

tak wygalda zakladanie takiej armaty, jak dla mnie to sprzet tylko do obserwatorium
 

 

Edytowane przez cmku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

44 minuty temu, cmku napisał(a):

tak wygalda zakladanie takiej armaty, jak dla mnie to sprzet tylko do obserwatoriu

 

tak duże SCT mają problemy z termiką, które potrafią zniechęcić nawet doświadczonych obserwatorów. Początkującemu na pewno bym nie polecił. Raczej jakiś mniejszy max 11" ze wskazaniem na coś wyraźnie mniejszego w granicach 5-6"

 

przy okazji do obserwacji planet GOTO jest raczej zbędne. Planety są dość jasne więc łatwo je zlokalizować. Przydaje się śledzenie ale do tego wystarczy zwykły napęd w jednej osi, a nawet ręczne mikroruchy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, ZbyT napisał(a):

 

 

tak duże SCT mają problemy z termiką, które potrafią zniechęcić nawet doświadczonych obserwatorów. Początkującemu na pewno bym nie polecił. Raczej jakiś mniejszy max 11" ze wskazaniem na coś wyraźnie mniejszego w granicach 5-6"

 

przy okazji do obserwacji planet GOTO jest raczej zbędne. Planety są dość jasne więc łatwo je zlokalizować. Przydaje się śledzenie ale do tego wystarczy zwykły napęd w jednej osi, a nawet ręczne mikroruchy

 

pozdrawiam

W sumie fakt z goto sie rozpedziłem , wystarczy naped w 1 osi :) co do apertury sct to 8-9 jest takim sweet spot, mialem 8 i 6 calowe i roznica w obrazie była dosc spora na korzysc 8, a czasy chlodzenia podobne

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, fornax napisał(a):

@cmku Tylko popatrz na cenę tego SCT 14 cali. To montaż masz za darmo.:)

ale gdzie tu  jest montaz w komplecie? :D nie wspominając o  dodatkowych tragażach :D
To ze jest tani w stosunku do nowego nic tu nie wnosi :P autor ma 10 tys do wydania a ty mu polecasz  ogromny niemobilny teleskop w dodatku samą tubę , a gdzie montaż i akcesoria ?
Mozna by napisać ze kupi i sprzeda drozej, ale nie sądze  bo grono odbiorców takiego sprzetu jest dość wąskie więc sprzęt mało chodliwy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@cmku No przecież dobson 14" waży tuba 25kg i podstawa 15kg więc żadnej różnicy wagowej  nie widzę poza tym , że SCT 14" jest krótki co jest na plus a podstawę  do SCT można samemu zrobić .:smokin:

@Pablito pokazał jak to zrobić

 

Edytowane przez fornax
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.