Skocz do zawartości

Pełna obsługa Canon DSLR via GuideMaster


Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ wiele osób nie wie, jak w pełni przejąć kontrolę nad Canonem podpiętym do montażu, napisałem tak na szybko małą instrukcję, która nie tylko pozwala sterować migawką, ale również pozwala na zgrywanie zdjęć na bieżąco, zaraz po ich zrobieniu i to automatycznie (mowa o ekspozycjach dowolnej długości, nie tylko max 30sek).

Nie jest to na pewno żadna nowość, ale chyba warto żeby coś takiego było na forum.

 

1. Uruchamiamy aparat (w naszym przypadku Canona 350d) i ustawiamy tryb Manual, a następnie nie zapominamy o np ustawieniach typu "Mirror lockup".

Ustawienia takie jak ISO, Balans Bieli czy Jakość Zdjęć możemy sobie darować i ustawić później.

 

2. Podłączamy aparat do komputera dwoma kabelkami:

-kabel USB

-kabel do obsługi migawki poprzez port RS232, taki sam jak dla programu Delphinus, którego opis w formacie Pdf, jest na stronie DELPHINUS.

 

3. Po podłączeniu włączonego aparatu do komputera, uruchamiama się nam okienko "CameraWindow", w którym wybieramy zakładkę "Remote shooting", klikamy "Starts Remote Shooting".

 

CameraWindow.jpg

 

Następnie wybieramy miejsce na dysku, gdzie będą zgrywane nasze zdjęcia i zatwierdzamy.

 

4. Pokazuje się nam okienko sterowania:

 

migawka.jpg

 

UWAGA WAŻNE!!! Nie wolno nam zmienić w tym oknie czasu naświetlania, musi być cały czas "bulb". Zmiana czasu na np 30sek, spowoduje że będziemy musieli zrobić wszystko od początku!!!

Nie wolno też go zamykać, do czasu zakończenia fotografowania!!!

Do wyzwalania migawki, używać będziemy GuideMastera!!!

Możemy natomiast zmieniać ISO, Balans Bieli, Jakość Zdjęć i Pomiar Światła.

 

5. Uruchamiamy program GuideMaster, w którym wykonujemy wszystkie niezbędne czynności, a następnie uruchamiamy sterowanie migawką aparatu, poprzez nasz kabelek.

Ustawienia powinny wyglądać tak:

 

ustawienia_migawki.jpg

 

Natomiast okienko samego sterowanie migawką, tak:

 

migaawka.jpg

 

I tutaj niespodzianka (nie dla wszystkich ;) )

Po kliknięciu "Begin Exposure" aparat robi zdjęcie a po jego zakończeniu przesyła je do komputera - automatycznie.

Następnie uruchamia się nam program ZoomBrowser EX (o ile go zainstalowaliśmy ;) )i nasze zdjęcie jest widoczne na ekranie komptera :D

GM wykonuje kolejne klatki, a my możemy oglądać tą zrobioną.

Oczywiście w ten sposób możemy ustawiać ostrość, kadr itd, ale najważniejsze jest to, że wszystkie użyte programy są darmowe/dołączone do naszego aparatu.

Powyższe testy robiłem tylko na Canonie 350D, więc nie wiem jak w przypadku innych firm.

W przypadku Canona 400D i GuideMastera, są pluginy do sterowania poprzez USB, ale nie mam aparatu, więc nie napisze czy i jak to działa.

Powodzenia :Beer:

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świetnie opracowany temat :notworthy:

 

 

 

... 4. Pokazuje się nam okienko sterowania:

 

migawka.jpg

...

 

może tylko dodam, że takie okienko pokazuje się po zainstalowaniu aplikacji dołączonych do aparatu przez Canona i nie jest częścią interface'u GuideMastera

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak pisałem prawdę. :Salut: Ale dobrze że tamte posty usunięto.

 

Mając robofucusa i DSLR fucus można mieć automatyczne ustawianie ostrości

 

Prosze: Tutorial napisany przez maxa :Beer:

http://www.astrokrak.pl/forum/viewtopic.php?t=2917

Edytowane przez pepelito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak pisałem prawdę. :Salut: Ale dobrze że tamte posty usunięto.

 

Mając robofucusa i DSLR fucus można mieć automatyczne ustawianie ostrości

 

Prosze: Tutorial napisany przez maxa :Beer:

http://www.astrokrak.pl/forum/viewtopic.php?t=2917

 

Pepelito, ale za DSLR Focus trzeba zapacić, nie za dużo, ale to jest program płatny.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pepelito, ale za DSLR Focus trzeba zapacić, nie za dużo, ale to jest program płatny.

Pozdrawiam :Beer:

 

90zł to raczej niewiele w porównaniu z kosztem zakupu lustrzanki , a o kosztach montażu i optyce nie wspomnę :unsure:

maxim też ma taką funkcje za znacznie wiecej $ :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witajcie, czy ktoś uzywa w/w programów do Canona 300D,działaja?????

 

czy mozna ustawic np. jak zeby robił np. 10 zdjęc po 30s? czy trzeba klikac "Begin Exposure" za kazdym razem.

 

Przyznam ze nei widziałem tego tematu wczesniej, :banan::banan: jak juz sie dorobie Canona to z pewnoscia wykozystam ten tutorialik, Dzieki Piotrku L.

 

czy ktos mógłby wstawic schemacik tego kabelka do migawki bo na wymienionej stronie go nie znalazłem

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie, czy ktoś uzywa w/w programów do Canona 300D,działaja?????

 

czy mozna ustawic np. jak zeby robił np. 10 zdjęc po 30s? czy trzeba klikac "Begin Exposure" za kazdym razem.

 

Przyznam ze nei widziałem tego tematu wczesniej, :banan::banan: jak juz sie dorobie Canona to z pewnoscia wykozystam ten tutorialik, Dzieki Piotrku L.

 

czy ktos mógłby wstawic schemacik tego kabelka do migawki bo na wymienionej stronie go nie znalazłem

witam czy ktos może potwierdzić moje zapytanie????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie, czy ktoś uzywa w/w programów do Canona 300D,działaja?????

 

czy mozna ustawic np. jak zeby robił np. 10 zdjęc po 30s? czy trzeba klikac "Begin Exposure" za kazdym razem.

 

Przyznam ze nei widziałem tego tematu wczesniej, :banan::banan: jak juz sie dorobie Canona to z pewnoscia wykozystam ten tutorialik, Dzieki Piotrku L.

 

czy ktos mógłby wstawic schemacik tego kabelka do migawki bo na wymienionej stronie go nie znalazłem

 

Przecież po otwarciu okna "CameraTimer" masz do ustawienia "Exposure Time" (czas ekspozycji) oraz "Quantity" (ilość zdjęć).

Czyli jeśli chcesz przykładowo zrobić tylko zdjęcia po 300sekund każde, to użyjesz tylko jednej linijki, bo ustawisz sobie 300 sek (exposure time) i np 10szt (quantity).

Ale jeśli chcesz zrobić 10x 300sek i 10x120sek to użyjesz dwóch linijek.

Mam nadzieje że wyjaśniłem w prosty sposób ;)

Zaraz postaram się podać jeszcze link do schematu kabelka.

 

Opis i schemat do kabelka obsługującego migawkę w Canonach poprzez PC (ze strony Delphinus)

 

Niestety tylko po angielsku :unsure:

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz, nie posiadam Canona ale zamierzam go kiedys kupic i tak sie pytam... interesuje mnie czy canon 300D tez sprawdzi się w tym tutorialu....

 

Tak dla ścisłości, ten tutorial dotyczy Guidmastera, który współpracuje z softem dołączanym standardowo z aparatami Canon.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie, czy ktoś uzywa w/w programów do Canona 300D,działaja?????

 

czy mozna ustawic np. jak zeby robił np. 10 zdjęc po 30s? czy trzeba klikac "Begin Exposure" za kazdym razem.

 

Przyznam ze nei widziałem tego tematu wczesniej, banan.gif banan.gif jak juz sie dorobie Canona to z pewnoscia wykozystam ten tutorialik, Dzieki Piotrku L.

 

czy ktos mógłby wstawic schemacik tego kabelka do migawki bo na wymienionej stronie go nie znalazłem

 

Bawiłem się kiedyś takim programem dołączonym do 300D i można było robić ekspozycje sterując przez komputer. Z tego co pamiętam używałem jedynie kabla usb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawiłem się kiedyś takim programem dołączonym do 300D i można było robić ekspozycje sterując przez komputer. Z tego co pamiętam używałem jedynie kabla usb.

 

Tak, ale tylko do 30sekund. Czasy jak np 300sekund są niedostępne bez dodatkowego kabla i np. Guidemastera.

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli to znaczy ze Guidemaster współpracuje z 300D?

 

Powinien, zwłaszcza jeśli ma ten sam soft Canona do sterowania co do 350D.

Guidemaster steruje tylko migawką poprzez ten specjalny kabelek. Reszte załatwia soft Canona.

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
jeżeli nie padła odpowiedź wcześniej to informuję, że jestem po testach w warunkach dziennych z Canonem 300 D ................... i działa :D

 

Bartosz

 

 

Czy masz na myśli obsługę tylko poprzez kabel USB (bez dodatkowego kabla do migawki) i czy działają czasy dłuższe niż 30 sekund?

Pozdrawiam :Beer:

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kabel USB dołączony do kompa

dodatkowy kabelek łączy Canona z relay boxem

relay box połączony z kompem portem LPT

testowałem czasy dłuższe niż 30 sek aby mieć pewność, że działa właściwie I DZIAŁA

szczegóły konstrukcji relay boxa zna Mario 2005, który go wyprodukował :notworthy:

 

pozdrawiam,

Bartosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kabel USB dołączony do kompa

dodatkowy kabelek łączy Canona z relay boxem

relay box połączony z kompem portem LPT

testowałem czasy dłuższe niż 30 sek aby mieć pewność, że działa właściwie I DZIAŁA

szczegóły konstrukcji relay boxa zna Mario 2005, który go wyprodukował :notworthy:

 

pozdrawiam,

Bartosz

no w koncu na 100% wiem :lol:

 

teraz mnie strasznie korci jedno pytanie:

czy kupic 300D po cenach do 600zł, czy warto wydac te 1000zł na 350D

czytam, czytam no i nie wiem czy jesta jakas różnica jakosci zdjec na tyle by dołozyc do 350D?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no w koncu na 100% wiem :lol:

 

teraz mnie strasznie korci jedno pytanie:

czy kupic 300D po cenach do 600zł, czy warto wydac te 1000zł na 350D

czytam, czytam no i nie wiem czy jesta jakas różnica jakosci zdjec na tyle by dołozyc do 350D?

 

300 D ma USB 1.1, co oznacza w praktyce, że RAW pełnej rozdzielczości zgrywa się przez USB koło minuty (z pamięci strzelam, ale strasznie długo), co oznacza, że odpada powyżej opisana metoda zgrywania pomiędzy ekspozycjami, bo szkoda czasu. Fokusowanie też jest mocno utrudnione, bo albo czekasz minute na każdą fote (= 30 min na focus) albo pier...... się z focusowaniem przez wizjer i LCD aparatu.

 

350 o ile wiem ma już USB 2.0.

 

Ja myślę o 40D. Wtedy z LiveView puszczas sobie na kompa obraz na żywo i focusowanie focuserem to czysta przyjemność.

 

Pozdrawiam,

P&K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.