Skocz do zawartości

Sprzet do DS-mobilny


Damianu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Potrzebuje sprzet do DS ale...mobilny... i tu wlasnie pojawia sie pytanie - co kupic?

Analizowalem rozne opcje i juz bylem sklonny kupic Synte 200/1200 bo duzo dobrego przeczytalem o tym sprzecie ale jak dla mnie to on nie jest mobilny, wiec zaczalem zastanawiac sie nad refraktorami (120mm) ShortTube bo mysle sobie tak: to jest jednak soczewka (refraktory sa blizsze mojemu sercu hihi) i to dosc duza, zbiera wiecj swiatla niz np Newton tej samej srednicy, krotka tuba - mobilnosc, DS sa ciemne wiec (tak mysle) ze abberacja pomimo ze to swiatlosilny sprzet nie bedzie dokuczliwa... Ale moze zamiast tego lepiej kupic lornete 22x100, jednak patrzenie dwuoczne tez ma swoje zalety... Doradzcie co wybrac? Na ten szczytny cel moge wydac 2500-3000(Max) zl.

 

Pozdr-D.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najbardziej mobilny jest newton 200/1200 (trzy części) a refraktor najmniej (7 części)

 

Ale 200/1200 jest duzy, refraktor ShortTube zmieszcze w wiekszej torbie i pod tym wzgledem wykluczylem Newtona, chociaz wiem ze w DS duze lusto jest najlepsze ale czy refraktor 120mm f=5 bedzie bardzo w tyle za 200mm lustrem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy jasne DS'y nie warto oglądać w lornetce? Chyba że już naprawde bardzo deep <_< Jakbym miał tyle kasy, że nie mam samochodu to był kupił naprawde dobrą lornetke 22x100 lub coś takiego i porządny statyw taki sprzęt chciałbym mieć :)

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale 200/1200 jest duzy, refraktor ShortTube zmieszcze w wiekszej torbie i pod tym wzgledem wykluczylem Newtona, chociaz wiem ze w DS duze lusto jest najlepsze ale czy refraktor 120mm f=5 bedzie bardzo w tyle za 200mm lustrem?

 

I bedziesz tego ShortTube'a trzymal w rece? Dobson jest specjalnie stworzony pod mobilność, w zasadzie są to dwie części (montaż i tuba). Bardzo szybko sie rozkłada (gora minutke) i składa a paralaktyk lepiej nie mówić.

 

Najlepszym rozwiazaniem bedzie w tej sytuacji chyba jednak Taurus 270 uzywany.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w ogole masz dostep do ciemnego nieba? Inaczej to papapa DS-y Z ciezkim sprzetem samemu nie chce sie jezdzic .

Masz jakis inny sprzet ? Tylko DS-y chcesz ogladac? Mobilnosc przegrywa z duzym lustrem odnosnie DS . Po prostu nie zobaczysz tak wyraznie z czyms mobilnym czyli malosrednicowym . Moze jakas 150 rerfaktor .

Chyba oferowal cos takiego w 3 poscie http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=10376 nanak .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bedziesz tego ShortTube'a trzymal w rece? Dobson jest specjalnie stworzony pod mobilność, w zasadzie są to dwie części (montaż i tuba). Bardzo szybko sie rozkłada (gora minutke) i składa a paralaktyk lepiej nie mówić.

 

Najlepszym rozwiazaniem bedzie w tej sytuacji chyba jednak Taurus 270 uzywany.

 

 

Przygladam sie Taurusowi ale jak dlugo takie duzo zwierciadlo sie chlodzi? Czy taki sprzet bedzie nadawal sie do podmiejskich warunkow? czy warto takie duzo lustro brac? Troche sie obawiam ze nie wykorzystam tego sprzetu jak nalezy....

 

A co do ShortTube to oczywiscie bylby na paralaktyku ale to w niczym nie przeszkadza a ze troche dluzej sie go ustawia to nic nie szkodzi. Z paralaktykiem i dobsonem mialem juz do czynienia i paralaktyk bardziej do gustu mi przypadl a nawet jak na szybko chcialem cos zobaczyc to uzywalem paralaktyka jak azymutalnego, troche gimnastyki ale bez zadnego ustawiania tez da sie obserwowac hihi

 

Bezapelacyjnie 270 lusto masakruje 120mm soczewke ale z czym musze sie liczyc przy tak duzej aperturze lustra? Dlugie chlodzenie napewno, co jeszcze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygladam sie Taurusowi ale jak dlugo takie duzo zwierciadlo sie chlodzi?

Dlugie chlodzenie napewno, co jeszcze...

 

Bez przesady, zamkniete tuby katadioptrykow dlugo sie chlodza.

Newtony to juz nie tragedia.

 

Na Twoim miejscu kupilbym cos bardziej mobilnego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Potrzebuje sprzet do DS ale...mobilny... i tu wlasnie pojawia sie pytanie - co kupic?

Analizowalem rozne opcje i juz bylem sklonny kupic Synte 200/1200 bo duzo dobrego przeczytalem o tym sprzecie ale jak dla mnie to on nie jest mobilny, wiec zaczalem zastanawiac sie nad refraktorami (120mm) ShortTube bo mysle sobie tak: to jest jednak soczewka (refraktory sa blizsze mojemu sercu hihi) i to dosc duza, zbiera wiecj swiatla niz np Newton tej samej srednicy, krotka tuba - mobilnosc, DS sa ciemne wiec (tak mysle) ze abberacja pomimo ze to swiatlosilny sprzet nie bedzie dokuczliwa... Ale moze zamiast tego lepiej kupic lornete 22x100, jednak patrzenie dwuoczne tez ma swoje zalety... Doradzcie co wybrac? Na ten szczytny cel moge wydac 2500-3000(Max) zl.

 

Pozdr-D.J.

 

Wiesz ja bym jednak do DS'a kupil ta Synte :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakis swiatlosilny refraktor.

Ale pamietaj, ze wtedy planety i Ksiezyc odpadaja...

Chyba, ze kupisz ED.

 

Planety i Ksiezyc nie interesuja mnie (do planet planuje kupic Maka) wiec mysle ze moze to:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=176

 

Cena ok, maly, swiatlosilny, fakt ze tylko 120mm...

 

Czego moge sie spodizewac po takim sprzecie? Obecnie mam refraktor zabawke 70/900 i obserwujac z balkonu ledwo co widac w nim m57 czy 120/600 da widoczna poprawe jasnosci? Jak ma sie obraz z takiego refraktora do np. Newtona 200/1200? Duzo jasniejszy bedzie obraz w Newtonie? Jaki musial by byc refraktor zeby dawal tak jasny obraz jak wspomniany Newton?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego lusterko 270 mm jest w/g niekorych opinii takim wielkim kawalem szkla ze nie wychlodzi sie . Pomaga wentylatorek . mam 3kg szkla w swoim lustrze 235 i bez wentylatorka to z 2 godziny wypadalo czekac . Teraz trzymam telep na balkonie i po problemie , tylko lusterko od srodka rosi podczas obserwacji .

 

Mozesz kupic jakis uzywany 200 i na polowki z odpowiednimi zaczepami porozdzielac . Ktos juz na tym forum dzielil tube na 2 mniejsze .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planety i Ksiezyc nie interesuja mnie (do planet planuje kupic Maka) wiec mysle ze moze to:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=176

 

Cena ok, maly, swiatlosilny, fakt ze tylko 120mm...

 

Czego moge sie spodizewac po takim sprzecie? Obecnie mam refraktor zabawke 70/900 i obserwujac z balkonu ledwo co widac w nim m57 czy 120/600 da widoczna poprawe jasnosci? Jak ma sie obraz z takiego refraktora do np. Newtona 200/1200? Duzo jasniejszy bedzie obraz w Newtonie? Jaki musial by byc refraktor zeby dawal tak jasny obraz jak wspomniany Newton?

 

Gratuluje planow na dwa teleskopy.

To komfortowe wyjscie.

 

Newton 200 da Ci obrazy jasniejsze i da Ci wieksza rozdzielczosc, ale jego mobilnosc jest mocno ograniczona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planety i Ksiezyc nie interesuja mnie (do planet planuje kupic Maka) wiec mysle ze moze to:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=176

 

Cena ok, maly, swiatlosilny, fakt ze tylko 120mm...

 

Czego moge sie spodizewac po takim sprzecie? Obecnie mam refraktor zabawke 70/900 i obserwujac z balkonu ledwo co widac w nim m57 czy 120/600 da widoczna poprawe jasnosci? Jak ma sie obraz z takiego refraktora do np. Newtona 200/1200? Duzo jasniejszy bedzie obraz w Newtonie? Jaki musial by byc refraktor zeby dawal tak jasny obraz jak wspomniany Newton?

Nie wiuem czy sie koledzy ze mna zgodza...mi sie wydaje ze jesli stawiasz na Ds'y to powinienes kupic jakiegos duzego Newtona np.

 

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=145

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=146

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=147

 

a najlepiej to

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=148

 

tylko ta cena ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planety i Ksiezyc nie interesuja mnie (do planet planuje kupic Maka) wiec ...

Gdybym ja decydowal sie na dwa teleskopy to wybralbym refraktor 80ED lub 100ED (Celestron, orion, synta) do planet, gromadek i ew. astrofoto oraz Taurusa 270 lub wiekszego do reszty (choc gromadki w takim lustrze tez wygladaja imponujaco). Oba teleskopy sa wysoce mobilne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Napewno DS ciekawie pokazuja te sprzety ale mobilnosc to raczej busem jakims hihi

Moze z tymi DS to sprecyzuje. To czego oczekuje to obraz jak w Newtonie 200 f=5; f=6.. tylko w mobilnym wydaniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

człowieku powiedz o co ci tak naprawde chodzi. i tak jesteś skazany na samochód. w przypadku newtona 200/1200 tube kładziesz na tylnym siedzeniu, montaz wkładasz do bagażnika i to jest cała robota. niema nic bardziej mobilnego. rozkładasz wszystko w 30sek chowasz w drugie 30sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie wiadomo, o jaką mobilność chodzi. Pieszą? Rowerową? Samochodem osobowym?

Paralaktyk ze stosownym statywem do tej wymarzonej short tube tę plecakową mobilność obróci w niwecz. Chyba że plecak taki jak do paraglide'a.

Mobilność samochodowo-osobowa ogranicza długość tuby Dobsona do szerokości tylnego siedzenia w samochodzie.

Co do rad, zalecających kupno z odzysku najmniejszego składaka Dymka - rada dobra tylko kto to odsprzedaje? Nawet w ostatniej promocji to jest dosyć drogi sprzęt!

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.