Skocz do zawartości

Plossl 3mm


tokone

Rekomendowane odpowiedzi

niewiem czy poniżej 4mm wogóle istnieje jakiś plossl. to by miało żaden ER dotykałbyś okiem soczewki.

 

na stronie www.celestron.cz jest coś takiego:

 

871201 OKULÁR/SKY LE 2mm 1.25” 1.080 Kč

 

wychodzi koło 150zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3mm to dla plossla zdecydowanie za mało nawet o takim nie słyszałem, jak już tak Ci zależy to kup 6mm znacznie wygodniejszy a do tego soczewkę barlow i już masz 3mm z lepszym ler. A barlow na pewno się przyda i można go kupic za bardzo przystępne pieniadze.

Poczytaj troszkę na forum o tych okularach a na pewno zrezygnujesz z tak małej ogniskowej.

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...b0affdfec98fb78

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...b0affdfec98fb78

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matko masakryczna sprawa... ja do Plossla 6 mm wkładam oko do środka by cos zobaczyć... a 3 mm...

To przesada. Moje osobiste zdanie jest takie, że Plossle są użyteczne komfortowo do 10 mm ogniskowej!

Paweł Maksym

Nawet 12,5 mm bywa trudne.

Mam Plossla Antares 12,5 mm ale jestem krótkowzrocznik -7 D. Do tego Antaresa muszę zdejmować patrzałki i jak założę barlow 2x (też Antares) - powstaje paskudny efekt: któreś ognisko leży na powierzchni soczewki Barlowa i w praktyce - nie da się jej dostatecznie dokładnie wyczyścić, widać nawet dyfrakcyjne obrazy bakterii czy czegoś równie mikroskopijnego. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary Celestrona serii x cel z tego co wiem maja LER 20 mm . W testach ok 5 mm wypadl bardzo slabo, ale musiala to byc wina tego egzemplarza, moze byl rozbierany itp. Mam 12,5 mm i jestem zadowolony . Dzieki temu okularowi widze ze te co mam plosle do planet sa gorsze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet 12,5 mm bywa trudne.

powstaje paskudny efekt: któreś ognisko leży na powierzchni soczewki Barlowa i w praktyce - nie da się jej dostatecznie dokładnie wyczyścić, widać nawet dyfrakcyjne obrazy bakterii czy czegoś równie mikroskopijnego. :(

 

to nie ognisko to rosnie przesłona do tego stopnia, że widać dokładne cienie wszystkiego w poblizu ogniska brudy na wszystkich warstwach a nawet śmieci jakie sie ma w oku :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalne sensowne powiększenie wypadałoby około 200x ale nie wiem czy to nie za dużo jak na to lustro. Obserwowałem ostatnio przez taki teleskop ortoskopem 6mm (150x). Saturn był dość ciemny i nie-do-końca zadowalający. Co prawda można trochę nadrobić jakością okularu ale praw fizyki nie przeskoczysz. I pewnie i tak nie będziesz często korzystał z takiego powera bo obraz przy mniejszych będzie po prostu lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedys takie lusterko i mogę Ci powiedzieć, że 150x to jest maks dla tego teleskopu, więc kup sobie plossla 6mm(150x) zapewniam cię że więcej nie ma sęsu, chyba że masz bujną wyobraźnię :rolleyes: , tak jak ja kiedyś zakładałem barlowa i 6mm uzyskiwałem 300x z obiektywem 114mm :szczerbaty: i była jazda na maksa. :Boink::banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem jest. Zaje... khem, bardzo dobry okular, ale do 114/900 to kompletna pomylka power 360x juz sam w sobie jest przeginka, a co dopiero na lustrze 4,5"...

 

Pozdrawiam, odradzam.

 

Ale kolega chcial ekonomicznego Plossla, a nie drogiego lantana, choc wg mnie warto zainwestowac w lantany ponizej 10mm, a NALEZY w nie zainwestowac ponizej 6mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 6mm vixena i jeszcze mozna patrzec, ale to jest graniczna wielkość ( nie nosze okularów)

mniejszego sobie nie umiem wyobrazic choc mam tez SR 4mm i czasem przez niego lookne na księzyc :Boink:

 

pogodnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.