Skocz do zawartości

M1


Tiamat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chciałbym pokazać mgławicę M1 zrobioną w specyficznej technice przez filtry wąskopasmowe. Kolor zielony to filtr H-alfa 6 nm. Kolor czerwony to pasmo siarki SII 6nm. Kolor niebieski to pasmo tlenu OIII. Tu pojawia się formalny problem, gdyż filtr OIII nie jest typowym filtrem astrofotograficznym. Ma on szersze pasmo przepuszczania niż pozostałe dwa. Z naprawdę wąskopasmowym filtrem zdjęcie wyglądałoby inaczej. Halfa i SII ekspozycji 16 po 600 sekund. OIII 16 ekspozycji po 300 sekund.

 

Pozzdawiam serdecznie

 

Tiamat

edit_m1_mini_ultra_kopia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiamacie to już prawdziwą ucztę dla oczu nam zaserwowałeś :notworthy:

danie iście królewskie: Krab w sosie HaSiiOwym :D

 

a powiedz, czy ten schemat przyporządkowania kanałów RGB do poszczególnych pasm tych filtrów, to jest jakoś ogólnie przyjęty, czy to po prostu na zasadzie eksperymentu się je dobiera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no detal wporzo. Tylko czemu nie zrobiłeś H-a na czerwono , O III na zieono a siare na niebiesko ?? Jeśli to ma jakieś większe znaczenie to rozumiem, ale jeżeli te barwy dobierałeś przypadkowo to nie rozumiem.

 

heh, własnie to samo pomyślałem, a odpowiedź zdaje się jest tu: http://hubblesite.org/gallery/behind_the_p...lor/eagle.shtml

 

o i tu: http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap040917.html na dole piszą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do oglądnięcia zdjęć robionych potężnym sprzętem w tej technice. Strona: http://narrowbandimaging.com/home_page.htm

zakładka Nebule i jest tam kilka kombinacji w jakie kanały :) wpuścić można odpowiedni filtr. Są różne szkoły.

Jest też tam moja kombinacja, choć fakt - częściej zdecydowanie spotyka się to w takiej kombinacji jak napisaliście.

Zdjęcia obrabiałem z córką na ręku, więc niestety nie miałem czasu na eksperymenty :)

Pozdrawiam

 

Tiamat

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chciałbym pokazać mgławicę M1 zrobioną w specyficznej technice przez filtry wąskopasmowe. Kolor zielony to filtr H-alfa 6 nm. Kolor czerwony to pasmo siarki SII 6nm. Kolor niebieski to pasmo tlenu OIII. Tu pojawia się formalny problem, gdyż filtr OIII nie jest typowym filtrem astrofotograficznym. Ma on szersze pasmo przepuszczania niż pozostałe dwa. Z naprawdę wąskopasmowym filtrem zdjęcie wyglądałoby inaczej. Halfa i SII ekspozycji 16 po 600 sekund. OIII 16 ekspozycji po 300 sekund.

 

Pozzdawiam serdecznie

 

Tiamat

 

 

 

Tiamat aleś dowalił do pieca... niesamowita struktura, jak pajeczyna... do tego piekne kolory...

 

Bardzo mi sie podoba.

 

 

 

Ori2711

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.