Skocz do zawartości

Czy do astro nadaje sie tylko Canon?


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam pytanie do wyjadaczy astrofotografii jak i do zwykłych fotografów:

 

Canon, Nikon i inne: Czy jest jakaś różnica między nimi w naświetlaniu? tzn. czy jakaś firma jest preferowana do astro (nie chodzi mi o przeróbki u canona). Czy np. w aparacie firmy A zarejestruje się więcej materiału (więcej gwiazd) niż w aparacie firmy B zakładając tą sama matrycę.

 

Jeśli bym rozpoczął astro foto to tylko szerokie pola (do 200 - max 300 mm) na astro koziołku (lub czymś podobnym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest znacząca pod jednym względem, a mianowicie softu, wiele programów do prowadzenia sesji pozwala na działanie z canonami, praktycznie nie znam softu który by w liście nie miał canona, z innymi markami już gorzej

Edytowane przez Szymek Ozimek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm ... ale ja ni potrzebuje jakiś specjalnych programów itp. chce tylko by aparat zrobił 20x 15s a potem 15x30s no i na koniec 10x120s, żeby to zaprogramować to trzeba mieć jakiś specjalny sprzęt czy wystarczy to co jest w pudełku z aparatem???? :szczerbaty:

 

PS po ile idą teraz canony? czy 300D, 350D, 400D,450D, 500D czymś się różnią znacznie? czy tylko ceną, który brać, i czy te starsze canony idzie kupic jeszcze nowe w sklepie?

 

Nie chce się zapędzać w astrofoto specjalistyczne czy takie super poważne bo warunków nie mam (max do 5 mag), wiec i jakiegos specjalitycznego aparatu nie potrzebuje :)

 

PS2. Gdzie mogę zapytać o takie różne proste (i niezrozumiałe dla mnie) kwestie z astrofoto? Bo nie widzę tu działów z takimi pytaniami :)

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Nie chce się zapędzać w astrofoto specjalistyczne czy takie super poważne bo warunków nie mam (max do 5 mag), wiec i jakiegos specjalitycznego aparatu nie potrzebuje...

 

Czym gorsze niebo, tym lepszego aparatu potrzebujesz.

Jak tak bardzo się upierasz na Nikona, to szukaj tych nowych z matrycami CMOS, które dają dużo mniejsze szumy.

Starsze maja matryce CCD, które mocno się grzeją i przez to generują duże szumy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wyższe" Canony mają więcej MPix na matrycy, to na pewno. Nie wiem z ich dynamiką w porównaniu do modeli 3xxD. Tych niższych nowych raczej nie dostaniesz, a jeśli nawet, to po nierozsądnych cenach. Jak zamierzasz też robić normalne zdjęcia, to kup coś nowego wiadomo, jak potrzebujesz coś tylko pod astrofoto, to najlepiej 300D lu 350D z rynku wtórnego (chyba coś przerobionego na giełdzie ostatnio było za stosunkowo niewielkie pieniądze).

Czasy poniżej 30 sekund możesz obsłużyć z poziomu komputera programem dołączonym, później to albo pilot, albo kabel do podłączenia przez port RS232 (+ ewentualnie przejściówka na USB na chipie Prolific) i śmigasz. Gdzieś tu ostatnio wrzuciłem schemat takiego kabla w temacie o walce z montażami, więc spokojnie znajdziesz.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale te większe szumy przy starszych matrycach niwelujemy ilością zdjęć - prawda??

 

 

Nie, nie upieram się na nikona,chciałem się dowiedzieć czy każda lustrzanka nadaje się do astro (nie chodziło mi o oprogramowanie a tylko o samo robienie zdjęć) - ale teraz widzę ze prawdziwe wsparcie w programach ma tylko canon, stad moje pytanie: Oczywiście tylko niektóre modele maja takie wsparcie z tej firmy?

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pewnym sensie niwelujemy te szumy, jednak jeśli mamy nimi zaświetlone połowę matrycy, to mimo wszystko zrobi się straszna kaszanka tak, jakbyś do połowy zdjęcia wygenerował losowe piksele. Gdyby to się tak dało wszystko usunąć, to ludzie nie chłodzili by matryc do -40 *C w celu usunięcia szumów.

Co do wsparcia, to chyba wszystkie lustrzanki cyfrowe Canona je posiadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :notworthy:

 

PS mam jeszcze pytanie :)

 

Czy są dostępne w sprzedaży gdzieś takie mini montaże paralaktyczne np. do aparatu (waga 200 - 500 g)

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tańszych to chyba byś musiał powalczyć z EQ3-2 z napędami. Tutaj powinieneś znaleźć coś za mniej niż 1000 zł. Przy czym odpada wtedy robienie z długich lub ciężkich rurek i pozostają jedynie obiektywy do 300 mm, albo jakiś lustrzany 500 mm choćby. Jednak przy 500 mm będą pewnie spore problemy z długimi czasami, ale przy dobrze wyważonym sprzęcie i bardzo dobrze wycelowanym w GP na pewno coś uciągniesz.

 

Ale jak widzę masz EQ-5, więc nim spokojnie powalczysz.

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak widzę masz EQ-5, więc nim spokojnie powalczysz.

 

Niestety, od jakiegoś czasu już nie mam :(

 

Skoro to takie drogie to może jest jakieś tanie rozwiązanie? astrokoziołek? a może eq-1 sie nada??? przeciez to nie teleskop :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Ja też kiedyś tak podszedłem do tematu astrofoto (minimum i tanio) i niestety , ale ta dziedzina nie uznaje ŻADNYCH kompromisów i wcześniej czy później sam o tym przekonasz.

Oczywiście nie piszę tego by Cię zniechęcić , wręcz przeciwnie , to wspaniała "gałąź" fotografii , tylko wszystkie Twoje kroki muszą być skrupulatnie przemyślane .

Teraz z wiedzą i doświadczeniem (ok. trzech lat zmagań) wiem ,że zacząłbym od :

-Canon + programowalny pilot

-Obiektyw max.200mm (w miarę jasny np.f4)

-Astrotrac lub AstroWalker

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też kiedyś tak podszedłem do tematu astrofoto (minimum i tanio) i niestety , ale ta dziedzina nie uznaje ŻADNYCH kompromisów i wcześniej czy później sam o tym przekonasz.

Oczywiście nie piszę tego by Cię zniechęcić , wręcz przeciwnie , to wspaniała "gałąź" fotografii , tylko wszystkie Twoje kroki muszą być skrupulatnie przemyślane .

Teraz z wiedzą i doświadczeniem (ok. trzech lat zmagań) wiem ,że zacząłbym od :

-Canon + programowalny pilot

-Obiektyw max.200mm (w miarę jasny np.f4)

-Astrotrac lub AstroWalker

 

Świadomie wybrałem niskobudżetowe astro-foto gdyż takie mi najbardziej odpowiada (ciekawe efekty, szerokie kadry),odrzuciłem focenie przez telepa :) bo już próbowałem i do takiego astro to trzeba niezłe się narobić i wykosztować. W astro siedze tak na powaznie już z 5 lat, a mniej tak od zawsze :) więc trochę juz kapuję co ijak.

 

Co do tego AstroWalker -a to ile to cudeńko kosztuje i gdzie można dostać, jakie macie opinie o tym? .Sorry, ale nie było mnie kilka miesięcy na forum. No i dlaczego ten Astrotrac jest tak okropnie drogi :( ??? przecież bardzie opłaca sie kupic marne eq2 bo pod takiego canona raczej wystarczy (chyba ze się mylę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie aby móc fotografować potrzebuję coś co nadarzy za ruchem gwiazd. Przeciw czegoś taniego a jednocześnie solidnego. Pokazaliście dwa sprzęty, co możecie jeszcze polecić by spokojnie unioslo canona? nie chce wydawać duzo pieniędzy. Ten AW jest ciekawy ale aytor chyba jeszcze tego nie sprzedaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heq5 pod canona? nie przesadzasz? mozeciecos powiedziec o dostepnosci AstroWalker?

 

Nie, dlaczego? Podałem tanią alternatywę (EQ3-2), ale chciałeś coś jeszcze to podałem. HEQ5 to pierwszy tani montaż, który w sensowny sposób umożliwia guiding, więc gdzie tu przesada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, dlaczego? Podałem tanią alternatywę (EQ3-2), ale chciałeś coś jeszcze to podałem. HEQ5 to pierwszy tani montaż, który w sensowny sposób umożliwia guiding, więc gdzie tu przesada?

 

kolego, napisałem wcześniej ze interesują mnie szerokie pola (takie naprawdę szerokie np. 10 - 15 stopni (50 - 200 mm) więc chyba guiding tu chyba nie potrzebny :) wystarczą wg. zwykły napęd do montażu czy nawet sprawna ręka i może obejdzie się bez silników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o AstroWalkera to skontaktuj sie z Leszkiem Jędrzejewskim , to konstruktor tego urządzenia. Znajdziesz go na astromaniaku.pl

Jak nie, to napisz na moje pw .

pozdr.

 

P.s

Oczywiście pełen szacunek dla Twojego doświadczenia , nie wiedziałem , a Ty za to wiesz czego szukać.

Edytowane przez tomero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.