Skocz do zawartości

Shaula i DSy z Krakowa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Przed chwilą wyszedłem na balkon (w północno-wschodniej części Krakowa) i okazało się, że niebo jest nadzwyczaj przejrzyste. W okolicy zenitu po 10 minutowej adaptacji wzroku bez problemu dostrzegalna była gwiazda w środku głowy Smoka (SAO 30538), której jasność wynosi 5.7 mag.

Gdyby nie to, że za 20 min wschodzi Księżyc z pewnością wyskoczyłby na chwilę za miasto poszaleć z lornetką.

 

Pierwsze na co zwróciłem uwagę, to Shaula (lambda Sco; 1.6 mag), która była widoczna gołym okiem, chociaż jej deklinacja wynosi -37.1 stopnia, a w momencie obserwacji świeciła zaledwie 2 stopnie nad horyzontem! W lornetce obok niej bez problemu było widać ups Sco (2.6 mag, deklinacja: -37.3 stopnia, wysokość 1.7 stopnia).

 

W lornetce znalazłem również między innymi gromady otwarte M6 i M7, gromady kuliste M3, M5, M13, M22, M28 i M92, mgławice M8, M16 i M17. Bez wielkiego trudu była również widoczna galaktyka M51.

 

W załączniku Shaula i ups Sco:

Shaula.jpg

 

Bardzo żałuję, że nie zorientowałem się wcześniej, jakie panują warunki.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Edytowane przez Piotrek Guzik
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą zza sąsiedniego bloku wyłoniły się jeszcze gwiazdy Korony Południowej:

 

V686 CrA: 5.4 mag, Dec. -37o21'

epsilon CrA: 4.9 mag, Dec. -37o06'

gamma CrA: 4.4 mag, Dec. -37o04'

alfa CrA: 4.1 mag, -37o54'

Edytowane przez Piotrek Guzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście przejrzystość powietrza tej nocy była fantastyczna. Nad ranem pięknie wschodziły Jowisz i Wenus w sąsiedztwie niedaleko już przebywającego Księżyca.

Mogę tylko pozazdrościć dostępu do tak niskich deklinacji. U mnie w południowej części nieba sięgam zaledwie do -24° z balkonu i -26° z dachu. Niestety drzewa rosną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście wczoraj po przejściu burz powietrze było krystaliczne. W czasie zachodu Słońca widziałem niebieski promień - drugi raz w życiu!

 

Co do gwiazd o niskiej deklinacji to tak mi się złożyło, że zawsze mieszkałem w miejscach z czystym widokiem na południowy horyzont. Shaulę widziałem gołym okiem wielokrotnie. Z innych ciekawych gwiazd o niskiej deklinacji widziałem też (gołym okiem):

Phakt, alpha Columbae: −34° 04′, 2.6 mag,

Menkent, theta Centauri: –36° 22′, 2.1 mag,

eta Sagittarii: -36° 45′, 3.1 mag.

 

Jeszcze więcej egzotycznej dronicy można wyczesać przez lornetkę, np. Gamma Gruis w Żurawiu, Beta i Gamma Caeli w Rylcu, jasne gwiazdy w północnej część Wilka, czy wspomniane przez Piotrka gwiazdy Korony Południowej. To oczywiście sztuka dla sztuki, ale jaka frajda zobaczć ze Świdnicy gwiazdozbiory kojarzące się na maksa z niebem południowym.

Oczywiście im dalej na południe tym łatwiej (np Kraków jest ok 1 stopień na S od szerokości Świdnicy), na północy kraju trudniej. W Świdnicy teoretycznie można wypatrzeć gwiazdy do deklinacji -39.5°, w Gdańsku już tylko -36° i tam wiele z gwiazd, które wymieniłem w ogóle jest niewidocznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

również byłem wieczorem w szoku, wylazłem na chwilę w piżamce, zalilczyłem opad szczeny i wróciłem z polarem na grzbiecie i lornetką. Chłodno było... ale tak przejrzystego nieba u mnie nie pamiętam od roku, kiedy zacząłem obserwować. Po raz pierwszy ode mnie, 10 km na południe od Krakowa, po kilku minutach adaptacji widziałem gołym okiem M13. Droga mleczna jak marzenie. Najniżej położoną gwiazdą zdaje się była epsilon Strzelca, ale dlatego, że mam na wprost zadrzewione wzgórze; gdyby nie to...

Mgławice strzelcowe pięknie gołym okiem widoczne, aż żonę wywlokłem na taras. Żal, że telep nie był wychłodzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Pozwolę sobie przypomnieć obserwacje

 

Myślę, czas zatem teraz na zdjęcia wspomnianych powyżej obiektów, gwiazdozbiorów (ponawiam swą prośbę o to), położonych nisko nad horyzontem (najlepiej byłoby ze szczytów takich jak Tarnica, Halicz... :)

a także obserwacje np. ngc6441, ngc 6723 ...

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Gdańsku już tylko -36° i tam wiele z gwiazd, które wymieniłem w ogóle jest niewidocznych.

 

Gdyby było tak, jak piszesz, to w okolicach Trójmiasta dałoby się wypatrzeć M7. W praktyce z naszej miejscówki (horyzont minimalnie dodatni, ok. 2°) mamy dostępne obiekty o najniższej deklinacji -33°. M6 jest widoczna tylko dzięki temu, że zawiera 6 stosunkowo jasnych gwiazd (i tylko je widać, śmigające tuż nad wierzchołkami drzew oddalonego o kilometr lasu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby było tak, jak piszesz, to w okolicach Trójmiasta dałoby się wypatrzeć M7. W praktyce z naszej miejscówki (horyzont minimalnie dodatni, ok. 2°) mamy dostępne obiekty o najniższej deklinacji -33°. M6 jest widoczna tylko dzięki temu, że zawiera 6 stosunkowo jasnych gwiazd (i tylko je widać, śmigające tuż nad wierzchołkami drzew oddalonego o kilometr lasu).

Dlatego napisałem "teoretycznie", bo wówczas gwiazda musiałaby być na linii horyzontu. Obserwowałem od siebie gwiazdy o delkinacji -38 stopni, a gołym okiem -37.1 stopni. Dla Gdańska odpowiadałoby to obiektom o deklinacji -34.5 i -33.5 stopni. No ale trudno żebyś zszedł dużo niżej niż te -33.5 skoro - jak sam piszesz - masz horyzont na wysokości ok. 2 stopni...

Edytowane przez Radek Grochowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś warunki mam zdecydowanie gorsze, ale mimo to w prześwitach nad południowym horyzontem widać bez problemu w lornetce 10x50:

 

mu1 Sco: 3.0 mag, Dec. -38o03'

mu2 Sco: 3.5 mag, Dec. -38o01'

 

Jakby tego było mało, przed chwilą (23:08) zza bloku wyłoniła się:

 

kappa Sco: 2.4 mag, Dec. -39o02' - Guide pokazuje, że jest ona zaledwie 0.9 stopnia nad horyzontem. Niżej już raczej nie zejdę ;)

Edytowane przez Piotrek Guzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.