Skocz do zawartości

Jaki teleskop pasowałby dla mnie?


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę, że kolega zastanawia się i ma opory przed kupnem teleskopu na Dobsonie..

Heh, jakbym czytał siebie przed rokiem.. Też miałem taki dylemat. Naczytałem się, że paralaktyk umożliwia obserwowanie obiektu a nie jego "oglądanie" jak to "ma miejsce w dobsonie". Bzdura! Kolego - naprawdę polecam ci tą syntę 8" (granicą jest tylko zasób gotówki) jeśli myślisz tylko o delektowaniu się obserwacjami wizualnymi. Nawet nie wiesz ile szczęścia daje wyniesienie teleskopu (nawet nie w dwóch częściach tylko całość za rączki) na balkon, ewentualnie do ogródka, postawienie krzesełka obok i już! Bez żadnego rozkładania montażu, ustawiania lunetki na biegun itp itd. Po prostu stawiasz i jazda. :helo:

Tyle, jeśli chodzi o mobilność sprzętu i szybkość "rozstawiania" zestawu. Teraz jeśli chodzi o to, czy obiekty nie uciekaja z pola widzenia.. Wiesz, na początku właśnie tego najbardziej się obawiałem. Ale po zamocowaniu okularu SP 25mm, potem 10mm ŻADNEGO uciekania obiektu nie zaobserwowałem. Tzn nie no racja że jak zosytawisz teleskop i pójdziesz na herbatkę do domu na 10minut to po powrocie obiekt się przesunie w okularze. Ale bierzesz tubę w paluchy i przesuwasz ją jednym "pierdnięciem" :D Żadnej głębszej filozofii w tym nie ma. Naprawdę dobson to wielka wygoda w obserwacji. Mówię ci szczerze, że mając przyklejone oko do okularu nie odczuwasz przesuwania się obserwowanego obiektu, przynajmniej w powiększeniach tak do ok. 200X. Jakiś czas po zakupie synty kupiłem okularek planetarny LV 6mm o polu 45 stopni. Myślałem że Jowisz mi ucieknie po kilku sekundach hehe a tu bardzo miłe zaskoczenie. Planetka sobie powolutku przesuwa się w polu widzenia i czas jaki jej zajmuje na "przepłynięcie" z jednego brzegu pola na drugie to ok. 20 sekund. Żadna tragedia. W tym czasie obserwujesz i liczysz jej pasy ewentualnie szukasz plamy:) Ja miałem kiepski seeing dlatego obraz miałem niewyraźny.

Naprawdę polecam ci Synte albo Meade Lightbridge do obserwacji. Kwestią jest tylko apertura no i gotówka:)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Bez żadnego rozkładania montażu, ustawiania lunetki na biegun itp itd...

 

Nie żebym sie czepiał, ale muszę coś sprostować ;)

A taki na przykład EQ 2 nie ma lunetki biegunowej. I co, to znaczy, że nie można nim obserwować? :D

Po raz kolejny spotykam się z opinią, że żeby obserwować na paralaktyku, to trzeba ustawiać go na biegun! Nie prawda! Nic nie trzeba ustawiać na biegun, przecież to nie astrofoto! Paralaktykiem można operować w każdym kierunku bez względu gdzie jest polarna! (jeżeli nie używamy napędów) Po co to komu w wizualu! A dodam od siebie, że "rozluźniony" paralaktyk w niczym nie ustępuje dobsonowi, jeżeli chodzi o swobodę poruszania się po niebie. A mikroruchy według mnie to po prostu komfort przy obserwacji planet i Księżyca.

Ale Syntę na dobsonie też miałem i nie powiem, żeby rzeczywiście były jakiekolwiek kłopoty.

pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym że chciałbym zobaczyć coś więcej! Mo na przykład M31 w mojej lunetce przy normalnej pogodzie za miastem wygląda tak:

20070709118397370484449wh8.jpg

Baaaaardzo rzadko trochę lepiej, chciałbym obserwować pasy ciemnej materii i ogólnie spiralę. Wszystko może mieć rozmiar powiedzmy dwóch centymetrów ale żeby było widać cokolwiek więcej niż taa plamka. :/

 

PS. Poświęciłem Tabeli Wimmera około 4 godzin na dworze i powiem że poza miastem, daleko na wsi... nie widać nic oprócz plejad, M42 i M31. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Dacie mi zdjątko M31 widzianej z Synty 12"?

Niestety raczej Ci nie damy, bo nikt nie focił chyba M31 Syntą 12'' ;) A nawet jeżeli sfocił, to zdjęcie nie oddaje tego, co widać przez teleskop. Tobie polecam SZKIC obserwacyjny. Zajrzyj do naszego działu (tylko zwróć uwagę, żeby nie była to grafika na podstawie zdjęcia - a szkic obserwacyjny)

pozdrwiam

 

*EDIT*

No, Ori mnie ubiegła z właściwym linkiem

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym że chciałbym zobaczyć coś więcej!

chciałbym obserwować pasy ciemnej materii i ogólnie spiralę. Wszystko może mieć rozmiar powiedzmy dwóch centymetrów ale żeby było widać cokolwiek więcej niż taa plamka. :/

 

Mam Syntę 8" czyli średnica 20cm i z mojego miejsca (mała osada, własny ogródek, po 24.00 wyłączone światła uliczne) po dobrej akomodacji oka do ciemnośći, podczas bez mgielnej nocy i po wpatrywaniu się powiedzmy ok. 10 minut w okular widać lekkie zarysy ciemnego pasa materii w mgławicy. Jest to obiekt rozległy i cały mieści się w polu widzenia szukacza. W okularze SP 25mm widać tylko jądro i okolice jej centrum. prawdziwy szok to oglądanie M31 w jakimś szerokokątnym okularze B)

Edytowane przez Iras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dementorin, według mnie to ty za dużo chciałbyś oczekiwać jak na raz. Z czasem, po kilku, kilkunastu obserwacjach będziesz umiał lepiej obserwować różne obiekty, a co za tym idzie, będziesz dostrzegał więcej szczegółów.

 

Nie oczekuj widoków M31 jakichś super rewelacyjnych. Pamiętaj, że zdjęcia a widoki prawdziwe to jakby porównywać... ilość szczegółów na rysunku u profesjonalnego grafika, a u dziecka. Tak jak i reszta obiektów.

 

Pozdro ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym że chciałbym zobaczyć coś więcej! Mo na przykład M31 w mojej lunetce przy normalnej pogodzie za miastem wygląda tak:

 

Baaaaardzo rzadko trochę lepiej, chciałbym obserwować pasy ciemnej materii i ogólnie spiralę. Wszystko może mieć rozmiar powiedzmy dwóch centymetrów ale żeby było widać cokolwiek więcej niż taa plamka. :/

 

Zacząłeś od jednego z najbardziej rozmemłanych i mniej ciekawych obiektów w wizualu :)

M31 arcyciekawie prezentuje się na fotografiach, jest ciekawa jako galaktyka jako taka, ale w wizualu zazwyczaj będzie owalną mgiełką której i tak w większości większych teleskopów nie obejmiesz w jednym polu. Do tego dobra będzie lornetka lub krótki refraktorek. W dobrych warunkach zobaczysz ciemniejsze pasmo pyłowe, a doświadczeni obserwatorzy wyłapują obłok gwiezdny NGC206 i kulistą G1.

 

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=51

 

A u siebie widzisz pewnie jaśniejsze jądro i nieco mgiełki dookoła.

 

Spróbuj pooglądać ciekawsze obiekty - jak już widziałeś M42 to może jakieś gromady otwarte? Hichoty w Perseuszu, cała Kasjopeja aż kipi od nich, Cefeusz, Bliźnięta... Gwarantuję Ci, że to jedne z najpiękniejszych obiektów na niebie!

 

http://www.astronoce.pl/inne.php?id=9

 

Aaa, i możesz do poduszki poczytać to: http://www.astronoce.pl/obserwacje.php :)

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małym refraktoriem to ja się właśnie posługuję! ;) Na lewo dół od Andromedy widzę czasami małą plamkę, jakby mniejszą andromedę, tyle że bardziej kulistą. To jakaś inna galaktyka? :/

Acha, i możecie mi podać jakieś ciekawe obiekty nieba? Skoro mgławice i galaktyki są tylko do zdjęć więc co jest do teleskopu? :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mgławice i galaktyki są tylko do zdjęć więc co jest do teleskopu? :|

'Do teleskopu' sa mglawice galaktyki i gromady. Nie wiem skad Ci sie ubzduralo to co przed chwila napisales. Po prostu dlugoczasowe zdjecia to nie wizual.

Edytowane przez exec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małym refraktoriem to ja się właśnie posługuję! ;)

 

Coś mi się powaliło. 99% wątku jest o 10-12" ;)

Ale nie zmienia to wiele. Zresztą porównywanie zdjęć M31 do tego co zobaczysz w okularze to pomyłka.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dementorin, musisz zdać sobie sprawę, że dopiero zaczynasz i posługujesz się bardzo małym refraktorem. A dodatkowo, pomieszało Ci się info o długoczasowej ekspozycji fotograficznej w stosunku do wizuala, co Ci wiele osób próbuje wyjaśnić.

 

A swoją drogą... Do teleskopu mogą być filtry, okulary, montaże... ;)

 

Pozdro.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm jeżeli masz problemy z uchwyceniem M31 w Adromedzie no to za wiele mi się zdaje nie zobaczysz. Plejady bez problemu powinieneś dać rade zobaczyć, może M42 jak się mocno przypatrzysz.

Spróbuj także na NGC 869 i 884

Ewentualnie M13 w herkulesie, M36, 37, 38 w Woźnicy.

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, wizual... a co jest do mojego refraktora dobrym wizualem?

 

hę? :blink: o co Ci chodzi znowu? Pytasz co możesz zobaczyć swoim teleskopem czy pytasz o szkice obiektów z Twojego refraktora? Narysuj coś i wrzuć na forum, to ci podlinkuję i wtedy zobaczysz co widac w twoim refraktorze... :szczerbaty:

 

Ori

 

Ps: ręcę opadają...

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.