Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Ile widziałeś najwięcej sztucznych satelitów na niebie jednocześnie?

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

Morth

Morth

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 210 postów
I jeszcze jedno pytanko czy możliwe jest aby dwie satelity leciały dokładnie na tej samej linii w odległości ok 4-5 średnic księżyca od siebie i czy może ktoś już takie zjawisko obserwował?

Kłania się nisko Morth wszystkim forumowiczom.
0
Michał

ansmann

ansmann

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 371 postów

(...) czy możliwe jest aby dwie satelity leciały dokładnie na tej samej linii (...)

Jak najbardziej możliwe. Satelity systemu NOSS latają nawet trójkami. :szczerbaty:
0
Sky-Watcher 203/1200, PZO 7x45, Canon EOS 350D

Kurak

Kurak

Jaa :D Da się to zmienić :D Ale Bejer :D

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 815 postów
Tak jest to jak najbardziej możliwe! są to (o ile zachwile nie zlinczują mnie znawcy) satelity szpiegowskie NOSS, które latają w parach po trzy, dwa bliko siebie trzecie za nim w oddali. W zależności od nasłonecznienia widać trzy, dwa lub żadngo. Swego czasu zrobiły prawdziwe zamieszanie w świadku astronomicznym gdyż wszystkim kojarzyły się tylko z UFO xD Jednak ci wredni amerykanie i to musieli mieć dla siebie ;) Poszukaj na forum jest troche zdjęcia gdy ładnie kupą lecą. 
0
Syncia 8" na "nóżkach" + SPL 25mm + SPL 10mm + NLV 6mm + Filtr polaryzacyjny Antares 1,25 + Bader Neodynium 1,25
ASCT + Łyżyskowanie
Celestron 20x80 + mały japoński statyw chwiejący się na wszystkie strony :) + wielki drewniany statyw straszący ludzi dookoła :D
Canon A630 + 20D + pełno pierogów obiektywów ruskich :)

Morth

Morth

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 210 postów
Dodam jeszcze że leciały one z zachodu, a od północy pod kątem prostym z pierwszą z nich, koniugowała idealnie(!) inna satelita.Wyglądało to dość interesująco ;d

Użytkownik Morth edytował ten post 30 lipiec 2009 - 21:43

0
Michał

Gość_rafalstef_*

Gość_rafalstef_*
  • Gość
Na niebie można zaobserwować także podwójny rozbłysk flar Iridium. Więcej na ten temat: Celestia
0

zbignieww

zbignieww

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 435 postów
Swego czasu przypadkowo wpadła mi w pole widzenia lornety 25x100 taka trójka NOSS. Naprawdę robi to ogroooomne wrażenie ! Najpierw w pole wskoczyły mi dwa i skojarzyłem je błyskawicznie z NOSS,pamiętając dyskusję na ten temat na innym forum. Ostrożnie, by nie stracić ich z pola widzenia, zacząłem szukać tego trzeciego i po chwili znalazłem , za tą dwójką. Ciemna noc i bezszelestnie szybko sunąca trójka zwiadowców...To się też nie zapomina! :)
0

SW ED 80/600 na AZ4, SC 150/1500 na cg5 goto, Synta 10", Sky Master 25x100, Vixen 9x63, SONY NEX 5N
http://www.zam.fme.v...lipse/index.htm
http://deepskycolors...45Ngc1499WF.jpg

prykpryk

prykpryk

Astro-Forum.org

• Astroamator
  • PipPip
  • 73 postów
Ja raz widziałem trzy satelity bardzo blisko siebie lecące w różnych kierunkach. Normalnie dostałem deja vu jak tam miała być flara Iridium xD. Leciały gdzieś maksymalnie 10* od siebie. :blink:
0
Eschenbach Ranger 8x30
Synta 6"+ Casio EX-S10

ralph73

ralph73

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 160 postów
Ja miałem farta i widziałem ich cztery w tym samym czasie.Każda z nich leciała po innym torze ale ogólnie były blisko siebie.
Co do szpiegowskich to raz chyba widziałem je.Teraz dopiero mi rozświetliliście umysł,że w taki sposób również latają.
Pewnego wieczora zaobserwowałem na niebie dwa obiekty i naprawdę byłem mocno zdziwiony.Leciały one jeden za drugim w odległości może "dwóch centymetrów" patrząc oczywiście z Ziemi :szczerbaty: .Jeden z nich był lepiej widoczny,wydawało mi się jakby emanował jakimś światłem :o .Nigdy wcześniej nie widziałem nic podobnego na niebie stąd moje zdumienie było jeszcze większe.
Nie wiem czy jest to w jakiś sposób wytłumaczalne ale drugi obiekt po paru chwilach straciłem,nie mogłem go już później odnaleźć a ten pierwszy sprawiał wrażenie jakby się zatrzymał!!!Nic nie piłem,żadnych procentów!!! :D Wierzcie mi bądź nie ale to naprawdę miało miejsce.Brzmi niebywale(przecież satelity nie zatrzymują się) więc co to było?
Obiekty leciały od strony Kasjopei w kierunku Andromedy.Było to jakoś miesiąc temu(może troszkę dalej)około godziny 23.00(niestety nie pamiętam dokładnie),widziane z UK.
Pozdrawiam,Rafał
0
Rafał,czytelnik forum...
Nikon Action 10x50 CF...M45 widziana przez nią wygląda jak rozsypane diamenty...

Dementorin

Dementorin

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 313 postów
Kilka dni temu widziałem dwa obiekty jednakowej wielkości gwiazdowej zbliżonej do Jowisza, teraz nie podam szczegółów (godzina) ale leciały na lewo od Jowisza jakieś 22 stopnie, niesamowity widok. :D Obserwowałem z Darłowa.
0

Marcin M.

Marcin M.

Nowy użytkownik

• Nowy
  • Pip
  • 4 postów
Witam wszystkich. Około trzy tygodnie temu, w lipcu, obserwowałem przez okno niebo, używając lornetki 10x50. Po 22godz. wpadła mi w pole widzenia satelita o jasnośći około 5 mg. Zauważyłem ją tuż nad horyzontem, leciała od południa na północ. Postanowiłem ją śledzić. Gdy okno prawie zaczęło ograniczać widoczność, w polu widzenia pojawiła się druga satelita która leciała równolegle (być może niemal równolegle) w przeciwnym kierónku, z północy na południe, oddalona o około 2*. Pomyślałem może sie zdażyć, nieźle. Gdy zeszłem z nią w "dół" na południe, nad horyzontem pojawiła się trzecia lekko jaśniejsza. Trudno uwierzyć, leciała równolegle do tamtych dwóch, jakby leciała za tą pierwszą jakieś kilkadziesiąt stopni za nią. Gdy zobaczyłem trzecią ciarki mnie przeszły.
+1

wozlu

wozlu

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • PipPip
  • 249 postów
Mi to się najbardziej podoba jak jakiś satelita przelatuje dokładnie na tle jakejś jaśniejszej gwiazdy. Mój rekord to Deneb :)
0

skymacho2

skymacho2

Astro-Forum.org

• Społeczność Astropolis
  • 581 postów
koledzy, pisząc o satelitach pamiętajmy, że rzeczownik "satelita" mimo,
że kończy się na -a jest rodzaju męskiego !!!
0

Pepin Krootki

Pepin Krootki

Zasłużony racjonalizator

• Astroamator
  • 1199 postów
Tu jest filmik z Youtube:

http://www.youtube.c...h?v=WB9cOBUyalM

Widać jak ktoś pokazuje gawiedzi satelity* laser pointerem...

Swoją drogą chciałbym kiedyś popatrzyć przez takie pasywne gogle wzmacniające światło.

* zgodnie z uwagą przedmówcy powinienem użyć formy "satelitów", ale nijak mi to nie gra ;)
0

Człowiek jest istotą niedoskonałą i radzi z tym sobie doskonale.
Z pokrzywionego drzewa człowieczeństwa nie da się wyciosać nic prostego.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników