Skocz do zawartości

wimmer

Społeczność Astropolis
  • Postów

    4 990
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Treść opublikowana przez wimmer

  1. Nie mówiąc już o tym, że widać też każdy pyłek na soczewkach okularu jak pod mikroskopem
  2. To męty ciała szklistego. Niestety dość powszechna przypadłość. https://pl.wikipedia.org/wiki/Męty_ciała_szklistego
  3. Od jakichś dwóch dni mój laptop zachęca mnie do użycia Co-Pilota i pokazuje reklamę w menu start. Nie wiedziałem co to jest, ale teraz mnie natchnąłeś. Z chęcią wypróbuję.
  4. Temat odkopany po 20 latach!!!!! To jest rekord! P.S: A dowcip nawet zabawny
  5. wimmer

    Askar 185!

    Nie, nie. Ta pani właśnie sobie kupiła ten byczy teleskop i przytuliła się do niego dla skali Ja, gdybym sobie taki kupił, też bym się do niego tak przytulał
  6. wimmer

    Askar 185!

    Ja tylko zostawię tutaj to zdjęcie Zdjęcie pochodzi z fanpage'a The Space Koala: https://www.facebook.com/photo/?fbid=902249515238942&set=a.460713929392505
  7. wimmer

    Baader Hyperion 3,5mm

    TO OGŁOSZENIE WYGASŁO!

    • SPRZEDAM
    • Używany

    Cześć. Sprzedam okular Baader Hyperion 3,5mm. To już dość rzadki okular, ponieważ od dawna nie produkują już tej ogniskowej. Okular w bardzo dobrym stanie, jedynie mogą się trafić jakieś pyłki wynikające z normalnego używania. W zestawie zaślepki, skórzany woreczek i oryginalne pudełko.

    490 zł

    Warszawa

  8. Dzięki Askarowi 140 na forum znów toczy się dyskusja o wizualu!! Bez względu na jakość i rodzaj szkła jakiego użyto, ten refraktor zrobił to, czego cała pięcioosobowa grupa wizualowców nie była w stanie osiągnąć na forum przez minione 5 lat! Askar 140 przywraca równowagę mocy!! A oni się dopiero umawiają na spotkanie refraktorowców i porównywanie ich w wizualu!!! Łomatokobosko świat się zmienia, znów w kierunku dobrego idzie!!!
  9. Moje WordPressy aktualizują się i backupują automatycznie. Wtyczki natomiast trzeba aktualizować ręcznie. A co do regularnych aktualizacji: to owszem, dbanie o to by oprogramowanie było 'up to date' to dobra praktyka. I nie tylko na WordPressie. Choćby ze względu na aktualizacje zabezpieczeń.
  10. Gdybym miał polecić CMS do prywatnej strony www, to poleciłbym WordPressa. Sam mam 3 strony postawione na WordPressie. W dzisiejszych czasach pisanie kodu strony istnieje już chyba tylko jako hobby (no chyba, że wprowadzanie jakichś tam drobnych poprawek). Ale tak, jak powyżej koledzy wspomnieli: obecnie mało kto ogląda strony, czy blogi. Teraz takie prywatne galerie istnieją w mediach społecznościowych. Można to spiąć, żeby publikacja na jednym medium publikowała się automatycznie na pozostałych. Jest też dużo możliwości promocji itp.
  11. No nie do końca. Bardzo drogie samochody są składane ręcznie. Ich wnętrza są wykonane z najwyższej jakości materiałów, tapicerki szyte ręcznie z wyselekcjonowanych skór danego typu z danego gatunku zwierzęcia. Ich ramy są wykonane z metali lekkich i wytrzymałych, wiele elementów jest karbonowych, czy ze stali węglowej, z tytanu. A bardzo dobre silniki w tych bardzo drogich samochodach są składane ręcznie, często przez jednego człowieka, który pieczołowicie od wielu lat składa te silniki i zna je lepiej od swojej rodziny. Każdy ząbek na odlewie jest zauważony i poprawiony, każda powierzchnia gładka musi być nieskazitelna, nie ma miejsca na rysy, skazy, najmniejsze nierówności, bo taka część wraca do poprawki albo jest eliminowana. I bardzo często taki człowiek podpisuje się na tym silniku. Znajduje się na nim plakietka z imieniem i nazwiskiem tego prawdziwego fachowca i pasjonata, który z najwyższą pieczołowitością go zmontował. A osoba taka w pewnych kręgach uchodzi nawet za człowieka-legendę. To jest kolosalna różnica pomiędzy tym, a masowo produkowanymi i taśmowo składanymi, tanimi samochodami.
  12. Przy okazji tematu szperałem w Internecie, żeby dowiedzieć się czegoś więcej na temat wytwarzania szkła optycznego i trafiłem na to bardzo ciekawe opracowanie*: http://rcin.org.pl/Content/13742/PDF/WA901_14294_M1_r1993-t21-z3_Mater-Elektron-Step_i.pdf Okazuje się, że produkcja dobrej jakości szkła optycznego jest bardzo skomplikowana i nie przypuszczałem, że znaczenie mają nawet takie czynniki jak rodzaj mieszadła, a nawet jego kształt (!), i że, na przykład, dla uzyskania wyższej jednorodności szkła mieszadło powinno być platynowe. *(zdaję sobie oczywiście sprawę, że jest to opracowanie stare i ma 30 lat i obecnie technika poszła bardzo do przodu, technologie są nowoczesne i zoptymalizowane, ale jednak daje to jakiś ogólny pogląd na skomplikowanie takiego procesu i z jakimi czynnikami trzeba się liczyć).
  13. Po cóż wkładasz kij w mrowisko? Mało Ci tamtego wątku? Nie minie doba, a będziesz poszkodowany, bo ktoś się nie pohamuje. Zobaczysz!
  14. Na AZ-5 mam powieszonego Newtona 150/750 i muszę przyznać, że jest raczej mało stabilnie. Drgania wygasają dość długo i powstają przy każdej niedelikatnej operacji. W Internecie dane co do wagi są rozbieżne, ale uśrednijmy, że waży 5kg.
  15. Tylko nie odklejaj tej taśmy. Głupio by było, gdyby przez nasze domysły choć jedna śrubka kolimacyjna się poluzowała. Możesz przejechać palcem i w dotyku też wyczujesz, czy rowek jest dookoła.
  16. Może nacięcia mają te naprężenia zmniejszyć? Albo mają służyć do obracania soczewek względem siebie w osi.
  17. Przyznam, że podoba mi się ten grafitowy "chropowaty" kolor. Ale to tylko estetyka...
  18. Interesuje mnie ten refraktor 90/600. Chętnie o nim poczytam. Oprócz oczywiście osiągów optyki interesuje mnie mechanika. W jednym z filmików na YT widziałem, że to ma chyba słaby, plastikowy wyciąg. Ale mogę się mylić. Cierpliwie poczekam na Twoją recenzję. A co do Twojego biznesu z marką Kson: Nie słyszałem o tej marce, nie znam ich produktów, nie wiedziałem, że jest jakiś niewielki sklep astro z tym sprzętem oraz nie wiedziałem, że Ty prowadzisz taki sklep. A jak sam stwierdziłeś, jesteś rozpoznawalny na forach astro. Kojarzę Ciebie i Twoj nick. To może znaczyć, że Twój biznes przeszedł bez większego echa i pewnie większość z nas o nim nie słyszało. Szkoda. Serio. Mogłeś spróbować chociaż tutejszej opcji "Biznes" i jak byś wrzucił jakąś recenzję, to było by widać i Ciebie, że prowadzisz biznes i sprzęt, który proponujesz. Chętnie bym zajrzał, co masz na sprzedaż
  19. Jakiś niedrogi okular 10mm bym dokupił (zwłaszcza używkę na giełdach astro) i przetestował w tym teleskopie. Sprzęt jest jaki jest, ale to nie znaczy, że nic nie pokaże. Zawsze warto powalczyć i wycisnąć z niego, co się da. A okular 10mm można sobie zostawić na przyszłość do lepszego teleskopu albo wrzucić na giełdę i niewiele na tym stracić. P.S: Tak, gwiazdy będą kropkami Ale tych kropek jest czasem całe mrowie i gromady wyglądają pięknie. Wyceluj w gromadę podwójną w Perseuszu, to się przekonasz
  20. Kontrola jakości i utrzymanie pewnego poziomu jakości też swoje kosztuje. Oczywiście zawsze można kupić podobny sprzęt taniej... i jednocześnie trafić na felerną sztukę. (a potem oczywiście sprzęt u sprzedawcy wymienić... i trafić na drugą felerną sztukę, tylko z innym felerem )
  21. Ten SWA-58 5mm na początek do planet będzie niezły. Przy powiększeniu 130x tarcza Jowisza, owszem, będzie małą kulką, ale pasy już będzie widać. Saturn natomiast wyraźnie pokaże pierścienie. Jeśli obraz jest niestabilny i nieostry to można zacząć szukać przyczyny w przygotowaniu teleskopu do obserwacji: czy skolimowany, czy lustro zdążyło się wychłodzić, czy na torze optycznym nie ma jakichś mas powietrza o innej temperaturze, np. otwarte okna, obiekt obserwacji nisko nad dachem budynków, nad kominem itp. Moim zdaniem na tym etapie nie warto kupować droższego okularu niż 200-300zł. Na Twoim miejscu najpierw spróbowałbym tego, co mam, w dobrych warunkach obserwacyjnych, czyli pod w miarę ciemnym niebem, z wychłodzonym teleskopem i ze sprawdzoną kolimacją. Jest dużo obiektów wartych obejrzenia bez potrzeby dokupywania drogich okularów. Obejrzyjcie Mgławicę Oriona, Galaktykę Andromedy, gromady w Woźnicy, Plejady, Chichotki w Perseuszu i inne piękne obiekty. Natomiast jeśli koniecznie potrzebujesz większego powiększenia planetarnego to okular 4mm byłby w sam raz, dając powiększenie 162x.
  22. Mam tak samo jak Ty Oglądam filmy, zwłaszcza s-f, najczęściej w telewizji, więc w ciągu roku dużo się tego zbiera. Naprawdę dużo. Na kanałach typu HBO gdy wchodzi jakiś film, to jest powtarzany potem przez dłuższy czas, więc często oglądam go kilka razy. Ciężko to zliczyć! Ostatnio wiele razy oglądałem Blade Runnera 2049 i Interstellar. Byłem młodym nastolatkiem w erze świetności VHS, więc jak wypożyczaliśmy jakiś film, to oglądaliśmy go zawsze przynajmniej 2 razy, a potem często kolejny raz, jak dołączył ktoś z rodziny. A gdybym miał policzyć jaki film oglądałem najwięcej razy to: Terminator 2 - około 20-30 razy Interstellar - około 20 razy Blade Runner 2049 - około 20 razy Matrix - 20-30 razy
  23. wimmer

    KUPIĘ BST/Starguider ED 8mm

    TO OGŁOSZENIE WYGASŁO!

    • KUPIĘ
    • Używany

    Kupię okular BST/Starguider 8mm w bardzo dobrym stanie i bez wad optyki. Te okulary występowały też pod innymi brandami, jak np. TS NED. Taki:

    230 zł

    Warszawa - PL

  24. Czy komuś udało się ustalić jaki to jest smar ten charakterystyczny, biały i lepki, którym nasmarowane są montaże z Chin? Albo czy ktoś znalazł zamiennik na polskim rynku?

    1. Pokaż poprzednie komentarze  4 więcej
    2. wimmer

      wimmer

      Oczywiście! Miałem trochę do czynienia z regulacją montaży od Sky Watchera i pierwsze co robiłem, tak jak mówisz, to usuwałem ten smar i dawałem lepszej jakości (stosowałem Castrol LMX).
      Natomiast do prostego mechanizmu mikroruchów w AZ-5, gdzie regulacja luzów jest dość skromna i ograniczona, to powinien poprawić płynność i zredukować niewielki luz mikroruchu. Zobaczymy. Póki co muszę czekać na przesyłkę pewnie do końca roku.

    3. Krzysztof z Bagien

      Krzysztof z Bagien

      To jest kleik ryżowy. Mam nadzieję, że pomogłem :P

    4. wimmer

      wimmer

      Pomogłeś, ale jednak muszę sprawdzić ten syntetyczny, bo jak nagotuję ryżu i zrobię kleik i wysmaruję nim montaż, to mogą pojawić się głodni Chińczycy i przeszkadzać mi w obserwacjach.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.