Skocz do zawartości

Prosze o opinię


Mikolaj13

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno kupiłem teleskop na aukcji w niemczech z firmy seben 150/1400(naprawde ma ogniskowom 750mm). No i tam pisało że to katadioptryk. A mi się zdaje że to zwykły newton z wbudowanym barlwem, ponieważ pomiędzy tym lusterkiem odbijającym a wyciągiem z soczewek jest jakiś okular.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno kupiłem teleskop na aukcji w niemczech z firmy seben 150/1400(naprawde ma ogniskowom 750mm). No i tam pisało że to katadioptryk. A mi się zdaje że to zwykły newton z wbudowanym barlwem, ponieważ pomiędzy tym lusterkiem odbijającym a wyciągiem z soczewek jest jakiś okular.

 

 

Hehe, no to jednak 150/1400 :D i skoro to zwykły Newton z Barlowem to jest to katadioptryk :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie jest to coś na wzór katadioptryka, ale w najgorszej dla Ciebie wersji .

Pewnie po wyciągnięciu soczewki z wyciągu nie uzyskasz ostrosci nawet na kartce papieru dalej od wyciągu czy w nim . Jakby tak było to masz lustro główne sferyczne . Wtedy jakbyś chciał miec teleskop bez korektora to lustro musisz dac do parabolizacji i ponownego napylenia . Popytaj sie tam http://teleskopy.webpark.pl/ najlepiej telefonicznie odnośnie parabolizacji . Napylenie robi w 1 klasie twardosci dlatego tanio . Mam tak juz 2 lata i w porządku .

Papier co bedziesz sprawdzał czy uzyskasz ostry obraz moze byc pergamin , natłuszczony sniadaniowy itp.

Lustra F5 po parabolizacji dają dobre obrazy takze przy duzych powiekszeniach .

Bez korektora bedzie dawac jasniejszy obraz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy taki teleskop jest dobry do obserwacji mgławic i galaktyk?

 

 

Nie bardzo, jest dość cienmy <_<

 

 

 

 

PS Zbig, co Ty wypisujesz, chłopak przygodę ze sprzętem dopiero zaczyna a Ty mu sprzęt każesz rozwalać. Opamiętaj sie zanim będziesz komuś musiał oddawać kasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 2 -5 miesiecy sam bedzie chcial poprawic . Moze na poczaek to za duzo, ale wiedza ze moze tym sprzetem byc lepiej to duzo . wybudować lustro , przeslac pocztą do poprawki i ponownie tak samo zabudować nie powinno być problemem .

Pozostało współosiowe ustawienie - kolimacja . Z tego jestes specjalistą , metoda z dziurką jest super . W wystarczającym stopniu w ten sposób kazdy amator skolimuje telep.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skad jestes? Moze znajdzie sie ktos w Twojej okolicy, kto ustawi Ci pare DSow i pokaze te same obiekty w swoim telepie. Bedziesz mial porownanie. Tak na sucho trodno powiedziec. Przy okazji skolimuje Ci ten teleskop po podrozy od poprzedniego wlasciciela.

 

 

 

To jest bardzo dobra rada.

Może nie jest tak źle, może teleskop wymaga kolmacji. A może twój teleskop jest jak poligon doświadczalny i dzięki niemu nauczysz się wszystkiego co o teleskopach wiedzieć się powinno. Zawsze można coś poprawić, a dopiero w ostateczności wymieniać. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj troche obserwowałem przez ten teleskop no i oto wyniki: Księżyc nawet przy 215x był bardzo ostry :D a przy 430x (z barlowem) już była słaba ostrość <_< . Wenus było widać dość dobrze ale we wszystkich kolorach tęczy :huh: (nie wiem czy to wina teleskopu czy atmosfery). M31 przy 56x była widoczna jako ciemna mgiełka pomiędzy gwiazdami, na większych powiększeniach jej nie znalazłem (tak naprawde za bardzo sie nie starałem bo moonik mocno dawał po oczach). :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj chciałbym obserwować marsa. Czy powinienem widzieć na nim jakieś szczegóły??

 

 

To moje rysunki z przed-z opozycji-i po niej tego jak widziałem Marsa w Optisanie 114/900 ale do tego trzeba pewnego doświadczenia.

 

http://members.lycos.co.uk/hamal/astro/-%2...n%20114,900.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieni sie miejsce ogniskowania obrazu. Mala szansa, aby bylo to na zakresie pracy wyciagu, ale jest. Ja dokladnie taki patent zastosowalem, czyli kupilem za grosze takiego Katadioptryka i dalem do wymiany wyciagu, refiguryzacji i parabolizacji lustra. Mozna tez jedynie cofnac lub podniesc nieco cele lustra co moze spowrotem umiescic ognisko na zasiegu wyciagu, ale to tylko polowiczne rozwiazanie. 10:1, ze masz tam sferyczne lustro, ktore i tak kwalifikuje sie z marszu na przerabianko.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.