Skocz do zawartości

Księżyc i jego rogi


BBwro

Rekomendowane odpowiedzi

Taki trochę luźniejszy temat, z bardzo amatorskiej astronomii, ale w końcu wciąż jeszcze niektórzy mają wakacje.

Gdy wracaliśmy dzisiaj ok. 2 rano z teha z obserwacji pod Wrocławiem spoczęło na moich barkach, jako pasażera, zadanie wymyślenia jakiegoś tematu do dyskusji, żeby kierowca nie usnął. Spojrzałem na wąski sierp Księżyca i uderzyło mnie, że jest on jakoś niezwykle "poziomy". Oczywiście, niezupełnie, ale powiedzmy linia łącząca jego końce była nachylona do horyzontu pod kątem ok. 35-40 stopni.

 

No i zaczęliśmy się zastanawiać, od czego to zależy. Oczywiście od wzajemnego położenia Słońca i Księżyca, to jasne. Ogólnie, linia łącząca rogi jest zawsze prostopadła do linii łączącej środki tarcz Słońca i Księżyca.

Ale jak to teraz przełożyć na realny wygląd księżycowego sierpa? Jak jego wygląd zależy od pory roku? Jak od szerokości geograficznej obserwatora?

 

Próbowałem dziś pobawić się trochę tymi parametrami w CdC i zobaczyć, jak pokazuje on Księżyc. Polecam wszystkim zainteresowanym. Wygląda na to, że orientalne obrazki przedstawiające Księżyc jako łódkę (jak to pokazano np na tym obrazku) to nie fikcja literacka.

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh, co to może przyjść do głowy, aby tylko nie zasnąć w czasie jazdy :D

ale bardzo to zajmujące i ciekawe :)

a żeby zobrazować "problem" to zdjęcie księzyca z wczoraj, znaczy z dzisiaj :Boink:

 

księżyc_z_kolegami.jpg

 

a ciekawy układ przy okazji, powyżej Castor i Pollux, niżej Saturn

pozdrowienia

eos350+17-40 f/4 L

8sec, iso200, f/4,

godz. 4:42 - ta przepiękna bezchmurna pogoda, prawie od tygodnia, wykańcza :Boink:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie taki Księżyc obudził ostatnio w górach w Iranie, wisząc o 6.00 prawie idealnie nad głową [nie chciało mi się namiotu rozbijać]. Chociaz jeszcze nie przypominał łodki, bo to ostatnia kwadra była mniej więcej. Było to niestety po nocy z chmurami, dlatego z sesji lornetkowej niewiele wyszło. Za to noc wcześniej na 3800m niebo było... Wytrzymałem co prawda tylko kwadrans z lornetka, bo mrózio i ból głowy, ale takiej M31 nie widziałem od kilku ładnych lat. Niebo w wysokich górach jest jak najbardziej kosmiczne, tylko obserwator czasem wysiada... :szczerbaty: Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... przecież każdy wie, że Księżyc rogami celuje w Słońce.

...

 

no a przecież to to samo, co: "linia łącząca rogi jest zawsze prostopadła do linii łączącej środki tarcz Słońca i Księżyca" :szczerbaty: tylko to drugie, brzmi o wiele bardziej naukowo :ha:

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno ciekawie wygląda wschód Księżyca tuż przed nowiem w okolicach równikowych. Najpierw wschodzą "rogi", a następnie cała reszta. Gdzieś na afrykańskich wyżynach, gdzie jest bardzo dobra przejrzystość powietrza musi to wyglądać nie tylko ciekawie, ale i efektownie.

 

Najpierw pojawiają się dwie "gwiazdy" (czyli wspomniane rogi), a potem reszta. Oczywiście przy zachodzie jest odwrotnie. Do tego ten wschód (lub zachód) postępuje szybciej niż u nas.

 

Za to na biegunie Księżyc wschodzi jednym rogiem, ale może to trwać baaaardzo długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.