Skocz do zawartości

Nowy setup - zmiany, nadzieje, porażki, sukcesy


Bartosz

Rekomendowane odpowiedzi

Na ostatniej fotce gwiazdy są rozciagnięte w poziomie... Chyba jednak nie do końca z tym guiderem wygrałeś :). A co do porady Hansa - są różne szkoły - ja uważam ze lepiej zrobić 10 klatek 20 minutowych zamiast 10 klatek 10 minutowych . Nikt nie mówił ze astrofotografia to hobby wyspanych ludzi :D. Antoni ma rację....

Minimalistyczne podejście w astrofotografii to jest niemodyfikowany Canon na statywie lornetkowym z refraktorem plastikowym za 120 PLN. Ty jesteś kilka półek wyżej i masz sprzęt który można porządnie wykorzystać..trzeba tylko chcieć.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek myślę, że Hans miał raczej na myśli "20 klatek po 10 minut zamiast 10 po 20", nie proponował zmniejszenia ilości minut tylko proporcji.

 

Swoją drogą Bartek jak masz ochotę to możesz zrobić eksperyment któregoś dnia :) Ten sam obiekt i dwa podejścia: 10 x 20 min i 20 x 10 min, ciekawe jaki rezultat będzie dla Twojej kamery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj tylko, że dwa takie sety po 200 minut to prawie 7h samego palenia. Jeśli nie chcesz tego robić tylko dla własnej wiedzy, ale aby jakoś uczynić miarodajnym wyniki, trzeba brać pod uwagę gdzie przez tyle czasu zaszedł nam obiekt (wiadomo w zenicie efekty będą lepsze niż przy strzałach tuż nad drzewami), jak zmieniły się warunki (dryfująca temperatura, rosnąca wilgotność, samo niebo itd itp). no i sam sprzęt który może mieć inną charakterystykę w pozycji A a inną w pozycji B (mówię głównie o ugięciach jako, ze pracujesz na niezależnym guiderze). 7h sesji na sto procent będzie wymagało też korekt ostrości, nawet na takim nie-światłosilnym maleństwie jak TS65 F6.5 ;)

 

Ciekawym co ci wyjdzie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji bezchmurnego nieba przyszedł czas na przetestowanie nowego szukaczo - guidera. W ten sposób odchudziłem zestaw, ponieważ poprzedni guider to był SW 102/500.

 

Pickering Triangle.

8 x 10 min Halpha, -15 stopni, darki i biasy, brak flatów

TS APO 65Q + Atik 314L+

guider 60/210 + Atik Titan

EQ6, Leszno, 2014-09-27

Nie podobają mi się gwiazdki z tego APO. Ostrość na mgławicy a gwiazdy duszki. Za mocno ściśnięta soczewka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kolejna wrzutka - cześć Mgławicy Serce (od dupy strony)

40 x 10 min (Halpha), darki, biasy, brak flatów

EQ6, Leszno, 3 sesje w październiku

TS APO 65Q + Atik 314 L+ (-20 stopni)

guider 60/210 +Atik Titan

jak widać lekko nieosiowo, pojechana prawa strona, przyczyna banalna :(

Serce integration ver5.jpg

Edytowane przez Bartosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

M 103

Leszno, 2014.11.23.

7 x 5 min L

5 x 5 min RGB

-20 stopni

TS APO 65Q + Atik 314 L+

210/65 + Atik Titan

EQ6

Pierwsze podejście do składania LRGB (coś mało B, bo gwiazdki powinny być bardziej niebieskie).

Poza tym PlateSolve i PAM - rozgryziony w dniu dzisiejszym (bo coś tam na niebie widać). Mam nadzieję, że potrafię powtórzyć procedurę. :read:

Setupem steruję z ciepłego domku (poza ostrością jak na razie i kołem filtrowym) przez wi-fi.

Plan na najbliższe 2 tygodnie - uruchomić focuser z arduino.

M 103 Image05_DBE1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłopoty z trackingiem - chyba. Ja też nie wiem dlaczego mam porozciągane. Jak po dokładnym ustawieniu na polarną będę miał takie same to rozkręcam montaż (po raz n-ty).

Po prawej stronie kadru są stożki, ale to lekka nieosiowość i chyba wiem gdzie jest przyczyna.

A teraz przyszły chmury i po testach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Po dłuższej przerwie, w której prezentowałem fotki komety C2014 Q2 Lovejoy odgrzeję temat wrzucę kilka popełnionych fotek w tym czasie.

Na pierwszy ogień Kalifornia NGC1499

EQ6, Canon 70-200 L/4 @70 @4, Atik 314L+, Baader Halpha 7nm, adapter Geoptik.

-25 stopni, 24 x 10 min (4 godziny), zbierane przez dwie nocki 28 i 29 grudnia 2014, w jedną noc wisiał jakiś lekki cirrus, stąd efekt jak na 4 godziny jest dość mierny.

Leszno.

cal 20141229 ver1.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Horse Head - zawsze chciałem to zrobić :) w takiej skali. Sporo mankamentów. Nie wyszedł do końca plate solve (co widać w dolnej części), ostrość itp.

10 x 900 sek, EQ6, SW Quattro 8", Baader Halpha 7nm, Atik 314 L+ (-20 stopni).

guider 210/65 z Atik Tytan.

Leszno, 2015.02.13 i 14.

Horse Head 20150212 -20 900sek Quattro ver2.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Definitywnie nie! :) Ponieważ Orion "poszedł za dom sąsiadów". Chyba, że pojechałbym w teren, ale w najbliższym miesiącu to będzie dla mnie nierealne (bez względu na pogodę).

Do tego zestawu muszę zmierzyć się z nieosiowością, bo prawa strona jedzie. No i montaż silnika krokowego do Quattro, bo ostrość jest ustawiana ręcznie.

 

Przy TS APO 65 mam już komplet jeśli chodzi o fokuser (Jolo). W powyższych postach poruszano temat gwiazdek (kształtu). Rozkręciłem TS, poluzowałem soczewkę (była zapieczona) i jest lepiej, ale to jeszcze nie to, czyli będzie jeszcze jedna ingerencja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M81, 2015.02.20. Leszno

20 x 200 sek (dłuższe czasy są przepalone), Baader L, Quattro 8", Atik 314L+ (-20 stopni), dark, bias, bez flat (co widać), guider 210/65 Atik Tytan.

Do tego kolor "chyba" będę dorabiał. I flaty też :)

M81 40x200sek.jpg

Edytowane przez Bartosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze M97 (dwie wersje).

Leszno, 2015.02.14.

20 x 300 sek (przy tej długości ekspozycji kanał L przepalony :( ), Baader L, EQ6, Quattro 8", Atik 314L+ (-20 stopni), guider 210/65, Atik Tytan, dark, bias, brak flatów.

M97 L ver2.jpg

M97 L.jpg

Edytowane przez Bartosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.