Skocz do zawartości

Jak dokładnie ustawić paralaktyka Tał 1


Szymek_O

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie jak można dokładnie ustawić na biegun niebieski powyższego paralaktyka, mam taki problem ponieważ ten montaż nie posiada żadnego miejsca na lunetke biegunową ani nawet choćby małego prześwitu wzdłuż osi RA :blink: . Prosze o pomoc posiadaczy tego sprzętu :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jak można dokładnie ustawić na biegun niebieski powyższego paralaktyka, mam taki problem ponieważ ten montaż nie posiada żadnego miejsca na lunetke biegunową ani nawet choćby małego prześwitu wzdłuż osi RA :blink: . Prosze o pomoc posiadaczy tego sprzętu :rolleyes:
Wymyślilem dawno temu sposób może nie zbyt dokładny, ale prosty, ktory czasem pozwalał na robienie zdjęć ob. f=135mm. Zbudowalem montaż ktory nie miał lunetki biegunowej, gdyż oś rektascesji była wałkim na łożyskach. Pomyślałem że mogę użyć takiego szukacza(oryginalny od Tala) za lunetkę biegunową, jeśli w jakiś sposób ustawię ją równolegle do osi godzinnej za pomocą jakiegoś mocowania. Przyszło mi do głowy by użyć tzw. pryzmy narzędziowej jakiej używają mechanicy. Jest to przyżąd który ma postać graniastosłupa, a na przeciwległych bokach wyfrezowane kanały o przekroju V. Jeśli przyłożyć do tych kanałów dwa wałki to ustawią się idealnie równolegle w dwóch płaszczyznach. Zespawałem sobie takie coś z grubych kątowników i dałem frezerowi do obróbki. Nie był to ideał, ale na moje potrzeby starczało. Oczywiście dla lepszego ustawienia nie obeszło się bez metody dryftowej, jeśli miałem focić większym obiektywem. Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a możesz jeszcze skorzystać z genialnego pomysłu HAMAL'a:

 

Lunetka%20polarna.jpg

 

w/g tego wątku: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=1822.0

 

a lemarcu, czy mógłbyś zamieścić jakąś fotkę tego Twojego pomysłu, jakoś nie mogę skumać dlaczego graniastosłup? :rolleyes:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się dowiedziałem od Was myśle zrobić tak najpierw ustawić montaż metodą dryfu a następnie dobrze zamocować lunetkę wzdłuż osi RA. Dzięki temu będe miał gotowy montaż do ustawiania na przyszłość :)

IMG_6640.jpg

Edytowane przez Szymek Ozimek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ma być do wizuala czy astrofoto? Jeśli do astrofoto z uzyciem powershota to nie trzeba dokładnie ustawiać..Ja zawsze ustawiam na oko w kierunku północnym (nie widząc gwiazdy polarnej), kilka korekt z okularem z krzyzem nitek i foce. Praktycznie nic nie widać, zadnej rotacji etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ma być do wizuala czy astrofoto? Jeśli do astrofoto z uzyciem powershota to nie trzeba dokładnie ustawiać..Ja zawsze ustawiam na oko w kierunku północnym (nie widząc gwiazdy polarnej), kilka korekt z okularem z krzyzem nitek i foce. Praktycznie nic nie widać, zadnej rotacji etc.

 

Do astrofoto analogowego :Salut: Bo do obserwacji to w ogóle nie ustawiam :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.