Skocz do zawartości

Jaki teleskop pasowałby dla mnie?


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym sobie kupić nowy teleskop gdyż moja luneta mi niezbyt wystarcza. Ma przybliżenie niby do 90x ale wyraźnie widać tylko do 30x, a średnica wynosi ledwie 9cm. Chciałbym obserwować takie rzeczy jak:

-galaktyki np. 101, Andromedy

-mgławice np. planetarna w Lutni

-saturn (chodzi mi o kolory i przerwę pomiędzy głównymi pierścieniami)

-jowisz (chodzi mi o pasy, czerwoną plamę, księżyce i cienie na powieżchni)

-chodzi mi o WYRAŹNY obraz i podziwianie a nie tylko dostrzeganie obiektów.

 

Pozdrawiam, Demo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dementorin, napisz skąd będziesz prowadził obserwacje (domek na wsi, małe miasteczko czy balkon w dużym mieście) i określ jakiś przedział cenowy.

 

-chodzi mi o WYRAŹNY obraz i podziwianie a nie tylko dostrzeganie obiektów.

 

Jeżeli chodzi Ci o widoczność szczegółów na obserwowanych obiektach to zależy ona od wielu czynników niekoniecznie związanych ze sprzętem, np. takich jak: seeing i przejrzystości powietrza podczas obserwacji planetarno-księżycowych, zasięgu gwiazdowego, jasności nieba i adaptacji do ciemności podczas obserwacji DSów, czy choćby wysokości nad horyzontem itd. Jak również od charakteru samych obiektów które obserwujesz. Kolejnym czynnikiem wpływającym na ilość widocznych detali (co na początku nie jest oczywiste dla każdego) jest samo doświadczenie obserwatora.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm obserwacje... będą prowadzone z domku na wsi lub z mojego balkonu w mieście. Mam niezły widok na zachód. Obserwuje sobie często gwiazdę podwójną w dyszlu Wielkiej Niedźwiedzicy, a w ziemie obserwuję Oriona. Cena... jestem początkujący na razie wydam do 1500 złotych. Potem się zobaczy. Powiedzcie mi proszę co mogę zobaczyć moją... "lunetą".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi proszę co mogę zobaczyć moją... "lunetą".

 

Zajrzyj do tabeli KLIK przygotowanej przez kolegę Wimmera. Zawiera ona spis obiektów które powinny być w zasięgu małego teleskopu.

 

Hmmm obserwacje... będą prowadzone z domku na wsi lub z mojego balkonu w mieście. Mam niezły widok na zachód. Obserwuje sobie często gwiazdę podwójną w dyszlu Wielkiej Niedźwiedzicy, a w ziemie obserwuję Oriona. Cena... jestem początkujący na razie wydam do 1500 złotych.

 

Najlepszym wyjściem było by prowadzenie obserwacji głównie na wsi, gdzieś na łące, ogródku. Jeżeli transport tego sprzętu (który jest niemały) nie był by problemem to mógłbyś spokojnie rozłożyć się ze sporym dobsonem i nie byłbyś ograniczony rozmiarami balkonu. W podanym przez Ciebie przedziale spokojnie zmieści się słynna Synta 8".

 

Z drugiej strony, jeżeli obserwacje na wsi będą raczej z doskoku, a głównie będziesz korzystał ze sprzętu na balkonie to musisz iść w bardziej kompaktowy sprzęt. Tutaj nic więcej nie doradzę bo nie znam wymiarów balkonu ani wysokości poprzeczki, tak samo jak stanu nieba z twojego balkonu. Polecam art. na Celestii KLIK odnośnie wybierania teleskopu na balkon.

 

 

Pozdrawiam

 

lech

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mi ciągle mówią "polecają" żebym zakupił teleskop z urządzeniem które naprowadza i śledzi gwiazdy, mgławice, galaktyki... Ile taki sprzęt kosztuje? Teleskop ten sam Synta 8". Mówią że to zachęca do dalszych obserwacji i ułatwia o wiele namierzanie i naukę co gdzie jest na niebie. Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż paralaktyczny- po dobrym ustawieniu na biegun Ziemi pozwala zatrzymywaĆ obiekt w okularze (silniki pracują i przesuwają montaż).

W Syncie masz montaż Dobsona, który jest bardzo łatwy i przyjazny w obsłudze. Na pewno prostszy niż paralaktyk. Poza tym paralaktyk który dobrze utrzymywałby Twoją Syntę musiałby być wysokich lotów, bo tuba waży 8kg, a koszt takiego urządzenia ponad dwukrotnie przekroczyłby koszt teleskopu.

 

Odradzam. Dobson Ci wystarczy, a przy powerach rzędu 200x po prostu co jakiś czas lekko popchniesz łapką teleskop i po sprawie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz w necie Meade ETX 70 AT - to jest bardzo zachecajace, niedrogie i nawet mozna zdjecia wykonywac. Mysle ze jakby porownywac do posilku to to jest taka przystawka w rodzaju kawior, a nie popularny sledz... :D Choc Sytnta 8 to bezsprzecznie jakosciowo i mozliwosciowo najlepszy sprzet w tej cenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz w necie Meade ETX 70 AT - to jest bardzo zachecajace, niedrogie i nawet mozna zdjecia wykonywac.

 

-chodzi mi o WYRAŹNY obraz i podziwianie a nie tylko dostrzeganie obiektów.

 

Snajper, jemu nie chodzi o astrofoto- nic nie wspomina o robieniu zdjęć. Chodzi mu o wizual.

A jeśli chodzi mu o wizual, to porównując achromat 70mm i reflektor 200mm, to chyba nie ma się co zastanawiać który teleskop da mu lepsze obrazy.

 

Również nie jest zdecydowany na GoTo. A ja zwykle odradzam początkującym zakup tego bajeru (chyba tylko bajeru) bo- przynajmniej mnie- (nie wiem czy tylko mnie) najwięcej radości sprawia wyszukiwanie mgławic, galaktyk itd...

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Snajper, jemu nie chodzi o astrofoto- nic nie wspomina o robieniu zdjęć. Chodzi mu o wizual.

A jeśli chodzi mu o wizual, to porównując achromat 70mm i reflektor 200mm, to chyba nie ma się co zastanawiać który teleskop da mu lepsze obrazy.

 

Również nie jest zdecydowany na GoTo. A ja zwykle odradzam początkującym zakup tego bajeru (chyba tylko bajeru) bo- przynajmniej mnie- (nie wiem czy tylko mnie) najwięcej radości sprawia wyszukiwanie mgławic, galaktyk itd...

 

Nie, no jasne ze masz racje. Chcialem tylko zeby plusy nie przeslonily minusow B) czyli zeby miec odbajerowana alternatywe w tej cenie. Napisalem ze Synta 8 jest najlepsza optymalnie przeciez :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byłem u kolegi to przy obserwacji Saturna na 300 powiększeniu uciekał i nie dało się mu przyjrzeć. (i dlatego to pytanie zadałem)

A co z filtrami? Czytałem że dzięki nim możemy dostrzec kolory mgławic w pełnej okazałości. Dzięki nim możemy obserwować czapy lodu na marsie.. pewnie latać dzięki nim też możemy... Powiedzcie proszę o filtrach do Synty 8" i co one dają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z filtrami? Czytałem że dzięki nim możemy dostrzec kolory mgławic w pełnej okazałości. Dzięki nim możemy obserwować czapy lodu na marsie.. pewnie latać dzięki nim też możemy... Powiedzcie proszę o filtrach do Synty 8" i co one dają.

 

Możemy dostrzec kolory, ale to są kolory zakłamane, nadane przez filtry a więc nie w pełnej okazałości :)

Czapy polarne na marsie obserwowałem w 8" bez żadnych filtrów. Mam natomiast filtr Baadera, UHC-s. Uwidacznia detale niektórych mgławic, podwyższa kontrast. Natomiast jesli chodzi o kolory mgławic to widziałem kolory w 8" Syncie w M42 (wyraźny zielony) i paru innych mgławicach.

 

Co do tego, że nie da się przyjrzeć Saturnowi przy 300x- jesteś niedoświadczonym obserwatorem, mnie na początku też przerażały takie powery ale jakoś daję radę- nie jest źle. A gdy nabierzesz wprawy zobaczysz o wiele wiecęj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z filtrami? Czytałem że dzięki nim możemy dostrzec kolory mgławic w pełnej okazałości.

<_< ciekawe gdzie to wyczytałeś ... Generalnie filtry dają bardziej subtelne różnice w obserwowanych detalach obiektów, oczywiście zdarzają się przypadki kiedy różnice te są dość znaczące już na pierwszy rzut oka, np. Veil z filtrem OIII.

 

Jedyną możliwością aby obserwować kolory przy niektórym DSach jest odpowiednie zwiększenie apertury teleskopu (w połączeniu z ciemnym niebem), tak aby teleskop zbierał wystarczająco dużo światła aby pobudzić czopki w siatkówce oka (receptory odpowiedzialne za widzenie kolorów), jeżeli tego zebranego światłą będzie za mało aby je pobudzić jedynymi receptorami jakie będą reagować na docierające do siatkówki światło będą pręciki (czyli nici z koloru). Żaden filtr taki cudów nie zrobi.

 

Powiedzcie proszę o filtrach do Synty 8" i co one dają.

 

Filtrów jest sporo a konkretny wybór musi być podyktowany tym co chcesz obserwować przy ich pomocy: mgławice (jakie ?), planety, Księżyc, Słońce, a może masz problemy z LP ?

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeeeee, Albireo to gwiazda podwójna w Łabędziu. Daj jakiś link czy cóś.

Jeśli dla Ciebie Albireo jest "Eeeeeee", to raczej nic ciekawego nie zobaczysz ani swoją "lunetą" (jak piszesz), ani teleskopem do 1400 albo i powyżej 1400 złotych.

 

Link? Proszę bardzo: Galerie NASA, żadnego teleskopu nie będziesz potrzebował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio byłem u kolegi, który chwalił się że obserwował galaktykę Andromedy. Lecz gdy powiedział że nie miała nawet centymetra w teleskopie a jądro bardzo było podobne do dysku to się załamałem. Co będzie widać przez Syntę 8'?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myslę że możesz się rozczarować ty chyba spodziewasz sie zobaczyc w okularze to co zwykle widać na fotkach . A niestety nigdy tego nie zobaczysz w wizualu najczęściej są to szare mgiełki tylko przy tych najjaśniejszych może zamajaczyć odrobina koloru a co do wielkości to wszystko zależy od ogniskowej niestety większość obiektów ogląda się przy niewielkich powiększeniach , oczywiście wypowiadam sie o teleskopie synta 8 czyli lustro 20 cm . natomiast co do planet to jedynie jowisz i saturn dają duuuuużo radochy z obserwacji , na marsa trzeba znów czekać ponad 2 lata żeby cokolwiek zobaczyć.

pozdrawiam i może skontaktuj sie z kimś w okolicy jeśli jest taka możliwość żeby zobaczyć jak to w rzeczywistości wyglada , tak samo jak i z obsługo dobsona i ew. paralaktyka

Edytowane przez gryf188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej poczekać parę lat i pozbierać pieniędzy na Syntę 12''? Jak jest z teleskopami drożeją czy tanieją?

 

Edit: Spytam się tak... za ile minimum mogę se kupić teleskop którym mogę ogłądać galaktyki przynajmniej w 1/4 tak okazałe jak na fotkach? :/

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam syntę tą nową, składaną.

 

dlaczego syntę? bo miałem 8" i 12" .

 

Również dlatego, że lustro jest najtańsze jeśli idzie o cenną średnicę instrumentu, a idzie bo chcesz oglądać DS.

 

Składaną dlatego że jest po prostu wygodna w transporcie.

 

jeśli nie masz dużo kasy i nie zanosi sie, byś szybko ją dozbierał kup syntę 8" i resztę wydaj na okular .

 

Synta ze standardowymi sp 10 i 25 mm tak naprawdę nie rozwinie skrzydeł.

 

pozrdo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dementorin będę szczery do bólu, ale sądzę, że skoro chcesz porównywać obraz z okularu do zdjęć astro to Tobie nawet obraz z 12" newton się nie spodoba. Tak się po prostu nie da. Tak jak koledzy wcześniej, proponuje Ci żebyś najpierw na własne oczy zobaczył obraz w okularze, a dopiero później zdecydował się na zakup.

 

Pozdrawiam

 

lech

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra już się zdecydowałem. Albo Synta 10 albo Synta 12. Uzbieram przez parę lat te 3 tysiaki a może do tego czasu stanieje? Teraz tylko pozostały takie pytania:

-Teleskop po rozłożeniu ma pustą przestrzeń tam gdzie w innych jest tuba. ddobs.jpg Czy to nie przeszkadza w obserwacji? Czy wlatujące w ten sposób światło nie zepsuje mi obrazu?

- Czy taki wyciąg się nie połamie?

- Czy taki teleskop jest wygodny w obserwacji?

- Czy jest możliwy płynny manewr teleskopem czyli góra, dół, prawo i lewo? (pytam o relacje tych co już mają)

- Co to znaczy że teleskop jes kratownicowy?

 

Pozdrawiam i przepraszam za udręczywe pytania. :(

 

PS. Bardzo, bardzo proszę o zdjęcia obiektów jakie i jak widać przez Syntę 10!!! Bardzo bym o te zdjęcia prosił! Bez filtrów i żadnych dodatków!

Byłem u kolegi co ma 12 i choć pogoda fatalno opowiedział mi o niej. Planet nią nie ma mowy oglądać, jasne obiekty bez szczegółów. DSy zawaliście widać i chodź w 1% nie tak jak na fotach to i tak go rajcują. DSy widać jasno, ale bardzo wyraźnie, neistety potrzebne jest mega ciemne niebo i o obserwacjach z balkonu miejskiego nie ma mowy. :/ Więc co radzicie?

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz tylko pozostały takie pytania:

-Teleskop po rozłożeniu ma pustą przestrzeń tam gdzie w innych jest tuba. Czy to nie przeszkadza w obserwacji? Czy wlatujące w ten sposób światło nie zepsuje mi obrazu?

- Czy taki wyciąg się nie połamie?

- Czy taki teleskop jest wygodny w obserwacji?

- Czy jest możliwy płynny manewr teleskopem czyli góra, dół, prawo i lewo? (pytam o relacje tych co już mają)

- Co to znaczy że teleskop jes kratownicowy?

 

1. Jesli obserwujesz za miastem i zadna lampa nie swieci ci na teleskop to nie ma problemu. Czasami Ksiezyc kolo pelni moze tez zasmiecac swiatlem. Ogolnie ten problem rozwiazuje sie przez zalozenie chocby najprostszego pokrowca.

 

2. Nie polamie sie, chyba, ze sie o to postarasz.

 

3. Taki teleskop bywa w obserwacji czasami nawet wygodniejszy od zwyklej tuby bo mozna zlapac za rurki.

 

4. Tak. Manewrowanie jest dokladnie takie samo jak w teleskopie z klasycznym tubusem.

 

5. Kratownica to wlasnie znaczy, ze zamiast pelnego tubusa ma rurki (kraty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.