Skocz do zawartości

barlow a okular


buff

Rekomendowane odpowiedzi

a mnie śmieszy to, jak widzisz mam okular planetarny, ale dajmy z tym spokój, co do plossów to jest moje zdanie jak pisałem, tak Cię to drażni? Twoje zdanie może być inne na ten temat mi to nie przeszkadza

 

 

Wiesz co sugrowałeś i wiesz co mnie śmieszy, to tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem Plossle na początek nie sa takie złe i dają całkiem przyzwoite obrazy za niezbyt duże pieniądze, biorąc pod uwagę brak funduszy - jak podejrzewam , i trzeba się nieźle nagimnstykować żeby od starych wyrwać coś na sprzęt do astro, pozostał bym przy Plosslach , natomiast Barlow na pewno się przyda max 2x i polecam apochromatyczny, bo jego konstrukcja poprawia nie tylko wady obiektywu ale również okularu do którego jest przykręcony.

Na początek polecam następujący zestaw: 25mm , 10mm , Barlow 2x apochromatyczny

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e5817d1201efd01

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e5817d1201efd01

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e5817d1201efd01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm no a jak myslicie czy plossl antares 20 mm bedzie dawal duzo lepsze obrazy i czy bedzie mial wiekszy kat widzenia niz zwykly kellner 20 mm ktory dostalem razem ze skyluxem (tj czy sie oplaca kupic tego plossla - a jak narazie na jakis szerokokatny nie mam kasy i nie bede raczej mial)?

 

i jeszcze jedno - czy z okularem 10mm plossla + barlowx2 (power 140x co jest juz chyba maks jak na skylux 70/700) antaresa moge liczyc na w miare ostre obrazy planet (np przerwa cassiniego, pasy rownikowe)...?

 

:Beer:  :Beer:

Nie wiem czy ten Twój kellner ze sky -luxa daje aż tak kiepskie obrazy że trzeba go wymieniać na plossla. W moim przypadku kellner 10mm Sky-Watcher ma większe pole widzenia od plossla 10mm a jakość dawanych obrazów jest identyczna. Wadą kelnera są rysujące się plastikowe szkiełka. Może te skyluxowe okulary są aż tak kiepskie? :unsure:

Według mnie nie warto kupować plossla o tej samej ogniskowej którą masz. Kup tak jak radził HAMAL tego 6mm choć wydaje mi się że nawet lepiej 7mm. W moim podobnym refraktorku powiększenie 90x to już nie ostre obrazy planet ale u Ciebie może będzie lepiej <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paradoksalnie Ploosle są najsłabsze przy ogniskowych 9-12mm a nie ja kolega Zbig wcześniej pisał że do 10mm i ich lepiej unikać.

 

Paradoksalnie pewnie tak ale praktycznie to te zestawowe plossle o ogniskowych do 10mm bywają różne, natomiast 20mm czy 25mm chwalą chyba wszyscy posiadacze bez względu czy to NPZ, Celestron czy Synta. Są w dolnym przedziale cenowym,a co do ich jakości to miałem okazję popatrzeć w czasie zlotu przez różne okularki i jak dla mnie serie Omni czy E-lux w tym zakresie ogniskowych nie wnoszą do obrazu nic za co warto dokładać dodatkową kasę. Okulary 15-32mm które wg mnie były lepsze pod względem obrazu od tych zestawowych plossli kosztowały gdzieś od 4x w górę (kończąc na cenach naglerów). Co ciekawe to jeśli ktoś skupia się na DS-ach to przed potestowaniem sprzętu kolegów nie radzę wywalać kasy na Lantany bo efekt optyczny może nie być wystarczający aby znieść efekt ekonomiczny. :D

 

Ja mam 20mm zestawowego Celestrona i jest żyleta, 10mm jest dobry ale patrzyłem przez 10mm o ile dobrze pamiętam to był NPZ i był lepszy (jeśli chodzi o ostrość). Co ciekawe na zlocie miałem okazję popatrzeć przez 10mm plossla dodawanego do Oriona i wydaje mi się że był nieco lepszy na brzegach od mojego.

Mam 6mm ale on nadaje się wyłącznie do rozdzielania podwójnych i poszczególnych części w gromadkach otwartych (na brzegach nie jest zbyt rewelacyjny), po rozmowach na zlocie okazuje sie że takie problemy to standard w chińczykach i jesli plossl poniżej 10mm to trzeba dać te 400zł i kupić TeleVue dlatego w pierwszej kolejności dokupię jakieś 5-6mm orto do planet. Na zlocie popatrzyłem sobie też przez 2 kellnery (nie zestawowe, jeden z nich był 32mm), jakość obrazu na DS-ach zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie (częściowo zapewnie przez te 2" :D ).

 

Mówicie że barlow zawsze wprowadza straty w obrazie. Teoretycznie tak ale praktycznie są soczewki przy których w praktyce te straty nie istnieją (za ch.. ich nie zauważycie). Nie wierzycie to sprawcie sobie barlowa TeleVue.

 

To tyle z moich obserwacji.

pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup tak jak radził HAMAL tego 6mm choć wydaje mi się że nawet lepiej 7mm. W moim podobnym refraktorku powiększenie  90x to już nie ostre obrazy planet ale u Ciebie może będzie lepiej <_<

posiadam w sumie plossla antares 7,5 mm (93x) no i powiem ze jak patrzylem na jowisza miesiac temu to obraz byl ostry i bez abberacji widac wyraznie pasy rownikowe....

ale chce sobie tez popatrzec przez wiekszy power no i chyba zrobie tak ze dozbieram na tego barlowa apochromatycznego (zawsze sie przyda na przyszlosc) i do tego 25 i 10 plossl....za ok 500 pln bede mial duzo okularow a jak kolega Astrokosmo napisal ze ten barlow poprawia nie tylko wady obiektywu ale również okularu to wydaje mi sie ze jest to dobra opcja...

 

:Salut::Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi pasują ruskie z mikroskopu x 8 x 12,.5 ,x14.ciężkie jak granaty, ,szkła jak dna ze starych musztardówek[ jeżeli chodzi o wielkość].Ciekawe czy są jeszcze takie okulary o krótszych ogniskowych.Przy moim super kiepskim wzroku fajnie mi się patrzy,obraz ostry aż do brzegu jakby lepszy od niektórych Plossli przeznaczonych do astronomii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten barlow poprawia nie tylko wady obiektywu ale również okularu

 

Tylko nie oczekuj że dzięki tej soczewce będziesz miał refraktor zbliżony do ED. Do Skyluxa nie ma co przesadzać ze szkłami chyba że mają być jako docelowe. Jednak aby kupować docelowe szkła trzeba trochę praktyki w terenie (wiedzieć co bedziesz oglądał) bo okaże się że wydasz 400zł na soczewkę 1,25" ustawisz się głównie na DS-y a w następnym telepie będzie ci przeszkadzał rozmiar, bo co 2" to 2". :ha:

 

Poszalej w terenie z tym co masz, za 2 miesiące zobaczysz co ci będzie potrzebne.

Pogadaj z astrozapaleńcami z okolicy, zobaczysz na żywca inny sprzęt i wtedy dopiero decyduj.

 

Przy moim super kiepskim wzroku fajnie mi się patrzy,obraz ostry aż do brzegu jakby lepszy od niektórych Plossli

Widzisz @buff zależy jak komu pasuje, ja np. przestałem myśleć o lantanach w tak szerokim zakresie. Bardziej podchodzą mi Swany a do planet Orto (chociaż te ostatnie zimą są mniej komfortowe).

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde dodatkowe szkło wnosi dodatkowe straty oraz wady własne dlatego jeśli się da to warto unikać Barlowa.

Wtrącenia należy oddzielić przecinkami, oczywiście "to" jest wtedy niepotrzebne!

"Każde dodatkowe szkło wnosi dodatkowe straty oraz wady własne dlatego, jeśli się da, warto unikać Barlowa."

 

Pozdrawiam! :)

 

P.S. - Kto mieczem...

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam SkyLuxa, mam Newtona 114 mm, garść tanich okularów. Moim zdaniem - wymienianie 20 mm Kellnera od SkyLuxa na taniego Plossla nie ma sensu. Lepiej Plossla kupic z inną ogniskową. Przecież dwudziestka skyluksowa jest całkiem niezła!

Ja korzystam z Antaresa 40mm, ruskiego okularu mikroskopowego 30 mm, rzeczonego Kellnera 20 mm i Plossla Antaresa 12.5 mm, do tego kitowy Plossl 6.5 mm (BEZNADZIEJNY, przerobiłem go na celownik z krzyżem) i skyluksowy Kellner 4 mm, zupełnie do rzeczy do planet, chociaż tylko środek pola jest dobry (bez chromatyki). Do tego wszystkiego używam soczewki barlowa Antares 2x. Z dubletu Plossl Antares + Barlow Antares jestem niezadowolony. Niektóre okulary z barlowem okazują się zupełnie nieużyteczne, każda BAKTERIA na soczewkach barlowa jest ostro widoczna z tymi niekompatybilnymi okularami. Może ma coś do rzeczy że jestem silny krótkowidz i bez okularów prawdopodobnie płaszczyzna ogniskowa okularów (skorygowana tą moją zbyt krótkoogniskową soczewką oka) wypada dokładnie na którejś z powierzchni soczewki Barlowa.

 

Czytałem że ruski "mikroskop" 14x jest naprawdę godny polecenia!

 

Plossle o ogniskowych poniżej 10 mm mają porażająco małą ER. To jest istotny powód stosowania barlowów z nieco "dłuższymi" plosslami!

 

Pozdrawiam - MIŁEK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plossle o ogniskowych poniżej 10 mm mają porażająco małą ER. To jest istotny powód stosowania barlowów z nieco "dłuższymi" plosslami!

 

Owszem dla ciebie cygnusie i całej rzeszy osób które mają problemy ze wzrokiem i muszą nosić np. specjalne okulary korygujące astygmatyzm to bardzo istotny powód.

Dla mnie to nie stanowi problemu (jeszcze :blink: ale to do czasu B) ).

 

Tak swoją drogą to miałem okazję brać udział w dyskusji na temat astygmatyzmu co się okazuje pewne okulary nawet te ruskie dają lepsze obrazy od naglera, teraz już wiem dlaczego opinie na ich temat potrafią być tak różne.

 

Wiecie dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącenia należy oddzielić przecinkami, oczywiście "to" jest wtedy niepotrzebne!

"Każde dodatkowe szkło wnosi dodatkowe straty oraz wady własne dlatego, jeśli się da, warto unikać Barlowa."

 

Pozdrawiam! :)

 

P.S. - Kto mieczem...

 

 

Coraz bardziej mi Ciebie żal Cygnusie :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paradoksalnie Ploosle są najsłabsze przy ogniskowych 9-12mm a nie ja kolega Zbig wcześniej pisał że do 10mm i ich lepiej unikać.

Wypada mi sie zgodzic . Z 9 mm Soligara jestem najmniej zadowolony , obraz jakby nieostry - tak na pograniczu, odkupiony z allegro . Ma ok 42 st kat patrzenia . Z 6 mm to denerwuje mnie LER i rzesy w okularze , ma ok 52 st .

Mam 20 mm z synty nie wiem czy to plosl ale jest moim głownym okularem . Dobre są elfry 20 mm z rosyjskich lornetek 60 . Tak samo moze byc 30 mm rosyjski mikroskopowy w oprawie 32mm zdartej szlifierka aby wchodzil do wyciagu . Rosyjski 40 mm / x 6 / mikroskopowy ma podobne obserwowane pole co 30 mm i jest nieuzywany . Sa to tanie okulary . Lepszego barlowa warto miec z lepszymi okularami , choc 20 mm z barlowem x2 jest lepszy niz 9 mm plosl.

Podzial na: z okularami na nosie, czy bez uwazam za potrzebny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy doradzaniu okularów powinno się dzielić obserwatorów na okularników i nieokularników, bo ci pierwsi robią tylko zamieszanie swoimi wymaganiami  :D

 

Może być kącik dla " widzących inaczej".Ja do emerytury pracowałem na dole w kopalni,więc siłą rzeczy chodze z optyką na nosie.Twierdzenie,że robimy zamieszanie na forum jest wyrażnie be. :burza:B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być kącik dla " widzących inaczej".Ja do emerytury pracowałem na dole w kopalni,więc siłą rzeczy chodze z optyką na nosie.Twierdzenie,że robimy zamieszanie na forum jest wyrażnie be. :burza:  B)

 

 

Chodzi mi tylko ofakt że to co dla człowieka bez okularow jest w pelni wygodne i dopuszczalne dla człowieka z okularami niedoprzyjęcia co ma wielkie znaczenie dla niego przy kompletowaniu osprzetu i co sie niestety przenosi na sugestie co do wyborów dla ludzi ktorzy nie muszą być obarczeni takimi wymaganimi pakując ich niepotrzebnie w wyższe koszta zwłaszca kiedy nie mogą sobie pozwolic na lepsze okularki a slysza że w tamtych soczewka oka przyklei im sie do soczewki okularu lub podobne brednie.

 

To tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tylko forum dla amatorów i nienazywałbym mniej lub bardziej subiektywnej wypowiedzi od razu brednią bo w krótkim czasie zostaniesz sam na forum a raczej działalność ostatnio zbyt ożywiona nie jest.

 

No teraz to ja nie wiem co mam powiedzieć :D ale łabędź bedzie wiedział, lubi ostatnio komentować większośc moich wypowiedzi.

 

Miłego dnia

 

 

PS Absolutnie nie mam nic do "okularników" jako takich, samych w sobie :) sam noszę czasami szkła kontaktowe.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przed chwilą wróciłem z nocnych testów Skyluxa. Pierwsze co trzeba w tym zrobić to poprawić wyciąg (normalnie horror).

 

Miało być o okularkach, więc do rzeczy. Porównywałem 20mm Kellnera Skyluxowego z moim 20mm Plosslem Celestrona.

Celestron jest wyraźnie jaśniejszy (co w Sky jest ważne jeśli nie będziemy się skupiali wyłącznie na planetach i czasem zerkniemy na jakieś gromadki czy M31).

Celestron ma większe pole i daje nieco większe powiekszenie (niewiele).

Co do ostrości to podczas zwykłych obserwacji praktycznie nie ma różnicy oba są ostre niemal do samego brzegu. Jeśli dokładnie się przyjrzeć to po sprawdzeniu obu w newtonie, Kellner na brzegu wprowadza troszeczkę wiekszą aberrację chromatyczną (w Skyluxie tego nie widać).

Podsumowując krótki test: ten mój Skyluxowy Kellner to przyzwoity okular trzeba go tylko wyczernić bo robią się odblaski.

 

ps. 4mm Skyluxowego Kellnera nie porównywałem bo nie miałem z czym.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobić tak jak mądrzy ludzie na forum radzą czyli wkleic do wyciągu tkaninę na taśmie samoprzylepnej dwustronnej.Tkanina najlepiej cienka i śliska .I całość musi chodzić stosunkowo lekko bo polecą ząbki z listwy zębatej co już niestety kolegom się zdarzało. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

A ja się doczepie do tego tamtu :D

Mam mały problemik, mianowicie nie wiem czy bardziej opłaca się kupować okular lantana 6 mm który da powiększenie 200x za 400 zł czy bardziej ekonomicznie kupić barlowa soligrora 2" 2x (250 zł) który da mi powiększenie razem z (okular z zestawu dołoczanego do mojej synci 8") SPL 10mm 240x ale za to będzie tańszy o 150 zł które będe mógł przeznaczyć na filtr polaryzacyjny...

Czy żeczywiście jakoś obrazu w lantanie jest na tyle większa by się opłacało dopłacić te 150 zł ??

 

Bardzo prosze o pomoc :unsure:

Tak na tym myśle i jestem w kropce... :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.