Skocz do zawartości

Porada przy zmianie teleskopu


Receptura

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów,

chciałbym wszystkich doświadczonych :notworthy: Podglądaczy nieba poprosić o pomoc przy wyborze nowego sprzętu. Do wydania mam 5000 zł (teleskop + akcesoria typu okulary i filtry) - ewentualnie mogę trochę dołożyć (max 1000 zł), zwlaszcza przy moich wymaganiach :rolleyes: . Dotychczas używałem Optisan Astar 900114 II (śr. zwierciadla 114mm, dł. ogniskowej 900mm). Teleskop ma głównie służyć do OBSERWACJI: Księżyca, planet, gwiazd i mglawic (najbardziej interesują mnie obserwacje Księżyca, planet, mgławic M, gwiazd podwójnych). Interesuje mnie dobry/bardzo dobry obraz i możliwość zobaczenia jak największej liczby szczegółów (oczywiście w stosunku do osiągalnej ceny). Miłoby było gdyby teleskop był mobilny, tzn. nie bedę z nim jeździl noc w noc, tylko raz w miesiącu (w wakacje częściej albo jeden transport a pobyt na dłużej) więc nie jest to konieczneść, ale tak jak mówilem wcześniej... Waga nie gra roli. Mieszkam na obrzeżach Bialegostoku i najczęściej bylyby obserwacje balkonowe, ale przewiduję własnie jak wspominalem wyjazdy poza miasto pod czarne gwiaździste niebo. Teleskop musi mieć calą automatykę i system wyszukiwania obiektow na niebie. Proszę o poradę w kupnie do konkretnie polecanego modelu teleskopu zestawu dodatkowych (tanich i dobrych=przyzwoitych) okularów i filtrów (księzycowy i do mglawić oraz gwiazd podwojnych). Oczywiście interesuje mnie cały komplet razem z montażem/statywem. Zastanawiam się nad http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...roducts_id/2745 , ale właśnie... czy to dobry pomysl, może jest coś lepszego niż to a w podobnej cenie albo odwrotnie coś tańszego a zupelnie mi wystarczającego. Czy ktoś może zna jakiś sklep optyczny z teleskopami w Białymstoku?

 

To moj pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche mimo wszystko to cimne. Do eMek tak raczej średnio, za to do Księżyca i planet miodzio.

A może by tak zamiast tych luster z korektorem zainwestować w prawdziwy refraktor. Coś w stylu Celestron C6-RTG(czy jakoś tak), cena podobna i automat jest no i przedewszystkim 150mm średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Czy ktoś może zna jakiś sklep optyczny z teleskopami w Białymstoku?

Jeśli to ma być sklep z teleskopami a nie z wyrobami teleskopopodobnymi, to do wyboru masz albo Warszawę albo Gdańsk. Wg mojej wiedzy bliżej nic sensownego nie znajdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro podany jest limit 5 tys.zł. i przeznaczenie planetarne to może by rozważyć taki zestawik:

1. teleskop MAK 150/1800 OTA (szkoda że już bez tej gigantycznej zimowej promocji :angry: ),

2. wskazany przy planetach i ułatwiajacy życie, montaż paralaktyczny np. Celestron C5 GT

3. bezapelacyjnie niezbędny do księzyca i gw.podwójnych, dobrej jakości okular taki jak Vixen NLV 6 .

Przy zamówieniu całego zestawu "hurtem" można mieć nadzieję że DObry sprzedawca "dorzuci" jakiś przydatny przy obserwacjach miejskich gadżet: http://deltaoptical.pl/filtr-mglawicowy-ba...s-125,d413.html .

Można także wziąć pod uwagę zakup mało wyeksplatowanej "używki"

Życzę przyjemnego i trafnego wyboru. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim serdecznie dziękuję za odpowiedź. Jeszcze pewnie tu zawitam z jakimiś wątpliwościami bo zakup planuję w wakacje (jak będę miał trochę czasu i może uda się jakiś wypad do Warszawy aby wszystko zobaczyć i obgadać w sklepie w realu. A jak nie to może to będzie taki mały prezencik dla mnie pod choinkę).

Na razie zdecyduję się chyba na taką opcję (sam się zastanawiałem nad tym teleskopem ale jak znalazłem gdzieś do niego montaż z automatyką za 5000 zl to zrezygnowałem, ale widać można taniej :szczerbaty: :

Skoro podany jest limit 5 tys.zł. i przeznaczenie planetarne to może by rozważyć taki zestawik:

1. teleskop MAK 150/1800 OTA (szkoda że już bez tej gigantycznej zimowej promocji :angry: ),

2. wskazany przy planetach i ułatwiajacy życie, montaż paralaktyczny np. Celestron C5 GT

3. bezapelacyjnie niezbędny do księzyca i gw.podwójnych, dobrej jakości okular taki jak Vixen NLV 6 .

Przy zamówieniu całego zestawu "hurtem" można mieć nadzieję że DObry sprzedawca "dorzuci" jakiś przydatny przy obserwacjach miejskich gadżet: http://deltaoptical.pl/filtr-mglawicowy-ba...s-125,d413.html .

Można także wziąć pod uwagę zakup mało wyeksplatowanej "używki"

Życzę przyjemnego i trafnego wyboru. :)

Zastanawiam się też nad MAKiem 180 - pisałeś że były jakieś zimowe promocje, może w tym roku też będą - i tu moje pytanie czy lepiej poczekać i może kupić tego MAKa 180?

Mam jeszcze pytanka:

Czy ten okular Vixen zastępuje kompletnie filtr księżycowy i do gwiazd podwójnych? - jeśli nie to jaki filtr polecacie?

Czy może jest jakaś tańsza opcja (a jeśli nie to o jakim powiększeniu okular byłby najodpowiedniejszy?) na okulary i filtr mgławicowy (okularów chciałbym zakupić przynajmniej 3 sztuki (bo podana cena to chyba za jeden okular?) - chyba że jeden wystarczy?)? Koszt jednego Lantana to ok. 4 szt. Plossla - odradzacie zakup kompletu Plossla czy może być?

Czy ten montaż jest w pełni zautomatyzowany (taki o jakim pisałem)?

 

Mam pytanko (trochę komercyjne) - wybaczcie ale muszę zapytać jeśli chcę kupić powyższy zestawik i dołożyć trochę:

Ile mógłbym wziąć za pelny sklepowy komplet z teleskopem OPTISAN STAR 900114 II?

Dane techniczne:

Średnica zwierciadła: 114mm

Długość ogniskowej: 900mm

Maksymalne powiększenie: 278x

Lunetka celownicza: 6 x 30mm

Masy do wyważenia

AKCESORIA:

Okulary: H20mm, SR 4mm, H6mm; do okularów dołączone ochronne pudełeczka

Soczewka Barlow'a: 2x

Odwracacz obrazu: 1,5x

Filtr: księżycowy

Montaż: paralaktyczny drewniany z półeczką na akcesoria

Instrukcja angielska, skrócona instrukcja polska i pełna instrukcja polska (dystrybutora BENEFIT).

Całość w bardzo dobrym stanie, nie nosi śladów użytkowania.

Edytowane przez Receptura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche mimo wszystko to cimne. Do eMek tak raczej średnio, za to do Księżyca i planet miodzio.

A może by tak zamiast tych luster z korektorem zainwestować w prawdziwy refraktor. Coś w stylu Celestron C6-RTG(czy jakoś tak), cena podobna i automat jest no i przedewszystkim 150mm średnicy.

Celestron C6-RGT :szczerbaty:

Czy do montażu CG5-GT potrzebny bedzie moduł http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...arge.php?id=442? Bo to już trochę podwyższa stawkę.

Edytowane przez Receptura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celestron C6-RGT :szczerbaty:

Czy do montażu CG5-GT potrzebny bedzie moduł http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...arge.php?id=442? Bo to już trochę podwyższa stawkę.

 

ten modul jest opcjonalny - po prostu zczytuje wspolrzedne geograficzne punktu z ktorego prowadzisz obserwacje z GPS'a, nie musisz ich wstukiwac recznie po wlaczeniu elektroniki. a wiec niby wygodniej, ale w praktyce jest to umiarkowanie potrzebne. zwlaszcza za takie pieniadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów,

[...]Do wydania mam 5000 zł

[...]Interesuje mnie dobry/bardzo dobry obraz

[...] Miłoby było gdyby teleskop był mobilny

[...] Teleskop musi mieć calą automatykę i system wyszukiwania obiektow na niebie.

Celestron NexStar 6SE. Cena ok. 4500zł. W przeciwieństwie do Maka nadaje się do DS. Ma wyszukiwanie. Jest mobilny. Opisy znajdziesz w sieci. Sam bym go kupił, ale nie dołożę do swojego 3-4 kzł za "goto" i mobilność.

Pozdrawiam.

 

Edit:

Optisana wystaw na licytację na Allegro od 1zł, na pewno dostaniesz najlepszą możliwą cenę :)

Edytowane przez Jad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I weź człowieku wybierz teraz "mniejsze zło" :Boink: . Mam dylemat, zastanawiam się między NexStar 6SE a zestawem z MAK'iem 150. Może ktoś pomoże je jakoś porównać (tak, tak są dane techniczne w necie, ale może doświadczony użytkownik się wypowie)? I ponawiam pytanie: czy polecacie zakup Plossli Vixena czy kompletnie odradzacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.