Skocz do zawartości

Jak sprawdzić czy teleskop wart jest swojej ceny?


Stonka

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie proste, ale nie banalne :help: : Jak sprawdzić czy teleskop wart jest swojej ceny?

W dwóch aspektach

1) Gdy kupuję z tak zwanej „drugiej ręki”?

2) Gdy kupuję nowy, ale z niepewnych źródeł, np. w hipermarkecie?

 

Odnośnie 2) mam konkretny przykład. W moim (wojewódzkim :blink: ) mieście w jednym z hipemarketów stoi teleskop podpisany „Optisan 203/800” za jedyne 1389zł. (z dokładnością 20 zł). Przy czym na tubusie jest napis „Astar 203/800”. :icon_eek:

Szukając w internecie dokładnego opisu do tego sprzętu znajduję cenę od 2300zł. do 2500zł! :wow:

 

Osobiście, po kilku rozmowach prowadzonych m.in. z użytkownikami tego forum wyleczyłam się z tego sprzętu i aktualnie poszukuję coś może „z drugiej ręki”, ale pytanie pozostaje:

 

Skąd ta różnica?

Od ceny internetowej prawie 50% taniej! :wacko:

 

Pozdrawiam :rolleyes:

Edytowane przez Stonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując sprzęt z drugiej ręki najlepiej jest wczesniej przez niego popatrzec i stwierdzic jakie daje obrazy.

W hipermarkecie jak już pewnie wiesz nie warto kupować, a różnica w cenie moze dlatego ze ten "Astar" (o którym szczerze mówiąc nigdy nie słyszałem) to jakaś podróbka Optisana :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując sprzęt z drugiej ręki najlepiej jest wczesniej przez niego popatrzec i stwierdzic jakie daje obrazy.

 

Ja osobiście jestem wciąż początkująca w tej zabawie więc:

1) trudno mi ocenić co znaczy daje dobre obrazy, czy można to sprawdzić w dzień? czy tylko "po ciemku" :oco: ??

2) jeśli sprzęt jest daleko i najlepiej go przesłać, to nie da się wcześniej sprawdzić! :icon_mad:

 

Czy wobec tego pozostaje tylko nowy? :Cry: I to z tych o najlepszych rekomendacjach :Boink: ??

 

Może szukam "dziury w całym", ale nie chcę popełnić błędu kupując sprzęt, chciałoby się, na długie lata

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stonko ja Ci odpowiem tak.Sam kupiłem teleskop z 2 reki.Sprzedajacemu zadalem pytanie na temat teleskopu co przez niego obserwował(wiadomo ,mógl mi wcisnąc każdą bajkę).Teleskop widzialem tylko na fotkach ,które mi przysłał.I faktycznie wszysko sie zgadzała.Teleskop byl zadbany,bez żadnych widocznych wad.Co do optyki niemialem zastrzeżen,cala modernizacja mojego newtona zaczęla sie ,kiedy to coraz częsciej czytałem i widzilłem,jak można "podrasować" teleskop.Moim zdaniem są ludzie godni zaufania(sprzedający),lecz jesli masz okazje na własne oczy zobaczeć co kupujesz ,to jest to najrozsądniejsze wyjscie.Jesli znów nie masz takiej możliwosci ,to rządaj jak najwiecej fotek tego sprzetu i przedstaw na forum.Sa tacy ,ktorzy wyłapią każy mankament sprzetu i Ci doradza lub odradza czy warto go kupować.to tyle z mojej strony.Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście jestem wciąż początkująca w tej zabawie więc:

1) trudno mi ocenić co znaczy daje dobre obrazy, czy można to sprawdzić w dzień? czy tylko "po ciemku" :oco: ??

Może szukam "dziury w całym", ale nie chcę popełnić błędu kupując sprzęt, chciałoby się, na długie lata

Dokładne testy jakości lustra uda się przeprowadzić chyba tylko nocą na jasnych gwiazdach. Sprzęt niekoniecznie trzeba kupować na długie lata. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. A nawet gdyby warunki nie pozwalały na zaopatrywanie się w coraz to lepszy sprzęt, taki "błąd" nie powinien Ciebie dużo kosztować, ponieważ sprzęt optyczny nie traci dużo na swojej wartości i zawsze istnieje możliwość jego odsprzedaży.

 

Pozdro

Rad Radish

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto kilka moich spostrzezen jezeli chodzi o sprawdzanie teleskopow.

Internet, Internet, Internet. To najlepszy sposob, aby szybko dowiedziec sie, czy nie kupuje sie kota w worku.

Jezeli producent teleskopu wabi wartoscia maksymalnego powiekszenia - omijac z daleka. Wszystko ponad 20xapertura w centymetrach w przypadku reflektora to puste powiekszenie, a supermarkety sa pelne zlomu, ktorego producent twierdzi, ze mozna przez ten teleskop zobaczyc nawet czarna dziure ;)

 

Moim zdaniem, jezeli mozna, zabrac teleskop na przetestowanie do domu. Dopiero testowanie na gwiazdach da ci jakies wyobrazenie o jakosci teleskopu. Mozna sprawdzic teleskop na Polaris i zobaczyc jak wygladaja krazki dyfrakcyjne, Potem spojrzec na Vege i poszukac ile jest falszywego koloru (gwiazda ta jest bialo-niebieska) w przypadku refraktora. Jest jeszcze wiele sposobow, ale poniewaz jest to raczej skomplikowane i w wiekszosci wypadkow nie mozna teleskopu zabrac do domu, to pozostaje Internet.

 

Lepiej pozwolic doswiadczonym astronomom testowanie sprzetu i zdac sie na ich ocene. Bardzo czesto doswiadczone oczy zobacza wiecej. Ja zawsze czytam wiele artykulow i ocen zanim podejme decyzje o kupnie okulary, teleskopu czy filtrow. Mam nawet swoich ulubionych autorow, ktorzy maja olbrzymie doswiadczenie w tym co robia jak. Bardzo dobre sa tez fora dyskusyjne.

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli znów nie masz takiej możliwosci ,to rządaj jak najwiecej fotek tego sprzetu i przedstaw na forum.Sa tacy ,ktorzy wyłapią każy mankament sprzetu i Ci doradza lub odradza czy warto go kupować.

 

Ale nawet najlepszy expert po fotkach sprzętu nie rozpozna ewentualnych wad optyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nawet najlepszy expert po fotkach sprzętu nie rozpozna ewentualnych wad optyki.

Masz rację ,tylko moim zdaniem po samym wyglądzie moznastwierdzic czy to jest zabawka czy już coś konkretniejszego.Ogladając, sprzet w sklepach firmowych , w pierwszym momencie patrzysz na jak wygląda ten teleskop ,pozniej zaczynasz poznawac jego parametry.O jakości optyki też nic nie wiesz,wszyskie wady wyjda,kiedy zaczynasz obserwowac.Druga strona jest taka ,że zawsze można zareklamować sprzet u producenta lub dystrybutora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nawet najlepszy expert po fotkach sprzętu nie rozpozna ewentualnych wad optyki.

Raczej tylko w wypadku sprzętu nieseryjnego - bo w końcu chyba nawet takie zabawki jak Optisan trzymają jakiś poziom. Nie biorę oczywiście pod uwagę uszkodzeń luster itp. Po prostu zdajemy się na testy przeprowadzone przez użytkowników danych modeli teleskopów.

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę tak. W marketach nie warto kupować teleskopów. Jeśli już kupować nowy to w znanej firmie. Zawsze możesz wybrać jakiś model i zapytać o niego na forum. Dowiesz się wtedy czy Ci odpowiada, jakie ma wady a jakie zalety, co forumowicze sądzą o sprzedawcy. Jeśli zaś chodzi o sprzęt z drugiej ręki to tu decydujące jest chyba zaufanie do sprzedającego. Jeśli jest to osoba znana, która działa w świecie asro, udziela się na forum - nie pozwoli sobie na żadne oszustwo, bo by się zdyskredytowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wobec tego pozostaje tylko nowy? :Cry: I to z tych o najlepszych rekomendacjach :Boink: ??

 

 

 

Pozdrawiam :Salut:

 

Oczywiście że nie. Najlepszym sposobem kupienia sprzętu astro z drugiej ręki jest kupno od forumowicza, czytaj ogłoszenia w dziale sprzedam, gdy trafisz na coś co Ciebie zainteresuje to zobacz kto sprzedaje, jak długo jest na forum, poczytaj jego posty aby sprawdzić jego wiedzę w tym zakresie, następnie wypytaj go o sprzęt jego wady, usterki i zalety. Na 100% otrzymasz uczciwą ocenę. Takiej osobie będzie zależało na utrzymaniu dobrej opini w naszej społeczności i to jest gwarancją udanego zakupu. Co więcej taka osoba zawsze pomoże przy ewentualnych problemach z tym sprzętem.

 

 

pozdro

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego chyba jeszcze nie poruszano .

Ocena dobry, najlepszy jest to tylko ocena uzytkownika wynikla z jego doswiadczenia i oczekiwan .

Jak kupisz cos bardzo dobrego , lecz Twoje oczekiwania beda inne to dla Ciebie ten sprzet bedzie malo wart . Przed kupnem powinnies wiedziec co mozna spodziewac sie po danym teleskopie i co wazniejsze czego Ty oczekujesz . Np. Majac jasnawe niebo i nie planujac wyjazdow tylko obserwacje planet kupno teleskopu z 500 mm ogniskowa bedzie zlym wyborem , niezaleznie jak dobrego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie ze zbigiem, najpierw trzeba wiedziec czego sie chce. Jezeli jednak nie sposob jest sie dowiedziec, co sie lubi i potrzeba bedzie dopiero wielu nocy z teleskopem, aby sie zdecydowac, to najbardziej wszechstronnym i latwym teleskopem jest 8" Dobson.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.