Skocz do zawartości

barlow a okular


buff

Rekomendowane odpowiedzi

hello :)

 

chodzi mi ostatnio po glowie taki problem i nie daje mi spokoju

 

załuzmy ze mam okular 20mm (50x) , okular 10 mm(100x) wszystkie o teroretycznym polu widzenia 50 st ,barlowa 2x...

 

a wiec jesli zalozymy barlowa 2x na okular 20 mm to czy wtedy otrzymany obraz bedzie mial takie samo pole widzenia jak z okularem 10mm czyli te 50 st ?

czy bedzie mozna odczuc ze obraz jest ciemniejszy niz z okularem 10 mm ?

 

:notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli założysz barlowa 2x na okular to pole widzenia się nie zmieni ( przynajmniej u mnie się nie zmienia ), co do jasności będzie porównywalne jak nie takie samo co w okularze 10x, w niektórych okularach barlow jest już fabrycznie stosowany po to aby okular miał dobre parametry np. ( wygodniej jest zrobić okular konstrukcyjnie 10mm wmontować mu fabrycznie barlowa 2x co da mu w rezultacie 5mm, wtedy konstrukcja takiego okularu zachowuje dużą źrenice wyjściową nie możliwą do wykonania w konstrukcji 5mm bez barlowa takie kombinacje spotyka się w Lantanach ) :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest gdzies dostepny test z astronoce.pl . Z tego wyszło, ze do 200 zł nowy barlow jest słaby . Na tym forum jest oferta sprzedazy barlowa za 45 zl.

Mam ommi 2x celestrona , wypadł w testach podobnie jak za 100 zl . Wolę go z 12,5 mm 6 szkielkowym celestronem niz samym ploslem 6 mm . wygodniejszy w patrzeniu i troche osttrzejszy . Na ksiezycu aberacji chromatycznej nie zauwazylem . Plosle są dobre ale od 10 mm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hello :)

 

chodzi mi ostatnio po glowie taki problem i nie daje mi spokoju

 

załuzmy ze mam okular 20mm (50x) , okular 10 mm(100x) wszystkie o teroretycznym polu widzenia 50 st ,barlowa 2x...

 

a wiec jesli zalozymy barlowa 2x na okular 20 mm to czy wtedy otrzymany obraz bedzie mial takie samo pole widzenia jak z okularem 10mm czyli te 50 st ?

czy bedzie mozna odczuc ze obraz jest ciemniejszy niz z okularem 10 mm ?

 

:notworthy:

 

Sluchaj, pole okularu jako takiego sie nie zmieni, ale zmieni sie faktyczne pole widzenia w okularze podlaczonym do teleskopu.

Zmieni sie mniej wiecej o polowe, jesli uzyjesz barlowa x2.

Czyli jesli masz z jakims okularem pole 1 stopien, to z barlowem uzyskasz powiekszenie 2x wieksze i pole 2x mniejsze czyli ok. 0,5 stopnia.

 

Jedenym plusem barlowa jest to, ze nie ingeruje w odleglosc zrenicy wyjsciowej okularu czyli eye relief.

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal, w informacji o sprzecie masz jak byk:

 

"Soligor 32mm 2", barlowa 2", SWA 18mm"

 

:rolleyes:

 

 

:D Tak się kończy jak się rżnie Onasisa z 10zł w kieszeni, ale to dobre na laski, na mnie jakoś nie działa :huh::D

 

 

dla mnie plossle to okulary z niskiej półki i wogule ich nie używam, ale to moje zdanie  :D

 

 

Nie używa bo nie ma :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując okularka planetarnego nie masz, ale plossli nie używasz, ok  :D

 

a mnie śmieszy to, jak widzisz mam okular planetarny, ale dajmy z tym spokój, co do plossów to jest moje zdanie jak pisałem, tak Cię to drażni? Twoje zdanie może być inne na ten temat mi to nie przeszkadza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm no a jak myslicie czy plossl antares 20 mm bedzie dawal duzo lepsze obrazy i czy bedzie mial wiekszy kat widzenia niz zwykly kellner 20 mm ktory dostalem razem ze skyluxem (tj czy sie oplaca kupic tego plossla - a jak narazie na jakis szerokokatny nie mam kasy i nie bede raczej mial)?

 

i jeszcze jedno - czy z okularem 10mm plossla + barlowx2 (power 140x co jest juz chyba maks jak na skylux 70/700) antaresa moge liczyc na w miare ostre obrazy planet (np przerwa cassiniego, pasy rownikowe)...?

 

:Beer::Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm no a jak myslicie czy plossl antares 20 mm bedzie dawal duzo lepsze obrazy i czy bedzie mial wiekszy kat widzenia niz zwykly kellner 20 mm ktory dostalem razem ze skyluxem (tj czy sie oplaca kupic tego plossla - a jak narazie na jakis szerokokatny nie mam kasy i nie bede raczej mial)?

 

i jeszcze jedno - czy z okularem 10mm plossla + barlowx2 (power 140x co jest juz chyba maks jak na skylux 70/700) antaresa moge liczyc na w miare ostre obrazy planet (np przerwa cassiniego, pasy rownikowe)...?

 

:Beer:  :Beer:

 

Plossl da Ci minimalnie wieksze pole.

 

Obawiam sie, ze zestaw Plossl+tani barlow+skylux moze dawac niezadawalajacy obraz.

Ostrosc i szczegoly zaleza w duzym stopniu od warunkow atmosfery, ale boje sie o aberracje chromatyczna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm no a jak myslicie czy plossl antares 20 mm bedzie dawal duzo lepsze obrazy i czy bedzie mial wiekszy kat widzenia niz zwykly kellner 20 mm ktory dostalem razem ze skyluxem (tj czy sie oplaca kupic tego plossla - a jak narazie na jakis szerokokatny nie mam kasy i nie bede raczej mial)?

 

Opłaca się i dorzuć jeszcze 6mm a obraz bedzie dużo lepszy niż ten 10mm z Barlowem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.