Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

C/2017 E4 Lovejoy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

Piotrek Guzik

Piotrek Guzik

Kanopus

• Obserwacje i Teoria
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1820 postów

Widziałem ją i ja dziś rano w fantastycznych warunkach i moja ocena jest niemal taka sama jak Twoja (7.0 mag, średnica głowy 5', stopień kondensacji 6).

W lornetce 10x50 najbardziej podobało mi się to, że kometa świeciła zaledwie 3 stopnie poniżej gromady kulistej M 15, dzięki czemu obydwie bez trudu mieściły się w jednym polu widzenia. Obydwie były widoczne wyraźnie, przy czym kometa była wyraźnie słabsza od gromady.

W teleskopie kometa wyglądała dość nietypowo. Widoczny był u niej długi na około pół stopnia, wąski i dość słaby warkocz gazowy, a mocno skondensowana głowa była wyraźnie rozciągnięta w kierunku z grubsza prostopadłym do warkocza.

0

napoleon

napoleon

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 705 postów

*
Popularny

Piękny, jasny obiekt. Pędzi za słońcem świecąc nisko nad naszym horyzontem niemal na koniec nocy astronomicznej o 4.25.
Lovejoy (odkrywca) ma rękę do znajdowania jasnych obiektów.
Kometa mimo, że znajduje się nisko na niebie (13 stopni w chwili wykonywania zdjęć) posiada widoczny warkocz.
Kompozycja LRGB o ekspozycji 22min. wykonana przez astrograf o średnicy 106mm.

crop60_.jpg crop-L4x4.jpg

Użytkownik napoleon edytował ten post 02 kwiecień 2017 - 14:58

+10

Piotrek Guzik

Piotrek Guzik

Kanopus

• Obserwacje i Teoria
  • 1820 postów

Wczoraj rano (2 kwietnia) widziałem ją jeszcze raz w świetnych warunkach (SQM-L pokazywał 21.52 mag/"2). Obserwowałem ją lornetką 10x50, w której zobaczyłem ją natychmiast, kiedy tylko znalazła się w polu widzenia. Była też widoczna bez większego problemu w lornetce 2.3x40. Jej jasność oceniłem na 6.6 mag, przy czym kometa wydawała się być wyraźnie jaśniejsza niż noc wcześniej, już tylko nieznacznie słabsza od M 15. W lornetce 10x50 widziałem też słabo zerkaniem krótki (o długości około 0.15 stopnia), prosty warkocz.

Wczoraj wieczorem (naszego czasu) Terry Lovejoy raportował, że jasność komety ocenił już na 6.3 mag.

+2
Post rekomendują: DARK, kwiku,

kwiku

kwiku

Regulus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPip
  • 124 postów
386_2017E4_02_04.jpg
Object: Comet C/2017E4 Lovejoy 02 04 2017 
Gherald Rheman
Date: 02 04 2017 UT 3h25m 
Telescope: ASA 12" f 3.6 
Camera: FLI PL 16200 
Mount: ASA DDM85 
Exposure time: LRGB 16/4/4/4 min.

+5
Post rekomendują: Ura, M.K., sferoida, Paweł 103, maciekkacper,

21szpak

21szpak

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 329 postów

Kiedy tzn. o której godzinie najlepiej ją obserwować/robić zdjęcia?

0

Celestron 200/1000 na EQ5, 10mm Baader Ortho, 30mm Vixen, GSO 3x ED + GSO 2,5x APO, Point Grey FireFly MV

DARK

DARK

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 439 postów
Najlepiej to teraz ok 4-tej. Jest już wtedy zadowalająco wysoko a noc jeszcze trwa. Tylko wstawanie o tej porze nie należy do najłatwiejszych
0

napoleon

napoleon

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 705 postów

Kiedy tzn. o której godzinie najlepiej ją obserwować/robić zdjęcia?

Dla 52N, 16 35' E okno do fotografowania komety zamyka się od 4.10-4.40, gdy jest około 13-15 stopni nad horyzontem,
a słońce mimimum 15,5 stopnia pod horyzontem.
Np. dzisiaj rano o 04:23 kometa będzie na wysokości +14 26', a słońce -18 00'. O 4.39 słońce będzie -16 stopni, a kometa +16 54'.
Dla 50N mamy +15 18' i 17 42'.

Użytkownik napoleon edytował ten post 03 kwiecień 2017 - 17:50

+1
Post rekomendują: 21szpak,

21szpak

21szpak

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 329 postów

Wielkie dzięki za szczegółowe info.

+1
Post rekomendują: napoleon,

Celestron 200/1000 na EQ5, 10mm Baader Ortho, 30mm Vixen, GSO 3x ED + GSO 2,5x APO, Point Grey FireFly MV

DARK

DARK

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 439 postów
Spora, mocno zwarta głowa z gwiazdopodobnym jądrem o całkowitej jasności ok 6.3mag - tak dziś przed świtem wyglądała kometa Lovejoy. Niewiele brakowało by obserwacja okazała się porażką, na szczęście kilka minut przed świtem szczęśliwie trafiłem na nią desperacko już przeczesując niebo. Nie było więc zbyt wiele czasu by nacieszyć oko jej widokiem ale muszę przyznać że kometa warta tak wczesnej pobudki.

Użytkownik DARK edytował ten post 05 kwiecień 2017 - 11:26

+6

Piotrek Guzik

Piotrek Guzik

Kanopus

• Obserwacje i Teoria
  • 1820 postów

Spora, mocno zwarta głowa z gwiazdopodobnym jądrem o całkowitej jasności ok 6.3mag - tak dziś przed świtem wyglądała kometa Lovejoy. Niewiele brakowało by obserwacja okazała się porażką, na szczęście kilka minut przed świtem szczęśliwie trafiłem na nią desperacko już przeczesując niebo. Nie było więc zbyt wiele czasu by nacieszyć oko jej widokiem ale muszę przyznać że kometa warta tak wczesnej pobudki.

Świetnie, że Ci się udało. Ja już chyba ze trzy noce budzę się, żeby stwierdzić, że pogoda jest zbyt marna, aby była jakaś szansa na obserwację tego obiektu.

0

MarcinSn

MarcinSn

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 878 postów

Ja dziś wstałem o 3:45, ale zamroczony snem rozkładałem sprzęt jak mucha w smole i z podobną efektywnością szukałem komety, zaniepokojony coraz bardziej jaśniejącym niebem. Ale się udało!! tuż przed całkowitym pojaśnieniem wschodniego nieba - zdjęcie z 4:45.

Wspaniałym uatrakcyjnieniem dzisiejszego poranka był przepiękny śpiew porannych ptaków...

WO Zenithstar 70, TV 0.8x, SW EQ 3-2, Nikon D3100, 12x30s., ISO 800.

Lovejoy_gwiazdy_warkocz2.jpg

Lovejoy_gwiazdy_warkocz_crop.jpg

Użytkownik MarcinSn edytował ten post 06 kwiecień 2017 - 21:25

+6
Post rekomendują: yui1, grztus, dziki_rysio_997, Solowy, napoleon, Mik,

Czy naprawdę chmura może zasłonić cały Wszechświat?

www.patrzwniebo.pl

kwiku

kwiku

Regulus

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPip
  • 124 postów

c2017e4_05april2017s.gif

+4
Post rekomendują: Kajetan, napoleon, M.K., Krater,

DARK

DARK

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 439 postów
Kometa wyraźnie przystopowała z wzrostem jasności. Dziś przed świtem w całkiem dobrych warunkach obserwacyjnych pomimo blasku Księżyca kometa była widoczna dość przyzwoicie. Jej jasność oszacowałem na 6.4mag DC=5/6 a średnicę komy na 5'.
Po obserwacji wykonałem jej szkic z pamięci ale nie jestem z niego zadowolony więc nie będę go tu pokazywał. Próbowałem też zrobić jej zdjęcie wkomponowując ją w krajobraz ale niestety kometa ma za niską jasność i wielkość by prezentować się efektownie na zdjeciu z obiektywu 50mm bez prowadzenia.
Mimo wszystko jestem zadowolony z tej porannej obserwacji. Budząca się wiosenna przyroda to piękna przystawka do końca tej owocnej nocy.

Użytkownik DARK edytował ten post 10 kwiecień 2017 - 13:12

+2
Post rekomendują: Piotrek Guzik, MarcinSn,

Piotrek Guzik

Piotrek Guzik

Kanopus

• Obserwacje i Teoria
  • 1820 postów

Ja widziałem ją wczoraj i mam bardzo zbliżone wrażenia :). Jej jasność oceniłem na 6.3 mag, średnicę głowy na 5', a DC na 5.

+1
Post rekomendują: DARK,

DARK

DARK

Antares

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 439 postów

Wygląda na to, że kometa jest właśnie w trakcie rozpadu. Tuż przed świtem w poniedziałek wielkanocny próbowałem namierzyć ją lunetką 20x50 - bezowocnie. Porażkę przypisałem zbyt małej aperturze sprzętu którego użyłem.

Ale zastanawiające było dla mnie, dlaczego na zdjęciach z 30sek eksp na 50mm zarejestrował się tylko bardzo niewyraźny ślad komety choć gwiazdy 6-8mag były naświetlanie bezdyskusyjnie.

kometa E4.jpg

Od tegoż poniedziałku nie wiedziałem żadnego zdjecia ani obserwacji komety co też dawało mi pewne podejrzenia że dzieje się z nią coś podejrzanego. Dopiero dziś pojawiły się obserwacje i zdjęcia które jednoznacznie potwierdzają że kometa znacząco osłabła do ok 9.5mag zmieniając przy tym kształt na charakterystyczne wydłużenie jakie obserwuje się w trakcie rozpadu komet.
Jeśli tylko pogoda pozwoli postaram się na nią zapolować już teleskopem i jak czasu wystarczy wykonać jej szkic (jeśli jeszcze będzie co szkicować).

Użytkownik DARK edytował ten post 19 kwiecień 2017 - 19:36

+6

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników