Skocz do zawartości

Askar 120APO czy Svbony SV550 122APO - co wybrać?


Andre7

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem zamiar w przyszłym roku jak minie szarobura jesień/zima zacząć rozglądać się za większym refraktorem.

Tyle, że Svbony „zaatakowało” mnie mailem o promocji na SV550 122 i bardzo kusi.

Pierwotnie zastanawiałem się nad Askar 120, ale przy promocji SV różnica wynosi około 2300 zł.

Przeglądam yt, czytam co się tylko uda znaleźć aby porównać te refraktory i mam wrażenie, że im więcej zagłębiam się w temat tym mam większy problem z wyborem.

 

W Askar jest fajna „walizeczka”, ogólnie wygląda „lepiej” no i jest flattener 1.0.

 

W SV nie bardzo przekonuje mnie rotacja przed focuserem oraz to, że nie ma dostępnego flattenera a tylko reduktor 0.8.

 

Jednak 2300,- to spora różnica.

Pytanie czy optycznie te refraktory są porównywalne?

Może ktoś kto posiada jeden z nich i mógłby się podzielić wrażeniami, plusami, minusami.

Będę bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walizeczki wszelkiej maści to psu na budę. Dokręcisz kamerę i walizeczka idzie do piwnicy, i trzeba latać i szukać czegoś zastępczego, co pomieści cały zestaw.

A przecież da się zrobić większą walizeczkę i modułowe wypełnienie. Tylko księgowi nie pozwalają bo koszty. Wybacz, że nie doradzę niczego sensowniejszego. Proponuję jedynie skreślić "walizeczkę" z listy za i przeciw.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt walizeczki można dokupić, ale przy tych większych to większy koszt, a i spakować do samochodu ciężej  ;)

Więc ja wolę kilka mniejszych walizeczek a nie jedno wielkie coś. Jednak masz rację, argument walizeczki w codziennym użytkowaniu nie ma znaczenia i nie dodaje poweru teleskopowi 😃

 

Myślałem nad 140mm, niby wymiary 735 vs 722, różnica nie wielka, ale to chyba tylko na papierze. Więc stwierdziłem, że za wielkie i będzie problematyczne przy przenoszeniu. Taki kompromis wybrałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem tego Askara w rękach, mam Fra600 i muszę powiedzieć, że mechanicznie jest dopracowany na cacy. Zero luzów, focuser chodzi idealnie, rotator zero luzów, po prostu chodzi jak w bajce :). Miałem kilka innych teleskopów i mechanicznie zawsze coś tam nie grało do końca, niby drobne rzeczy ale wkurzające. Walizka to szczegół, ale jest fajna :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Andre7 napisał(a):

Fakt walizeczki można dokupić, ale przy tych większych to większy koszt, a i spakować do samochodu ciężej  ;)

Więc ja wolę kilka mniejszych walizeczek a nie jedno wielkie coś. Jednak masz rację, argument walizeczki w codziennym użytkowaniu nie ma znaczenia i nie dodaje poweru teleskopowi 😃

 

Myślałem nad 140mm, niby wymiary 735 vs 722, różnica nie wielka, ale to chyba tylko na papierze. Więc stwierdziłem, że za wielkie i będzie problematyczne przy przenoszeniu. Taki kompromis wybrałem.

 

Akurat do transportu Askar 140 Apo jest nawet łatwiejszy i poręczniejszy niż SVB 122mm:

- tubus Askara jest skracany i nagle robi się 12.5 cm mniej!

- piankowa walizka na Askara ma już przewidziane wycięcie na zamontowany na teleskopie EAF - gdyby nie to, to pewnie bym w tym roku nie zabierał mojego 140 Apo na zlot do Bukowca

- a przy okazji przemyśl jeszcze czy jednak nie lepiej wziąć korektor x0.8 zamiast x1.0: zwiększenie światłosiły do f/5.6 to szybsze zbieranie materiału oraz krótszy zestaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam wrócić do rozważań Askar 120 vs 140, dałeś mi do myślenia.

Reduktor maiłem na końcu listy jako kiedyś tam, a może faktycznie obok apretury, rozmiarów powinienem dodać światło siłę jako kluczowe elementy, poza samą jakością optyczną vs rozsądna cena.

Tylko tak bardzo nie chcę przeciwwagi a przy 140 obawiam się będzie blisko 15kg. 😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Andre7 napisał(a):

Czyli mam wrócić do rozważań Askar 120 vs 140, dałeś mi do myślenia.

Reduktor maiłem na końcu listy jako kiedyś tam, a może faktycznie obok apretury, rozmiarów powinienem dodać światło siłę jako kluczowe elementy, poza samą jakością optyczną vs rozsądna cena.

Tylko tak bardzo nie chcę przeciwwagi a przy 140 obawiam się będzie blisko 15kg. 😜

 

Właśnie zważyłem mój zestaw: 13.6 kg

W tym jest:

- refraktor

- korektor x0.8

- koło filtrowe 7x2"

- Asi 2600MM Pro

- OAG Askar + Asi120MM Mini

- przedłużka M54

- EAF

- AsiAir Plus

- grzałka

- wszystkie kable

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, dobrychemik napisał(a):

Właśnie zważyłem mój zestaw: 13.6 kg

Hym to dobra informacja, aż dodałem do koszyka 140 i reduktor 0,8 na ts aby oswoić się z ceną 😃 aż 3k więcej niż za 120.

Warto dopłacać za dzwiganie ciężarów? 😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Andre7 said:

Hym to dobra informacja, aż dodałem do koszyka 140 i reduktor 0,8 na ts aby oswoić się z ceną 😃 aż 3k więcej niż za 120.

Warto dopłacać za dzwiganie ciężarów? 😜

 

Tyle zaoszczędzisz na abonamencie na siłkę :)

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic, nigdy nie lubiałem się za długo zastanawiać bo im dłużej tym więcej watpliwości.

Siłka i waga poniżej 15kg mnie przekonała 🤣

No i oczywiście "lepiej wziąć korektor x0.8 zamiast x1.0: zwiększenie światłosiły do f/5.6"

140 z reduktorem 0,8 zamówiona 😂

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dobrychemik @jaro848 a jak to prowadzenie wygląda na AM5, jaki macie średni odrzut klatek, rms prowadzenia z taką tubą? Też myślałem nad 120 - 140 Apo (ew. Rc6 z reduktorem) tylko nie jestem pewnie co do możliwości prowadzenia na balkonie z południowym horyzontem jako jedyną opcją. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że wątek "walizeczką" zakłócam, ale mnie to zaintrygowało. Pytanie przede wszystkim do tych, którzy na miejscówkę musza dojechać i focą refraktorami.

Czy komentowana przydatność walizeczki oznacza, że każdorazowo demontując zestaw po foceniu, odkręcacie kamerę, odpinacie większość kabli, zdejmujecie guider i komputer, żeby wsadzić optykę do oryginalnej torby tudzież walizeczki? Montaż/demontaż za każdym razem, żeby skorzystać z oryginalnego opakowania?

Trudno mi w to uwierzyć. Dajcie swój komentarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Loki napisał(a):

Przepraszam, że wątek "walizeczką" zakłócam, ale mnie to zaintrygowało. Pytanie przede wszystkim do tych, którzy na miejscówkę musza dojechać i focą refraktorami.

Czy komentowana przydatność walizeczki oznacza, że każdorazowo demontując zestaw po foceniu, odkręcacie kamerę, odpinacie większość kabli, zdejmujecie guider i komputer, żeby wsadzić optykę do oryginalnej torby tudzież walizeczki? Montaż/demontaż za każdym razem, żeby skorzystać z oryginalnego opakowania?

Trudno mi w to uwierzyć. Dajcie swój komentarz.

 

Po kilku latach zabawy w astrofoto doszedłem do tego, że trzeba jak najmniej ingerować w sprzęt. Na co dzień działam u siebie na tarasie. Jak mają być kolejne ładne noce to cały zestaw zostaje na tarasie tylko przykryty plandeką. Jeśli z jakichkolwiek powodów trzeba go schować, to tylko odpinam dwa kable od AsiAir (zasilanie i USB do montażu) i cały uzbrojony teleskop biorę do domu. Wyjątek stanowił tylko wyjazd na zlot, gdy trzeba było właśnie wszystko porozpinać - do dalszego transportu piankowa walizka Askara jest świetna. Co innego ciężka walizka do Askara FRA600 - zupełnie nieprzydatna: po pierwsze nie ma miejsca na EAF, a po drugie, wewnętrzna pianka jest solidnie przyklejona, więc nie da się wykorzystać tej walizki do czegoś innego bez wewnętrznej demolki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, Loki said:

Przepraszam, że wątek "walizeczką" zakłócam, ale mnie to zaintrygowało. Pytanie przede wszystkim do tych, którzy na miejscówkę musza dojechać i focą refraktorami.

Czy komentowana przydatność walizeczki oznacza, że każdorazowo demontując zestaw po foceniu, odkręcacie kamerę, odpinacie większość kabli, zdejmujecie guider i komputer, żeby wsadzić optykę do oryginalnej torby tudzież walizeczki? Montaż/demontaż za każdym razem, żeby skorzystać z oryginalnego opakowania?

Trudno mi w to uwierzyć. Dajcie swój komentarz.

 

Jak jadę gdzieś w pobliże, na parę godzin, to zdejmuje cały zestaw (trzymam go na co dzień w budce) i wiozę go na tylnym siedzenie, ze wszystkimi dodatkami typu kamera, focuser, miniPC, etc. Ale jak jadę na w Bieszczady na zlot to wkładam teleskop do walizki, bez kamery i dodatków, tylko z focuserem, bo sobie piankę dociąłem i ładnie wchodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do tej pory miałem to tak rozwiązane, że guiding, AsiAir zamontowanie na szynie i tą przykręcam do teleskopu.

Więc dwie śrubki, odpięcie dwóch kabelków od montażu, dwóch od kamery, wykręcenie kamery i teleskop jest jak pod dostarczeniu od producenta tylko z EAF. Chwila moment i gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też woziłem tubę skonfigurowaną tylko do posadzenia na montażu (guider, kamera, kable) na tylnym siedzeniu... do czasu.. ostrego hamowania przed psem, który mi wybiegł na drogę... jak pewnie się domyślacie - teleskop prawie nie wylądował mi na głowie... :D potem była skrzynka plastikowa z wypełnieniem piankowym ale 140APO jest tak duży że nawet na skos się nie mieści, a poza tym niewygodnie go nosić... trzeba go "złożyć" i odkręcic flattener z resztą sprzętu a skoro trzeba odkręcać to  kupiłem na OLX używaną skrzynię po wzmiacniaczu gitarowym, przyciąłem piankę do środka by ładnie leżał, z wycięciem na EAF i odkręcam tylko flattener z kamerą i resztą, odpinam kabelki... po ustawieniu montażu, podłączenie/odłączenie wszystkiego zajmuje nie więcej jak 10 min. a przynajmniej jedzie sobie ze mną w bagażniku...

Edytowane przez jaro848
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, warpal napisał(a):

Kupiłem w sieciówce skrzynkę plastikową za bodajże 80 zł. , która ma taki rozmiar, że cały zestaw do niej się mieści.  W tej chwili pozostaje mi jedynie podpięcie kabli do notebooka. 

Mam dokładnie to samo. Dużą, sztywną skrzynkę plastikową za małe pieniądze. Do środka pianka. 6cm na dno, po 4 cm na boki i "sufit". Cały zestaw wchodzi.

Jedyne co odpinam to zasilanie (jeden kabel zbiorczy) i usb od kamery, bo za bardzo sterczy i nie chcę rozwalić gniazda.

 

Przez "cały zestaw" rozumiem to, co na zdjęciu. Szyna refraktora jest przez arca swiss mocowana do szerokiej szyny vixen.

"Zestaw" to wszystko razem z tą szeroką szyną Vixen. A jakbym chciał zmienić refraktor na obiektyw Canona, to z szyny ArcaSwiss ściągam kota, przekładam kamerę i do arca swiss podłączam zestaw obiektyw + kamera.

 

454654582_908051728015676_4694427269040108144_n.thumb.jpg.c28e861248d369a9355cdb393f5192cd.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.