Skocz do zawartości

Nauczylem sie patrzec + Lista jasnych E-mek


tokone

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Wczoraj 4 raz w zyciu bylem popatrzyc na niebo, i wkoncu nauczylem sie patrzec prawidlowo przez niego :helo: , mgalwica w orionie dopiero teraz pokazala ukryte do tej pory szczeguly :notworthy: .

 

Mam jeszcze jedno pytanko, czy mozna gdzies w necie znalesc spis Emek ktore maja duza jasnosc i sa teraz (Styczen) dobrze widoczne.

 

 

 

Pozdrawiam cieplo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanko, czy mozna gdzies w necie znalesc spis Emek ktore maja duza jasnosc i sa teraz (Styczen) dobrze widoczne.

wystarczy dowolny program astronomiczny: HNSKY, GUIDE, SkyMap, WinStars - w każdym z tych programów możemy zobaczyć co aktualnie jest na niebie, jak i zobaczyć jasności poszczególnych obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanko, czy mozna gdzies w necie znalesc spis Emek ktore maja duza jasnosc i sa teraz (Styczen) dobrze widoczne.

Pozdrawiam cieplo

 

Zdecydowanie polecam zakup książki "Niebo na weekend" naszego forumewego kolegi przemasa. Znajdziesz tam opis wszystkich gwiazdozbiorów zgrupowanych dla: wisona, lato, jesień zima ze wszystkimi, najciekawszymi obiektami w nich się znajdującymi. A poza tym mnóstwo innych ciekawych informacji. Książke jest dostępna w księgarniach i marketach. Napisana pzrez miłośnika astronomii dla miłośników astronomii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie "Niebo na weekend" Przemka Rudzia

A póki nie masz książki - a jak książkę mieć będziesz to też - ściągnij sobie z netu freeware'owy programik Cartes du Ciel :)

http://www.astrosurf.org/astropc/index.html

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Orionem Powinienes dostac program Starry Night Orion Special Edition :) tam wpisujesz sobie od M 1 do M 110 i w zaleznosci jakie o tej porze widac to pokazuje Ci w ktorym miejscu sie one znajduja :)

 

 

Ja os siebie polecam :

 

M 31 - galaktyka w Andromedzie

M 57 - mglawica planetarna - w Lyrze

M 110 - galaktyka (kolo M31) w Andromedzie

hi - ha Persei - dwie gromady w Perseuszu znane jako hihotki

NGC 2392 - mglawica planetarna w Bliznietach

M 33 - galaktyka w trojkacie ale ja slabo widac

 

Powodzenia pamietam kiedy ja sie kapnolem ze "widze" niezle kopniecie i uczucie teraz zawsze jak ide z telepem ogladac tak wlasnie sie czuje jak pierwzym razem kiedy zalapalem :)

 

P.S ogolnie wszystkie M'ki widzisz i jeszcze obiekty niektore z innych katalogow

 

taka uwaga ktorej ja nie bylem przez dluzszy czas swiadom i z uporem maniaka wybieralem obiekty ktore okreslaly jasnosc powierzchniowa obiektu i nie moglem zrozumiec dlaczego taka M 33 - 5 mag jest gorzej widoczna od M 57 - 8mag i okazuje sie ze przy tych okresleniach jasnosci musisz brac pod uwage jaki obszar dany obiekt zajmuje ...ze wzgledu na to ze M 57 jest mglawica planetarna ktore sa z reguly nie duze na niebie to wartosc 8 mag okazala sie duzo bardziej efektywna niz wiekszy obiekt M 33 ktorego jasnosc okresla sie na 5 mag ...dlatego tez celuj w mglawice planetarne jest ich kilka :) a takze w galaktyki np. w Wielkiej Niedzwiedziczy :) - one tez mala powierzchnie zajmuja :)

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.