Skocz do zawartości

Miecz oriona


Lynx

Rekomendowane odpowiedzi

Jak na zaledwie osiem ekspozycji to wyszło całkiem fajnie. Spróbuj więcej klatek przy ISO 800. Łatwiej będzie wygrać z szumem. Przy świetle f5 przydałoby by się zebrać np. 40x180 sekund. Do stackowania użyj DSS-a. Jest darmowy i przyjazny w obsłudze. Polecam stackowanie tiffów - tutaj znajdziesz info co mam na myśli: http://astropolis.pl/topic/41659-dslr-raw-y-czy-tiff-y/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na zaledwie osiem ekspozycji to wyszło całkiem fajnie. Spróbuj więcej klatek przy ISO 800. Łatwiej będzie wygrać z szumem. Przy świetle f5 przydałoby by się zebrać np. 40x180 sekund. Do stackowania użyj DSS-a. Jest darmowy i przyjazny w obsłudze. Polecam stackowanie tiffów - tutaj znajdziesz info co mam na myśli: http://astropolis.pl/topic/41659-dslr-raw-y-czy-tiff-y/

 

Dzieki za odpowiedz, efekt tez mi sie podoba, mam DSS i sprobuje zestackowac w nim.

Nie wiem ale mam wrazenie braku ostrosci w tym teleskopie, moze to kwestia dokladniejszej kolimacji albo dodania korektora komy?

Poczytam jeszcze o TIFF, choc tutaj wlasnie na TIFFach pracowalem.

Pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paradoksalnie tyle materiału i efekt końcowy mają w sobie coś niezwykłego bo przypominają

to co można zobaczyć w dobrze wypasionym teleskopie (np. M-A-X a)

Szkic był w artykule:

 

http://astropolis.pl/topic/39860-niezwykle-szkice-forumowicza-m-a-x-z-22-teleskopu/?hl=%2Bm-a-x+%2Bszkic

 

 

Po odwórceniu tamtego szkicu o 180 stopni

zauważam spore podobieństwo i "charakter" zgodny z astrofotografią z pierwszego postu

 

Pozdrawiam

p.s.

załączam odwrócony M-A-X a

jeśli to niestosowne to proszę Moderatora o skasowanie - ale może mi wybaczy ;)

max_a_szkic.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie.

Zestackowalem jeszcze raz te same zdjecia w DSS, efekt jesli chodzi o ostrosc i rozmycie gwiazd jest o wiele lepszy niz to robilem recznie.

Przesunalem za to kolor w kierunku czerwieni, ale nie jestem pewien czy nie zepsulem tego zdjecia bardziej.

Jak tylko bedzie pogoda to ruszam na kolejne proby tym razem ISO 800.

Pozdrawiam

Mariusz..

 

post-23959-0-50803900-1382202658_thumb.jpg

Edytowane przez Lynx
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesujący środek mgławicy (proponuję zostawić to zdjęcie i spróbować poprzez nałożenie na siebie 2 warstw, i użycie miękkiej gumki,odsłonić ten środek na zdjęciu wynikowym z ISO 800). Reszta zdjęcia jest niedobra - zupełnie wyzerowane tło - o tle trzeba pamiętać przy nowym zdjęciu, lub ponownej obróbce, szkoda go tak wykasować czernią.)

 

Pozdrawiam,

Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem na szybkiego zrobić następujące operacje z pierwszym zdjęciem zamieszczonym przez Ciebie:

 

Fitswork (darmowy program) : processing -> blur filter -> wavelet noise filter - wszystkie suwaki na 77.

Krzywymi w Histogramie ściągnąłem zielony z 1.00 do 0.80, czerwony z 1.00 do 0.95 i wszystkie RGB w całości do 0.97.

 

Wyszło takie (choć kosztem nieco szczegółów) :)

sml layersPNTX2333_5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad balansem kolorów trzeba jeszcze popracować. Poza tym standardowy błąd, który popełnia większość ludzi na początku swojej kariery: zbyt mocno odszumione i wyostrzone + wycięte tło. Ale efekty przyjdą z czasem. Pracuj dalej, bo nie jest źle.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie.

I znow okienko bylo i mozna bylo chwilke "postrzelac" w niebo.

Ostatni wyjazd mialem w zwiazku z kometami ale poprzednio wytrzymalem tylko 3 godziny na cholernie zimnym wietrze.

Wialo, ze nawet teleskopu nie wyciagalem, ale zrobilem Oriona jeszcze raz, tym razem szerzej obiektywem TAIR.

Zestaw jak poprzednio: Pentax K-5 + EQ3-2 + TAIR 300mm

Zestackowalem 32 klatki :

10x30s ISO800

7x30s ISO1000

15x30s ISO1250

Niestety z moim kaszlakiem PC nie da sie za duzo popracowac z TIFF wiec substytutem byly Jpg 16 bitowe

Pozdrawiam

Mariusz

 

 

post-23959-0-42747100-1385508664_thumb.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pozwolisz to jedna mała uwaga: musisz się zdecydować na jakąś kolorystykę do której będziesz teraz i w przyszłości nawiązywał. Akurat ten obiekt jest na tyle ciekawy, że masz tu ciemne mgławice pyłowej, niebieskie refleksyjne i sporo Ha. Warto się na coś zdecydować żeby przy prezentacji Twoich prac było widać pewna konsekwencję. Mamy takiego kolegę ( pozwolisz że nie wymienię nicka) który poszedł na całkowitą improwizacje kolorystyczną i w efekcie jego prace prezentowane na jednym z portali to jakiś całkowity galimatias niespójny w każdym z punktów. I nie piszę tu o ABC astrofoto czyli czarne to czarne lub szare (R=G=B) a czerwone to czerwone ( RGB 255:0:0) :). Moim zdaniem warto wyrobić sobie taki "znak firmowy" ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
@Iluvatar -Wrzucam linka do Dropboxa z plikiem RAW, tak myslalem ze moze pliki RAW Pentaxa sa jakos nie kompatybilne albo rzeczywiscie cos musze w ustawieniach
pozmieniac.
https://www.dropbox.com/s/ksb9yxe4lokrtc4/PNTX2727.PEF

@wessel -Dzieki za podpowiedz..Ja dopiero startuje w Astrofotografii wiec kwestia kolorystyki na pewno wejdzie mi w krew i cos w koncu ustale,
na razie eksperymentuje starajac sie tak balansowac kolorami zeby wyszlo podobnie to "utartych" standardow.
Mam jeszcze klopot z ustaleniem balansu bieli dla takich zdjec, dlatego pewnie rozbieznosc kolorystyczna.
Nie za czesto udaje sie tutaj fotografowac ze wzgledu na pogode, dlatego to tak w czasie rozciagniete i czasem chcialoby sie wyjechac w teren a pogoda do d.:-)

 

Pozdrawiam serdecznie.

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pliki *.pef nie są obsługiwane przez DSS. Jeśli masz w aparacie taką opcję, to zapisuj jako *.dng. A te pef-y, co masz teraz przekonwertuj sobie w jakimś programie na tiff-y i dopiero wrzuć do DSS.

 

Trywialny powód..:) Wlasnie zmienilem ustawienie w aparacie.. Dzieki.

Teraz tylko czekam na kolejna okazje i czyste niebo..;-)

Pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.