Skocz do zawartości

Nowy teleskop


hanysiak

Rekomendowane odpowiedzi

Hanysiak, czy na tej fotce na listwie trapezowej jest kanałek pod kołek zabezpieczajacy przed obsunięciem sie się tuby z gniazda? Bo znam przypadek gdy jednemu gościowi to sie zdarzyło, na szczęście skończyło sie tylko na ponownej kolimacji. Jeśli tuba nie ma takiego zabezpieczenia, to powinieneś sobie nawiercić na przednim krańcu tej listwy otwór pod śróbę M8, lub kołek oporowy.

04.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemarc!!!!!

 

Dowiedzialem sie od Adama jaka masz pasje poza atronomia!Widzialem Twoje plany,rysunki techniczne i bylem mocno,mocno,zaskoczony!!!

 

Nie ma zadnych wciec na listwie (zamocowanej na teleskopie) ale widac ze producent przewiduje rozne rozwiazania,bo katy na listwie sa kompatybilne z innymi montazami.Sruba kntrujaca w moim EQ5 jest na tyle dluga ze trzyma te listwe(mimo ze za waska),ktora zakupilem.

 

Nie ma rowka,gdyby mial sie wysliznac to zrobilby to!Sprzet piekny,na samej listwie widac pod farba slady frezarki,takie polkola:) To sa szczegoly,wszystko pasuje i ostrzy!

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hani moje pytanko nie tyczyło troski o twój telep tylko czy go zostawiasz bez opieki na całą noc bo może bym przypadkowo przejeżdżł i się nim zaopiekował :D .

 

Bardzo ładnie wykonany - czakam na pierwsze wrażenia z obserw i fotki-pozdr :Beer:

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....hmmmm....po chwili sie domyslilem..;)

 

Tez czekam na pierwsze obserwacje!

 

Wczoraj widzialem nawet Marsa przez kilkadziesiat sekund,ale byl malutki ogniskowa1800/15mm i wyraznie przeswietlony,co mnie cieszy:) Obraz plywal niemilosiernie,wiec nic wiecej nie moge powiedziec.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz do tego Maka jakąś instrukcję co do kolimacji, to ja byłbym chętny na jakąś kopię

Super leleskop, na planetach i gwiazdkach podwójnch będzie nie do pobicia! Gratuluję :Salut: i zazdroszczę : :angry:

 

:banan: Użytkownicy Maksutowów wszystkich krajów - łączcie się :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałam go w ręku, a właściwie na rękach :szczerbaty:

niesamowita maszyna...

Jeszcze raz wielkie gratulacje Hany

Następnym razem mam nadzieję zobaczyć coś niecoś przez okular i to na czarnym niebie.

 

Pozdrawiam serdecznie

Ori2711

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie!

 

Narazie jednak zamiast z planetami i Ksiezycem walcze ze szronem!

 

Troche sie niepokoje,bo 3 noc z rzedu nie moge zobaczyc przez niego krazkow(nie prazkow) dyfrakcyjnych gwiazd i nie wiem z jakiego powodu,studze go naprawde dlugo.Pocieszam sie,ze w moim U z F16 byly one poprostu wieksze,i mozliwe,ze do ich dostrzezenia nowym teleskopem potrzebna naprawde stabilna atmosfera.

 

W tej chwili-20:26- Saturn 30kilka stopni nad horyzontem a Cassini przy pow.120x ledwo majaczy:(

 

W zenicie na gwiazdach tez nie ma punktow,ale zeby 3 noc z rzedu?

 

 

Ps.

Serdeczne podziekowanie dla naszej Ogromnie milej Ori,za dostarczenie mi kalendarza i spotkanie!

P.S.2

 

Instrukcji kolimacji nie mam.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwie sie,bo mamy wyz i mrozno jest,myslalem ze atmosfera bedzie dobra.Szkoda ze nie mam juz telepa do porownania,no ale moze faktycznie nie wszystko naraz,dlatego zwinalem sie,bo nadziei na foto nie mam,chociaz Ksiezyc piekny,jednak drgajacy.

 

Takze pozdrawiam!

 

 

I pierwsze probki z wczoraj,nie bylo najlepiej,ale musialem sprobowac:) Ogniskowa 1800mm

petlavij.jpg

Brzegi.jpg

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Co do krazkow dyfrakcyjnych i ich szukania, to nalezy zastosowac okular dajacy powiekszenie okolo 250x, wtedy najlepiej widac. Ogolnie im wieksze powiekszenie tym sa lepiej widoczne. Przy powiekszeniach rzedu 150x sa one po prostu za blisko siebie i wydaje sie, ze ich nie ma.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.