Skocz do zawartości

Wczesnojesienny widefield


qbanos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Wczoraj nareszcie ukonczylem budowe mojego "astrografu". Składa sie on z TST2, głowicy EQ3 (dzieki Hans), TAIR'a i Canona A60 na piggybacku (w przyszłości aparat bedzie podłączony w proj okularowej do obiektywu) Tak to się prezentuje na dzien dzisiejszy:

 

1919188resize5zy.jpg1919189resize9yx.jpg

 

O dziwo szczęście dopisało i wieczorem niebo się wypogodziło wobec czego mogłem przeprowadzić pierwsze testy...

Od razu okazało sie że nie umiem sobie poradzić z dokładnym ustawieniem montażu - nie widze z balkonu polarnej :angry: męczyłem sie dobrą godzinę (debiut) i w końcu było na tyle dobrze że spróbowałem zrobić jakąś fotkę. Zrobiłem 62x15sek ISO400 :D Wszystko złożyłem w MaximieDL i podedytowałem w PS. Jak widać na załączonym obrazku montaż jednak troche pojechał ale mysle że nie jest źle. Ja jestem bardzo zadowolony z "nowego" sprzętu chociaż mysle ze stać go na dużo więcej, zwłaszcza z np 300D albo Zenkiem :rolleyes:

 

Oto fotka: (mały resize)

 

perseus200509130jo.th.jpg

 

Zasieg wyznaczyłem na ok 9mag ale mysle ze przy wiekszej ilości zekspozycji zejdzie niżej. Na fotce mozna dopatrzec się kilku interesujacych obiektów (niektóre na granicy szumu) Z pomoca CdC znalazłem m.in:

NGC1528, NGC1545, M34, h&chi, M45, NGC1664, NGC1582(ledwo), NGC1912, NGC1778, IC1848, NGC1027, NGC1805, NGC1342. Następnym razem postaram sie o wiecej ekspozycji.

 

pozdrowienia :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

całkiem ładne, a możesz powiedzieć jak prowadziłeś?

w sumie ponad 15 min ręcznie??

pozdrowienia

 

a do ustawienia na biegun nie trzeba Ci polarnej, wystarczy kawałek dostępu na południową i wschodnią lub zachodnią część nieba i ustawienie metodą dryfu

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

całkiem ładne, a możesz powiedzieć jak prowadziłeś?

w sumie ponad 15 min ręcznie??

pozdrowienia

Prowadziłem recznie tym srebrnym pokrętłem widocznym na fotce :D W sumie to aparat cykał 15sek, potem myslał drugie 10sek - ja w tym czasie ustawiałem z powrotem na dana gwiazdę, potem on znów 15sek i ja znów kolejna poprawkę i tak przez 40minut B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czyli w czasie ekspozycji, nie dotykałeś montażu? tzn nie prowadziłeś?

 

to może pomyśl o elektycznym prowadzeniu chociażby osi ra,

to srebrne kółko zastąpił byś innym (zębatym :szczerbaty: ) kawałek paska, silnik krokowy, najtańszy programowalny driver, akumulator, tak najtańszym kosztem to całość nie więcej niż ok. 70 zł.

 

o coś takiego podobnego:

naped.jpg

a wtedy uchwyciłbyś dużo więcej szczegółów

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wykorzystania Canona A60 w polaczeniu z obiektywem 300mm czy teleskopem zniechecily mnie straszne refleksy powstajace przy fotografowaniu jasnych gwiazd,planet czy Ksiezyca,dlatego probowalem wydlubac szkielka mojemu canonowi,ale sie nie udalo,ani od srodka,ani od zewnatrz.Kompakt to kompakt.

f6287239.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wykorzystania Canona A60 w polaczeniu z obiektywem 300mm czy teleskopem zniechecily mnie straszne refleksy powstajace przy fotografowaniu jasnych gwiazd,planet czy Ksiezyca,dlatego probowalem wydlubac szkielka mojemu canonowi,ale sie nie udalo,ani od srodka,ani od zewnatrz.Kompakt to kompakt.

Do Księżyca i jasnych obiektów wystarczy przeciez skrócić czas naswietlania i przysłone ustawić np 6.3 - ja tak fociłem i wychodzi całkiem nieźle.

 

 

Sumas to kólko ma już zęby bo Hans miał ten montaż zmotoryzowany. wszystko sie załatwi... jak bedzie trochę gotówki :)

 

To ustrojstwo to jak rozumiem Twoja robota? fajne tylko że ja sie kompletnie nie znam ani na elektronice ani na tym jak to powinno działać i wyglądać :Boink:

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qbanos, naprawdę bardzo ładnie, a jeśli weźmie się pod uwagę montaż i to, że to Twoja pierwsza próba to wygląda to wypada to jeszcze lepiej :).

 

P.S. Czy ta głowica to jest od SkyLuxa?

Dzieki, głowica od Skyluxa jest mniesza i mniej masywna z tego co mi Hans klarowal. Nie jestem pewny ale jest to chyba EQ3 albo Astro3 :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, kolejne podejscie do przebicia sie na forum, jak sie uda to zobaczycie tego posta.

 

Mont. to kupiony tu na markecie jako EQ3 wynalazek, budowa identyczny z Astro3 skyluxa, ale romiarami tak 1,5x wiekszy. Pracowal z napedem LJota i do wizuala sie to spisywalo calkiem znosnie. Jest troche poprzerabiany. Ja poddalem sie nie mogac do konca skasowac w nim luzow, ciesze sie, ze jeszcze posluzy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, kolejne podejscie do przebicia sie na forum, jak sie uda to zobaczycie tego posta.

 

Mont. to kupiony tu na markecie jako EQ3 wynalazek, budowa identyczny z Astro3 skyluxa, ale romiarami tak 1,5x wiekszy. Pracowal z napedem LJota i do wizuala sie to spisywalo calkiem znosnie. Jest troche poprzerabiany. Ja poddalem sie nie mogac do konca skasowac w nim luzow, ciesze sie, ze jeszcze posluzy.

 

Pozdrawiam.

 

Mi sie udało skasować w nim luzy - niemalże całkowicie, zwłaszcza na osi RA poprzez zastosowanie plastikowych podkładek. Teraz jedyny luz jest na zebach ale to juz pikuś :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.