Skocz do zawartości

Marne widoki na obserwacje Marsa


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie dotarła do mnie następująca wiadomość (AstroAlert magazynu S&T):

 

Veteran Mars observer Donald C. Parker reports that significant changes have taken place on Mars in the last 48 hours. "I'd call it a dust cloud, not a dust storm," he advises. "Let's hope it stays put!"

 

Beginning on July 1st, Parker noticed a marked weakening, or lightening, of the conspicuous dark feature Syrtis Major in images taken with his 16-inch

Newtonian reflector in Coral Gables, Florida. Yet just the previous morning another Mars expert, Jeffrey D. Beish, had described Syrtis Major as dark and normal when viewed visually with his own 16-inch at Lake Placid, Florida. Parker also noticed some bright ochre spots rimming the Hellas basin and partially obscuring the Iapygia region (between Hellas and Syrtis Major). Similar spots around Hellas had been imaged by Texas amateur Ed Grafton on June 28th.

 

By early this morning, July 2nd, it was clear that something major was taking place. Parker noted that the isolated clouds he'd seen over Iapygia the night before had coalesced and expanded to form one cloud, bright when viewed in red light. The coalescing cloud is on the side of the planet that can currently be studied most easily from the Americas. It is centered at Martian latitude 25 degrees south, longitude 294 degrees west.

 

"It's scary. This is almost a repeat of what happened in 2001," says Parker. "But with Mars, who knows? maybe we'll get lucky and it will just go away. We should know in a day or two."

 

Jak na razie nic pewnego, ale być może Mars (tradycyjnie) szykuje brzydki numer. Miejmy nadzieję, że w tym roku marsjańska pogoda zrobi wyjątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie lukałem dzisiaj rano na Marsa i nie dość że warunki jak zwykle przeciętne mimo dobrej przejrzystości powietrza, to obraz planety nie zawiera wielu szczegółów. Czapa południowa owszem, ciemniejsze przyległości wokółniej i dalej na północ jednorodny obszar aż do przeciwległego skraju tarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no proszę ... Hellas Planita to miejsce narodzin globalnej burzy pyłowej z 2001 roku... :(

 

hubble_med.gif

Zdjęcie z Hubble'a z 26. czerwca 2001

 

http://science.nasa.gov/headlines/y2001/ast16jul_1.htm

 

chlip, chlip, chlip :- :( :- :- :'( :( :- :'(

 

 

- - -

więcej, więcej:

http://skyandtelescope.com/news/article_998_1.asp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jak się to paskudztwo rozwinie to mamy praktycznie po obserwacjach detali w tej opozycji, tego sie niestety obawiałem już wcześniej, to napradę zaaaaaa blisko Słońca ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurde, a ja będę mógł obserwować marsidło dopiero za jakieś 2-3 tygodnie, jak będzie w dogodnej dla mnie pozycji (bo jestem strasznie leniwy), najwyżej zapoluję na księżyce... w najlepszych okazjach fobos będzie miał ok. 10.5 mag (sep. 22") ok. 1. września, a Deimos 11.6 (sep. 74") też ok. 1 września

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się to paskudztwo rozwinie to mamy praktycznie po obserwacjach detali w tej opozycji, tego sie niestety obawiałem już wcześniej, to napradę zaaaaaa blisko Słońca ???

Janusz spokojnie. Jak nie teraz, to za chwilę - ktoś pisał o tym ,że od roku 11000 opozycje Marsa będą dalej od Słońca. Może coś pokręciłem, ale jak to się mówi, pożyjemy, zobaczymy ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a oto dzisiejsza wiadomoąś z www.spaceweather.com :

 

"MARS DUST: The distance between Earth and Mars is shrinking fast. Although

the two worlds won't be closest together until late August, amateur

astronomers are already getting remarkable views of Mars through backyard

telescopes. For instance, some advanced observers have just spotted a dust

cloud forming near Hellas Basin--a giant impact crater on Mars' southern

hemisphere. Two years ago a similar cloud grew into a global dust storm

on Mars. Will this one do the same? Probably not, although astronomers

will be watching carefully to see what happens. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów

czytam dużo temat ciekawy, lecz mam prośbę o streszczenia po polsku, gdyż ich brak zawęża moją wiedzę, a mój angielski jest do bani choć podpieram się słownikiem.Namawiam młodych do nauki języków obcych, bo nawet kopaniem rowów będzie kierował "angliczanin". Czaaarno widzęęę!

pozdrawiam andrzej z opola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OSKARKU

No coś Ty? Występując na Forum, to tak jak bym przyszedł w odwidziny lub z wizytą do przyjaciół.

To też forma szacunku dla bliskich. W miarę możliwości staram się tego pilnować, a tu się specjalnie na tą okoliczność odstawiłem.

pozdrawiam Andrzej z Opola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Aquarius

Panowie. nie martwmy się ,,na zapas'' tylko szykujmy sprzęt. Marsjańska burza też może być ciekawa. Oby tylko nam na Ziemi pogoda dopisała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. nie martwmy się ,,na zapas'' tylko szykujmy sprzęt. Marsjańska burza też może być ciekawa. Oby tylko nam na Ziemi pogoda dopisała.

 

to mówisz, że zamiast pomarańczowej kulki z widocznymi ciemnymi obszarami oraz czapą polarną zadowoli Cię coś takiego jak tutaj po lewej? ::)

5320.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Andrzej z Opola - vel DZIADEK- jest w powiększeniu dostępny u Janusza Wilanda pod adresem http://www.astrojawil.pl/listy_sfepar.htm

Opisuje tam swój skopik i nie szczędzi krytki innym producentom :P

 

Bez przesady ja tam żadnej krytyki nie widzę. Po prostu Andrzej stwierdza, że nie zamieniłby swojego instrumentu na inny, a to nie jest krytyka, tylko wyraz zadowolenia z posiadanego teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Oskarze,

 

Wyraziłem tylko swoje zdanie. Jestem daleki od krytki inych producentów, ponieważ wyznaję zasadę, iż nie tylko rower marki GARRY FISHER nadaje się do jazdy. ;)

Swoją drogą gratuluję celującej odpowiedzi na WWPK!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów

nooo cóż, ale wyciąg mam z Astrokr...no jak to się nazywa, zapomniałem.

Każdy się chwali to ja też. Ciekaw jestem Swaldku co ty zbudowałeś? napisz nam, będziemy dla odmiany Ciebie chwalić. Zrobiłem też refraktorek jest na fotkach z Jachranki. Nie lenię się.

Dzieki Oskarku za słowa otuchy.

pozdrawiam wszystkich Andrzej z Opola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów

zapraszam Kolegów do przeczytania mego tekstu na stronie J,Wilanda i własnej oceny. Jest mi przykro z powodu tekstu Pana Swaldka i odbieram go jako siania fermentu na Forum. Uważam, że w tekście o którym mowa nie uraziłem nikogo z producentów, zachęcając do budowy własnymi siłami sprzętu astro do czego mam prawo.

Proszę kolegów o wypowiedzi. Być może popełniłem nietakt i go nie widzę.

Andrzej z Opola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz... jak ktoś zrobił samodzielnie teleskop, który działa, to jak dla mnie to już może mówić co chce...

 

a reszta może się zająć innymi "ważnymi zajęciami" jak na przykład czyszczeniem mu butów ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie nikt nie popełnił nietaktu.

Pan Adnrzej pisząc że nie zamieniłby na teleskop "z taśmy" chciał podkreślic pozyteczność ATM, a swaldek utwierdził to stwierdzenie, przy okazji podkręcając odwiedzalność powyższego opisu itd itd...

 

Pzdr

LM

 

PS. W wypowiedzi swaldka prosze zwrócić uwage na emioikonke na końcu zdania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.