Skocz do zawartości

Tranzyt ISS w czasie zaćmienia Słońca


mbu

Rekomendowane odpowiedzi

Wyjazd uznaje

i wizualnie

i tym czy mieliśmy pod ręką robiąc materiał foto

bardzo udanym - mam nadzieję że nasz Dream Team da popalić jeszcze nie raz

niezależnie od tego czy to była mucha czy paproch - było genialnie :Salut:

a to co widzieliśmy to nasze :Beer:

 

p.s. IMHO dwa najlepsze momenty to śmignięcie ISS a drugi to obserwacja samej końcówki kiedy było widać jeszcze nierówności samego xsiężyca w postaci paru pikseli na samym brzegu słońca

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjazd uznaje

i wizualnie

i tym czy mieliśmy pod ręką robiąc materiał foto

bardzo udanym - mam nadzieję że nasz Dream Team da popalić jeszcze nie raz

niezależnie od tego czy to była mucha czy paproch - było genialnie :Salut:

a to co widzieliśmy to nasze :Beer:

 

p.s. IMHO dwa najlepsze momenty to śmignięcie ISS a drugi to obserwacja samej końcówki kiedy było widać jeszcze nierówności samego xsiężyca w postaci paru pikseli na samym brzegu słońca

 

Zgadzam się w 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm....

Wszystko pięknie, ale nie za bardzo zgadza się z tym co widziałem.

 

Racja, nie powinno to tak wyglądać. Nie miałem pojęcia z której strony Słońce powinno być nadgryzione, bo ja miałem zaćmienie całkowite...

 

CalSky coś psuje. W tej chwli znów próbowałem wrzucić do niego Twoje współrzędne. Tym razem odkrył nawet, że ISS przetnie równocześnie tarcze Słońca i Księżyca, ale Księzyc nadal jest wyświetlany nie tam gdzie powinien być.

Edytowane przez mbu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, cień powinien być bardziej na dole niż po prawej stronie tarczy Słońca. Sam już nie wiem, jak to nasze zdjęcie powinno być zorientowane. Niech się wypowie Tadeo. To było robione przez jego Soligora, ale po drodze były jeszcze jakieś szkiełka (Barlow). Nie wiem więc, jak powinien wyglądać prosty obraz. No i musiałby policzyć klatki na negatywie, żeby dojść do tego, kiedy to zdjęcie faktycznie było robione. Ja w tym czasie robiłem zdjęcia cyfrą przez swój nieodwracający MTO, ale mam przestawioną datę i godzinę w aparacie i muszę sobie przeliczyć poprawkę czasu, żeby dojść do tego, jak u nas wtedy wyglądało Słonko i w efekcie czy to "zdjęcie z paprochem" mogło być robione w okolicach tranzytu ISS.

Aha, no i ISS przeleciał z zachodu na wschód. Na Twoim obrazie jest coś co wygląda na strzałkę skierowaną w przeciwną stronę.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten paproch coraz bardziej zaczyna przypominać ISS :-)

 

Barlow nie krzywi obrazu. Może aparat był nieco obrócony w wyciągu?

 

Jakim czasem migawki było wykonane to zdjęcie? Może ślad ISS po prostu jest "poruszony" ? W końcu stacja nieźle pędzi przez to Słońce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Może aparat był nieco obrócony w wyciągu?

Mógł być. Tak to rzeczywiście wygląda.

Jakim czasem migawki było wykonane to zdjęcie? Może ślad ISS po prostu jest "poruszony" ? W końcu stacja nieźle pędzi przez to Słońce.

To jest pytanie do Tadeo, ale nie wiem czy on zna odpowiedź. Byliśmy tacy podnieceni tym przelotem, że nie sprawdzaliśmy czasów na bieżąco. A analog tego niestety nie rejestruje. Ja przez MTO (dużo ciemniejsze niż jego Soligor) miałem czasy około 1/60 1/90 sekundy, w zależności od zachmurzenia i fazy. Poza tym zamykające się lusterko jeszcze wprowadzało dodatkowe drgania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmm

powiem tak że aparat a co za tym idzie i matrycę/kliszę - zawsze staram się ustawić równolegle do osi tuby głównej (lub inaczej określając - wdłuż tuby cały aparat)

normalnie powinien odwrócić obraz ale nie wiem jak działa mój barlow x2

przy obróbce musiałem obracać o 180 stopni kadry żeby oddać rzeczywistość ...

 

co do czasu to - nie wiem :o cały czas jeździłem na programie P Canonowskim dającym najlepsze dotychczas dla mnie wyniki - lecz skoro na MTO dawał 1/60 1/90(ile F miał twój MTO ??)sekundy a mój soligor ma F5 - może jakaś tęga głowa coś wymyśli na ile otwarcie mógł sobie obliczyć aparat

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy zeskanowanie negatywu w większej rozdzielczości coś da??

 

Nie sądzę, żeby mogło coś dać. Należy po prostu założyć, że z 90% prawdopodobieństwem to jest ISS, a następnym razem wziąć kamerkę i nagrywać nie wolniej niż 15 klatek na sekundę.

 

Romiar "paprocha" odpowiada mniej więcej temu, co podawał CalSky (choć i tu mógł się mylić). Rozmiar kątowy stacji miał być chyba 2x mniejszy niż podczas tranzytu Wenus, a wtedy wyglądało to tak:

http://atm.zaciatok.sk/atm/atm.nsf/0/0F3E5...6F?OpenDocument (foto by Tomáš Maruška, stack z kilku klatek nagranych z prędkością 30 klatek na sekundę).

 

Ja uważam, że udało się Wam złapać ISS, a kto nie chce w to wierzyć, to jego sprawa.

 

Dodatkowy plus - zdobyliśmy trochę wiedzy o tym, jak planować takie obserwacje, i że witrynom WWW z efemerydami nie zawsze można ufać.

 

-edycja------------------------------

poczekajmy, aż Karol Wójcicki wywoła swoje zdjęcia, może będziemy mieli jakiś materiał porównawczy.

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=...05218#msg105218

Edytowane przez mbu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze coś od siebie.

Robiłem zdjęcia cyfrakiem HP, ale miałem poprzestawianą godzinę w aparacie. Przeliczyłem wczoraj poprawkę czasu i okazało się, że zdjęcie zrobione przeze mnie w minutę po przelocie ISS idealnie pasuje fazą zaćmienia do tego zdjęcia z paprochem. Nie zgadza mi się tylko orientacja. I tu istnieją dwa możliwe wyjaśnienia. Albo odwrócony obraz w Newtonie Tadeopulousa tak właśnie wygląda (plus ewentualne lekkie przechylenie aparatu), albo tak poprzestawiali obraz w trakcie skanowania, że tak wyszło. Albo też i jedno i drugie. Bałagan z numeracją i orientacją przeskanowanych zdjęć zauważyłem u siebie (mam jeden wywołany negatyw) - zdjęcia są ponumerowane inaczej niż na negatywie i do tego niektóre obrócone o 90, a niektóre o 270 stopni.

Co do fazy zaćmienia - wydaje mi się to mocnym dowodem, ponieważ taką fazę zaobserwowaliśmy tylko raz - właśnie w trakcie schodzenia cienia. Kiedy podobnej wielkości faza była w trakcie nachodzenia cienia, my nie mieliśmy jeszcze chyba rozstawionego sprzętu, a już na 100% nie mieliśmy jeszcze w aparacie tej kliszy, na której jest to zdjęcie.

To co Tadeo, chłodzić szampana?

Nie wiem jak Ty, ale ja już wierzę, że to ISS. :helo::helo::helo:

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesteśmy zaje..fajni i DeBeściaki, nie bójmy się tego powiedzieć :ha:

:banan:

:Beer:

 

szampana nalejemy w mojego soligora i niestety trzeba to będzie do dna na raz wziąć :Boink: żadnych oszustw że w wyciągu będzie powietrze :ha:

 

p.s. na czas przelotu planowaliśmy po prostu pstrykać kliszą ile wlezie i ja jako głowny inżynier pierwszej klasy operator wyzwalacza naciskowego głównego batona migawkowego spustu aparatu analogowego marki Canon :lol: jestem na 99% pewien że na klatkę wleciał mi ISS...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopaki ale spójrzmy trzeźwo :D porównajmy fotki

Tranzyt Wenus

 

Iss by Dream Team

 

mojm zdaniem fotka o mniejszej rozdzielczości z tranzytu daje barzdziej wyraźny i chyba większy obraz stacji niż Wasza o większej rozdzielczości. Inaczej mówiąc stacja na Waszej fotce powinna być większa więc niestety chyba nie wyszło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopaki ale spójrzmy trzeźwo :D porównajmy fotki

[...]

mojm zdaniem fotka o mniejszej rozdzielczości z tranzytu daje barzdziej wyraźny i chyba większy obraz stacji niż Wasza o większej rozdzielczości. Inaczej mówiąc stacja na Waszej fotce powinna być większa więc niestety chyba nie wyszło...

A tutaj paproch jest jeszcze mniejszy:

http://www.cs.cmu.edu/~zhuxj/astro/html/isssts110tele.html

 

Rozmiar kątowy stacji mógł być dużo mniejszy niż przy Wenus. A dlaczego?

Bo w maju Słońce było wyżej na niebie, więc przecinająca je stacja była bliżej obserwatora. Niebagatelny wpływ ma też te parę stopni różnicy w szerokości geograficznej. Wysokość orbity stacji też mogła się zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpliwości na 100 % rozwiałaby seria z kamerki.

I tak trzeba będzie zrobić następnym razem (niestety już bez Księżyca).

PS. No i nie byłoby klapnięcia lustrem mojego EOS-a.

A może zna ktoś sposób, jak wgrać Wasie do analoga? :szczerbaty:

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przestań - i tak mam doła że nie wziąłem kamery minidv :unsure:

Jak może mieć doła najpoważniejszy kandydat do World ISS Photo Award?

BTW. Właśnie kupiłem telekonwerter 2x do MTO. Następnym razem zrobimy uśmiechnięte gęby pasażerów ISS-a.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zestrzelimy gnoja i na spokojnie obfotografujemy - tło się dorobi w fotoszopie :banan:

jak w ten weekend z czasem ?? vide watek na obserwacjach

Już poleruję kałacha.

A w ten weekend spotkamy się raczej przy urnach. Mam też pilną robotę przy komputerze. Muszę napisać stronę streszczenia po angielsku do artykułu. No i telekonwerter jeszcze nie dotarł. A więc chyba poprzestanę na lookaniu z balkonu.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki

roger :Salut:

 

co do ustawiania ostrości - mam już podpięty program do trenowania ustawiania ostrości manualnie

do komputera podpięty jest przyrząd który wyzwala na operatorze trenujacym niewielki lecz bolesny prądzik

tak więc trzeba tak szybko ustawić ostrość żeby nie popieściło :ha:

 

 

p.s. ja w takim razie też podgonie z robotą

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.