Skocz do zawartości

teleskop na maly balkon


greengoblin

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich mam nadzieje ze ktos was jest w stanie mi doradzic kupno tel.towarzysza mi same niedogodnosci.mam powaznie oswietlone niebo jest go dosc spory kawalek ale jet naprzeciwko kilka latarni ktore niemalze raza .druga sprawa to maly balkon o wymiarach szerokosc okolo 120 cm glebokosc ok 65 cm jesli chcialbym obserwowac przy zamknietych drzwiach balkonowych tel nie moze byc wsuniety bardziej niz 20 cm wglab a i tak musze sie zgiac jak sierp.glowica sila rzeczy musi byc zamontowana na poreczy wiec tuba moze byc deko wysunieta poza daje mi to kilka dodatkowych cm .mysle oczym czego dlugosc nie przekracza 25 cm zastanawiam sie nad http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...6beaf64f7641fa4 lub http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...6beaf64f7641fa4 nie ma podanych wymiarow wiec nie jestem pewien co do dlugosci calkowitej prosze o porade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Moja rada jest taka:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...4a1e0187d30b835

 

Długość tuby razem z kątówką wynosi 40cm i na pewno te dwa modele, które podałeś nie są dużo krótsze a na pewno odczujesz że masz 127mm lustra.

Ja miałem swego czasu maka 90mm f=1250mm i gdy zmieniłem na 127mm poczułem różnice.

Lepsza rozdzielczość (bo większe lustro) no i więcej światła wpada więc i kontrast lepszy.

Kupisz 90 czy 102mm i będziesz żałował że masz lustro za małe.

Pobawisz się w oglądanie a za chwile poczujesz ochote na focenie księżyca i planet. I tutaj się okaże jak dobrze mieć trochę wieksze lustro. Jakie zdjęcia można zrobić tym makiem 127mm? Ano np. takie.

 

sat006a.jpg

 

M13_03_09_2006_maly_01.JPG

 

Saturn może nie z balkonu ale w miejsko - kiepskich warunkach, za to M13 robiona z balkonu (pojedyńcza klatka po obróbce w Gimpie) B)

Zmienisz okulary na lepsze i będzie wypas na maxa :szczerbaty: ( jak na taki teleskop :rolleyes: )

Jak poszukasz na forum to się dowiesz że jednak model 127mm to sprawdzony i pożądny sprzęt.

Jakaś alternatywa? Proszę bardzo:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=277

 

Dłuższa tuba ale jaka jakość obrazów :szczerbaty:

Na temat ED na forum jest napisane chyba już wszystko, więc tylko szukać i czytać.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiesic mozna ale to 3,5kg tuby więc potrzebne dobre manforto. wieszanie tego na głowicy bez mikroruchów mija sie z celem. powiekszeniem bedziesz sięgał spokojnie do 250x i potrzebna jest głowica dokładna i mocna bo 3-4kg wiszące po jednej stronie będa tą głowice rozrywać.

 

najbardziej skup sie na zamontowaniu teleskopu najlepiej gdyby to był słup jakoś sztywno związany z podłogą i barierką. do samej poręczy niema sensu sie dowiązywać. drgania takiego montażu zabiją mozliwośc sensownej obserwacji.

 

prawdą jest, że Mak102 poradził by sobie duzo lepiej mechanicznie, ale jest wyraznie mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam 90 maka i teraz 127 próbowałem wieszać je na manfrotto na głowicy kulowej tragedia :Boink: ciężko cos ustawić polecam ci montaż niedrogi i sprawdzony i mało miejsca zajmuje, Ja go chyba sprzedaje około 200zł jest prawie nowy ,ja sobie kupiłem eq3 :D . Narazie mi wystarczy

 

:Beer: Pozdrawiam Marcin

2.jpg

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Oriona 80ED na montaż u SkyView Pro i prowadzenie obserwacji na balkonie (3mx0.8m) może załamać.Praktycznie tylko dostawiając dwie złożone nogi statywu do samej balustrady,a trzecią rozsunięta w drzwiach można poprawić jako tako komfort prowadzenia obserwacji.Myślę ze jedynym rozwiazaniem jest jakiś słup jak radzi kolega McArti i któraś z głowic jak na stronie http://www.teleskop-service.de/Antares/Mon...ierung.htm#Giro W tech chwili kombinuję jak taka głowice i słup wykonać. Co do wyboru teleskopu to gdybym miał kupowac teraz teleskop na balkon to wybrałbym chyba coś takiego http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=255 oczywiście na balkonie zamiast statywu tylko słup przy balustradzie, a nawet za balustradą.

Edytowane przez kresz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na mały balkon nadawał sie bedzie SOLIGOR MT750 LUB MT800 .POZDRAWIAM

a niby dlaczego ? 80ED jest akurat kompaktowe (czyt. mniejsze gabarytowo) od MT800, czy MT750. Pozostaje sprawa montażu, lub mocowania teleskopów na małym balkonie. Temat już był poruszany wielokrotnie. Ja w życiu nie wystawiłem na balkon mojego 80ED bo cholery bym dostał - mój balkon jest bardzo mały i nie ma sensu łamac sobie kręgosłupa czyniąc jakieś wygibasy przy okularze.

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie zmierzyłem mój balkon:

- 155cm długość

- 90cm szerokość

 

pytanie na inteligencję - jak można obracać się na takim "wielkim" balkonie mając EQ5+tuba (nieważne, czy mały refraktor, czy newtona 150-200) ? misja niemożliwa :D:Boink:

 

może zacznijmy ludzi wyprowadzać z błędnego myślenia - jak się ma mały balkon to d.......a w troki i w pole na obserwacje - wtedy będzie good :Salut:

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie na inteligencję - jak można obracać się na takim "wielkim" balkonie mając EQ5+tuba (nieważne, czy mały refraktor, czy newtona 150-200) ? misja niemożliwa :D:Boink:

Można nawet na mniejszym, kwestia chęci. Na moim jeszcze mniejszym balkonie całkiem nieźle "obracam się" z Messierem 127/1200. Głowica posadzona jest co prawda na słupie zamocowanym do balkonu, ale już np. ze SkyLuxem można postawić statyw normalnie i daje się tym sensownie działać. A że trzeba schylić się do okularu albo przekręcić kątówkę to chyba takie strasznie nie jest. :rolleyes: W porównaniu do obserwacji w polu nie odczuwam zbyt wielkiego dyskomfortu, czasami nawet przydaje się możliwość oparcia o ścianę czy barierkę żeby głowa nie latała. :szczerbaty:

Jak widzę różni ludzie mają różne tolerancje niewygody: jeden musi mieć goto i bzyk-bzyk na obiekt, a drugiemu nie przeszkadzają kombinacje na balkonie i szukanie 30min jednego obiektu...

 

może zacznijmy ludzi wyprowadzać z błędnego myślenia - jak się ma mały balkon to d.......a w troki i w pole na obserwacje - wtedy będzie good :Salut:

Nie każdy i nie zawsze ma taką możliwość, często balkon jest jedynym rozwiązaniem niestety... A wtedy trzeba sobie jakoś radzić.

 

Pozdrawiam

Michał

Edytowane przez Bemko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobiję Was :szczerbaty:

 

balkon 150x110cm, nade mną kolejny balkon

 

parę razy zdarzyło mi się wystawić Taurusa (1.80 wysokości). Mozliwość obserwacji obiektów znajdujących się na wysokości między 60 a 70*. Nie mogę sobie tylko przypomnieć czy trafiłem w jakiegoś DSa.

 

:Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zaglądnąć i przetrawić ten artykuł:

 

http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/Teleskop_na_balkon

 

Kilka spraw powinno się wyjaśnić.

 

A ten pan:

 

na mały balkon hhhhhhhhhhhmmmmmmm ja bym polecił wszystki telewskopy synty!!! one sa super i te obrazy jakie one daja....

 

ma niniejszym u mnie przesrane za brak umiejetności używania własnego mózgu i obrażanie swoją ignorancją innych userów forum.

 

Pozdrawiam selektywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.