Skocz do zawartości

3-Element 5x Barlow Lens


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem jakiś czas temu z ciekawości ...160zł tylko ... z ciekawości także rozkręciłem, zaskoczony niską jakością uzyskiwanych obrazów i zastałem taki widok. Od zawsze uważałem że do nas idą wadliwe i średnio udane okazy produkcyjne, a to tylko utwierdza mnie w tym przekonaniu.

 

Tak krzywo sklejonych soczewek jeszcze nie widziałem. Temat ku przestrodze.

 

IMG_0030a.jpgIMG_0036a.jpg

5x1.jpg5x2.jpg

 

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie GSO !!! Mam taką i niedawno wycofałem z giełdy. Mam również GSO 2,5 x i od jakiegoś czasu zastanawiam się czy czasem i z nią coś nie tak. Wcześniej miałem tylko Powermate ale z różnych powodów ich już nie mam. Pewnie znowu trzeba zainwestować w porządną soczewkę ;). Tylko trzeba mieć na uwadze, że powtarzalność tych rzeczy takich marek jest różna i Każdy może dostać gorszy lub lepszy model. Chyba i ja swoją rozkręcę, żeby to sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety u mnie też tragedia, krzywo !!!! Nie kupować GSO 5X. Sprawdziłem jeszcze GSO 2,5 X. Tutaj wszystko ok z soczewkami. Tylko odnoszę wrażenie, że są tylko dwie a nie 3. Chyba, że są sklejone tak dobrze, że nie widać? Uważałem firmę GSO za taką lepszą, która produkuje masowo. Po tym co robi z Barlowami 5x nabrałem do niej duży dystans. Dzięki Hamal za ten wątek, po raz kolejny została ukazana brutalna prawda, że z jakością nawet dobrych firm może być różnie a tym bardziej firm produkujących masowo i tanio.

Soczewki z Barlowa GSO 5x.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się przez chwilę czy może oni tak coś korygują, bo przecież nie raz firmy optyczne pokazywały jak to pracownik patrząc na jakieś znaczniki obraca soczewkami w obiektywie aby prawidłowo ustawić tor optyczny, czy jak to się tam nazywa, ale nikt mi nie wmówi że to jest objaw zgrania soczewek. Przecież one są tak małe, a przesunięcie tak duże. Porażka.

 

Zreszta teraz już wiem czemu dawał tak pojechane gwiazdy z jednej strony. Dodatkowo był z nim od samego początku inny problem. Robiąc Księżyc na ekranie mamy obraz, ale w tle wyraźnie było widać obraz lustra, coś jak rozogniskowana na cały ekran jasna gwiazda, miałem kiedyś podobny problem z okularem soligora, tam przyczyną okazały się banieczki powietrza w soczewkach, tu takich nie stwierdziłem więc przyczyny nadal nie znam. Wiem tylko że to słaba optyka i szkoda na nią kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz ,,szaleć" z 5x to wtedy tylko powermate televue, cena masakryczna ale jakość obrazu zadziwiająco dobra jak na 5x ale to wkońcu televue. A GSO 2x sa przyzwoite, sam mam zamiar takiego kupic, stosunek ceny do jakosci jest bardzo dobry.
Współczuje z tym barlowem 5x, masakra...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli widać że to jest szerszy problem niż tylko u mnie.

Bo nikt go doszczętnie nie rozbierał. ;) Jeżeli we wszystkich tak jest to jest czym się martwić, ostatnio jest tendencja nawet w droższym sprzęcie na fuszerki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem kiedyś podobny problem z okularem soligora, tam przyczyną okazały się banieczki powietrza w soczewkach

 

z tego co pamiętam to właśnie GSO produkowało okulary dla Soligora

swoją drogą to akcesoria GSO zawsze trzymały przyzwoity poziom. Tym bardziej dziwią nagminne problemy z Barlowem 5x

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzcie sobie na wyczernienie we wnątrz tych wszystkich barlowów GSO według mnie tragedia!

warstwy antyrefleksyjne według mnie też nie są najdokładniejsze i zauważyłem że SW już robi dokładniej.

Generalnie wszystkie soczewki ze stajni GSO są słabe.

Natomiast duży + za wykonywanie luster a zwłaszcza dla obiektywów od RC oraz nasadek kątowych dielektrycznych i kwarcowych dużo lepsze od SW i WO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Wrócę jeszcze na chwilę do tematu, bo chciałem się podzielić ostatnim spostrzeżeniem w odniesieniu "duszków" a dokładniej pojawiającego się na środku kadru pojaśnienia obrazującego lustro główne z ramionami i lustrem kątowym. Objawia się ono bardzo mocno przy jasnych obiektach takich jak Księżyc czy planety i może dotyczyć też soczewek na których wyraźnie ich nie widać. Otóż jest ono moim skromnym zdaniem wynikiem ogniskowania przez wklęsłą soczewkę Barlowa, znajdującą się od strony kamerki, obrazu rozświetlonego lustra głównego. Barlowy które sprawdzałem, nie wszystkie muszą tak mieć, mają na wejściu powierzchnię płaską soczewki a niezależnie od ilości soczewek na wyjściu powierzchnię wklęsłą. I to właśnie ta wklęsła soczewka (niczym lustro) ogniskuje obraz rozświetlonego lustra głównego psując kontrast obrazu. W niektórych Barlowach, w których duszka nie widać, długość tulei tak dobrano tak aby matryca kamerki wypadała za, lub przed ogniskiem, więc teoretycznie problemu nie ma, ale wystarczy umieścić taki układ optyczny w obudowie z regulowaną długością aby zobaczyć paskudę. Czyli wychodzi stara prawda, że nie ma to jak natywna ogniskowa :)

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim Powermate 2.5x też pojawia się odblask razem z filtrami Ha. Ale przy bardzo wysokim gain. W normalnych ustawieniach tego nie ma. Wcześniej wymieniłem inne Powermate 2,5x bo była luka w wyczernieniu i była dodatkowa smuga od metalu. Teraz są tylko dwa nakładające się na siebie jasne koła, duszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duszek również pokazuje się przy avikowaniu Księżyca, razem jak i bez filtra czerwonego. Więc to taka przypadłość Powermate? Jednak ten nieproszony gość pojawia się dopiero przy bardzo wysokim gain i jest całkiem z boku, więc nie jest to uciążliwe. Również można lekko przekręcić nosek kamerki i znika z pola widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.