Skocz do zawartości

Zacmienie 2006


Gość Siergiej

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Siergiej

Kollegi !

Mam zamalo (t.z. nie mam w ogole ) doswiadczenia w foceniu takiedo fenomenu .

Prosze podpowiesc przykladowy prodram focenia zacmienia Slonca.

Na co zwrucic uwage , jaki sprzet wykorzystac , jaka techike focenia ... i t.p......

 

 

Dziekuje , Siergiej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siergiej
Polecam ci rejestrowanie "okiem", bo potem bedziesz zalowal, ze zajales sie aparatem, a zjawiska nie konsumowales :)

 

Wiesz Adamie , teraz 21 wiek na dworze :D

Mozna podlaczyc technike do komputerka , on bede pstrykac , a ty spokojnie ogladac ....

Pytanie jak to najlepsze zrobic .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby ładnie uwiecznić koronę wystarczy teleobiektyw 200-300mm z 2-krotnym konwerterem albo refraktor klasy 80ED. Gdy zaczyna się zaćmienie całkowite trzaskasz ile wlezie, początkowo na ustawieniach automatycznych z braketingiem kiedy jeszcze widać resztki fotosfery, a później na manualu zmieniając czasy naświetlania w takim szerokim zakresie jak tylko się da. Następnie zostawiasz aparat, bierzesz lornetkę i gapisz się z rozdziawionymi ustami, aż zobaczysz wyłaniającą się chromosferę i pojaśnienie na krawędzi. To znak, że lada sekunda zaćmienie się skończy. Warto w tym momencie strzelić kilka fotek z braketingiem, żeby uwiecznić trzeci kontakt z perłami Bailly'ego. Najważniejsze to przećwiczyć wcześniej całą sekwencję ruchów, żeby później wśród emocji nie zaplątać się w kalesony. Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siergiej
Rozumiem, że Siergiej wybiera się do pasa zaćmienia całkowitego :icon_rolleyes:

 

Mam namiar wybrac do Turcji , tylko nie wiem do jakiej grupy przymknec .

Podpowiedcie kto i gdzie jade z Polski , w jakich hotelach bedecie , moze spotkamy sie :Beer:

 

Bede mial ze sobe pare teleobiektywow , 80 ED , lustrzanku Canona , mysle ze tego wystarzy .

 

Radek , dzieki za informacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będe korzystał z 50/540 i zenita do focenia korony, sprawdziło się to na zaćmieniu w 1999.

Kontakty będe próbował robić przez maka 127/1540 i 300D - tarcza ledwo się mieści.

Hmm a może zmienię kombinację...

 

Przy kontaktach czasy raczej krótkie (oczywiscie z braketingiem), koronę można

spokojnie pare sekund naświetlać.

 

Zaćmienie całkowite ma taką zaletę że niezależnie od tego z jakim czasem pstrykniesz

to na pewno wyjdzie :D

 

pozdrawiam

Ralf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siergiej,

jak chcesz fotografować Canonem to ogniskowa 500-600mm na korone jest idelana a nawet 500mm.

Żadnych telekonwenterów! Do protuberancji można użyć 800-1000mm ale czy będzie czas na zmiane obiektywu? No chyba ze 2 Canony użyjesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam namiar wybrac do Turcji , tylko nie wiem do jakiej grupy przymknec .

Podpowiedcie kto i gdzie jade z Polski , w jakich hotelach bedecie , moze spotkamy sie :Beer:

 

 

Siergiej duża grupa (40 osóB) jedzie z Polski na zaćmienie do Side będziemy w Hotelu Melas Resort. Wylatujemy z Lipska (Niemcy) 26 marca i wracamy 2 kwietnia. Będzie miło jak się spotkamy. Podaj mi numer komórki to zadzwonię jak będziemy na miejscu w Side.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siergiej,

jak chcesz fotografować Canonem to ogniskowa 500-600mm na korone jest idelana a nawet 500mm.

Żadnych telekonwenterów! Do protuberancji można użyć 800-1000mm ale czy będzie czas na zmiane obiektywu? No chyba ze 2 Canony użyjesz.

 

Bede 2 Kanony - 20 -ka i 1Ds Mark2 , 4-5 obiektywow 200 -400 mm , pare 80 ED . tylko bez montowania .

Moze tego wystarczy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siergiej duża grupa (40 osóB) jedzie z Polski na zaćmienie do Side będziemy w Hotelu Melas Resort. Wylatujemy z Lipska (Niemcy) 26 marca i wracamy 2 kwietnia. Będzie miło jak się spotkamy. Podaj mi numer komórki to zadzwonię jak będziemy na miejscu w Side.

 

Podoba mi sie ten hotel , sprobuje zapytac u naszych operatorow czy sa tam jeszcze wolne miejscia.

Moja komorka +38 050 3395433 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi sie ten hotel , sprobuje zapytac u naszych operatorow czy sa tam jeszcze wolne miejscia.

Moja komorka +38 050 3395433 .

 

 

Miejsca wolne raczej są. Problem w Niemczech i Polsce to przelot w tym terminie na Riverę. Od Was może być z przelotem lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bede 2 Kanony - 20 -ka i 1Ds Mark2 , 4-5 obiektywow 200 -400 mm , pare 80 ED . tylko bez montowania .

Moze tego wystarczy ...

 

Doświadczenia z zaćmienia w Turcji oraz wcześniejszych są takie, że albo robisz fotki w miarę szerokim katem wtedy aparat może być stacjonarnie ale jak chcesz robić zdjęcie z dużym powiększeniem to bez montaży z napędem jest ciężko. Najprostrzy montaż z napędem załatwia sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenia z zaćmienia w Turcji oraz wcześniejszych są takie, że albo robisz fotki w miarę szerokim katem wtedy aparat może być stacjonarnie ale jak chcesz robić zdjęcie z dużym powiększeniem to bez montaży z napędem jest ciężko. Najprostrzy montaż z napędem załatwia sprawę.

 

A jaki moze byc czas naswietlania n.p. przy ogniskowej 600/7,5 ,ISO 800 , sekundy czy dole sekund ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki moze byc czas naswietlania n.p. przy ogniskowej 600/7,5 ,ISO 800 , sekundy czy dole sekund ?

W czasie zaćmienia z 2001 roku używałem obiektywu 300/4.5 z 2-krotnym konwerterem (co daje 600/9) i filmu 400 ASA. Czasy były w granicach od 1/250s do ok. 3s. Na wszystkich zdjęciach zarejestrowało się coś ciekawego. Na najkrótszych była to najbardziej wewnętrzna korona, na najdłuższym korona sięgająca miejscami na 2* od tarczy.

Na cyfrówce będzie inaczej, przy takich parametrach wewnętrzna korona na pewno się prześwietli, dobrze byłoby jednak zrobić takie zdjęcie i potem ewentualnie złożyć z fotkami o krótszych czasach przy pomocy techniki w rodzaju HDR.

Nie warto robić z czułością 800 ASA, chyba że mamy naprawdę długą ogniskową i brak prowadzenia (np robimy ze statywu foto). Wtedy to jedyne wyjście. Ale jeszcze przy ogniskowej 500mm można lustrzanką cyfrową zrobić zdjęcie o czasie do 2s i nie będzie wyraźnie poruszone. Oczywiście jeżeli mamy napęd, to warto ustawić czułość 200 ASA, nawet przy ogniskowej > 1000mm.

 

Conieco o fotografowaniu zaćmień znajdziesz tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Siergiej duża grupa (40 osóB) jedzie z Polski na zaćmienie do Side będziemy w Hotelu Melas Resort. Wylatujemy z Lipska (Niemcy) 26 marca i wracamy 2 kwietnia. Będzie miło jak się spotkamy. Podaj mi numer komórki to zadzwonię jak będziemy na miejscu w Side.

 

 

Tez mam zamiar się wybrać z ekipa w okolice tego miasteczka, grupa z UW też prwdopodobnie się tam pojawi (byc może że będę z nimi) więc będzie niezła polska ekipa :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wrócę do domu i dokończę przedświąteczne sprzątanie mojego biurka to skrobnę parę zdań co i jak robiłem w trakcie tegorocznego zaćmienia obrączkowego w Hiszpanii, razem z danymi typi ISO, czasy naświetlania, etc.

 

Dobrze by jeszcze pare zdjec , do tych zdan ...OK ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by jeszcze pare zdjec , do tych zdan ...OK ?

 

No to oczywiste :)

 

A więc tak jak obiecałem informacja na temat moich zdjęć z zaćmienia obrączkowego w Toledo. Wszystkie zdjęcia wykonane zostały refraktorem Celestron 80ED + Canon 300D + montaż od SkyLux'a, parametry eskpozycji: ISO100, czas 1/1000 oraz 1/640 w okolicach maksimum. Zdjecia są dostępne na mojej stronie http://telewy.republika.pl/ w dziale galeria-> słońce, tam też są opisy. Poza tym parametry fotek za dostępne w samych plikach jpg w postaci exif. Dodam, że moim zdaniem ed'ek idealnie nadaje się na zaćmienie całkowite gdyż powinien bardzo ładnie złapać koronę.

 

Jeśli masz jakieś pytania to pytaj śmiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to oczywiste :)

 

A więc tak jak obiecałem informacja na temat moich zdjęć z zaćmienia obrączkowego w Toledo. Wszystkie zdjęcia wykonane zostały refraktorem Celestron 80ED + Canon 300D + montaż od SkyLux'a, parametry eskpozycji: ISO100, czas 1/1000 oraz 1/640 w okolicach maksimum. Zdjecia są dostępne na mojej stronie http://telewy.republika.pl/ w dziale galeria-> słońce, tam też są opisy. Poza tym parametry fotek za dostępne w samych plikach jpg w postaci exif. Dodam, że moim zdaniem ed'ek idealnie nadaje się na zaćmienie całkowite gdyż powinien bardzo ładnie złapać koronę.

 

Jeśli masz jakieś pytania to pytaj śmiało.

 

Dzieki , Tomek . Mniej -wiecej cos rozjasnilo sie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.