Skocz do zawartości

jak dostroic ostrosc


Bao

Rekomendowane odpowiedzi

zdjecia "kupowate" :P moj 1szy raz sprzet tez lewy ale od czegos zaczac trzeba (luneta yukon 30x50). Problem w tym ze dostrajam ostrosc w okularze a jak robie zdjecie aparatem wychodzi nieostre?? Czy aparat ma "jakby inny widok" no sami wiecie ...:P musze do niego dostrajac ostrosc lunety niezaleznie od ostrosci "oka" :)?? haha nie smiac sie ze zdiecia :P:szczerbaty::Boink: (aha co do aparatu to Sony Cybershot 5.1)

post-2372-1137593371_thumb.jpg

post-2372-1137593397_thumb.jpg

Edytowane przez Bao
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba w tym aparacie bedzie Ci ciężko ustawić poprawnie ostrość, bo wygląda na to, że jego wizjer to takie szkalne okienko, zupełnie nie związany z obiektywem, a masz możliwość recznego ustawiania focusa?

 

jeżeli nie, to powinieneś na jakoś złapanym AF przytrzymać spustem na półwciśniętym i metodą prób i błędów, szukać miejsca gdzie ostrzy przesuwając wyciągiem (czy raczej focuserem tego yukona)

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieustawiasz ostrości pod oko tylko pod aparat. Jak możesz to zablokuj ostrość i reguluj wyciągiem, jak nie to przystaw aparat na AF (czyli tak jak normalnie cykasz fotki) do okularu i tez wyreguluj - ja zawsze robie na AF i jakoś to wychodzi:

 

np.

http://img235.imageshack.us/img235/3045/moon7oq.jpg

 

Kiedys miałem do czynienia z aparatami Sony i przyznam że nie było to miłe doświadczenie, od tamtej pory mam do nich uraz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sony nie miły :icon_confused: to chyba trafiłeś na jakis felerny :rolleyes:

To był jakiś z serii tych takich "długich" DSC z 3mln pikseli i jeden z chyba 4mpix - takich szumów na dziennych fotkach to jeszcze nie widziałem, w porównaniu nawet z moim a60 który ma 2mpix to te Sony wymiekały zupełnie pod wzgledem jakości fotek. No a poza tym zero manuala...

Generalnie jako kompakty to do kitu.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najśmieszniejsze, że niewiesz jakim aparatem robiłes fotke. jestem ciekaw ile zdjęć próbnych zrobiłeś żeby zrobić jak najlepsze fotki. podejrzewam, że były to dwie fotki jakie tu pokazałeś. pozatym nie spróbowałeś focić manualem tylko wszystko na automacie.

 

Qbanos wiesz, że ten aparat DSC-93A ma 1/1,8" matryce 5Mpix, manualfocus i 30sek naświetlania!!!???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qbanos wiesz, że ten aparat DSC-93A ma 1/1,8" matryce 5Mpix, manualfocus i 30sek naświetlania!!!???

 

Teraz już wiem, ale aparatów Sony i tak nigdy nie polubie :D

Skoro jest manual to nie wiem w czym problem, mozna sobie wszystko dograc iso zapewne tez. Trzeba tylko zostawić w spokoju auto :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fotka z jednych z moich obserwacji 30 s 400 iso, wydaje mi się że nie szumi aż tak bardzo. Dodam że to DSC W 17 7,2p

 

noooo nie wiem, nie moge dodać zdjęcia co robie źle?

Edytowane przez grzybek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fotka z jednych z moich obserwacji 30 s 400 iso, wydaje mi się że nie szumi aż tak bardzo. Dodam że to DSC W 17 7,2p

To troche wyjasnia sprawę tych duzych szumów -za dużo pixeli upchniętych na małej matrycy. Trzeba było brać wersje W1-15 z 5Mp. Nie dziwi mnie,że taki A60 szumi mniej, mimo,że technologicznie jest starszy. Aparaty Sony DSC serii W są w sumie chyba dość niezłe, maja manuala, dość dobry obiektyw, niestety zapis tylko w jpegu. Co prawda tiff w moim DSC V1 jest g... warty, bo zapis na karte trwa 40s, ale to inna bajka. Cyknałem 2 dni temu próbnie Księżyc przez Newtona z projekcji, wygląda na to, że mój okular projekcyjny 40mm [rosyjski RKE mikroskopowy] we wspólpracy z Soniakiem zapewnia niezła aberrację chromatyczną :angry: , ale jeszcze nie miałem okazji widzieć tego zdjęcia na dużym ekranie. Może jest prześwietlone lekko albo coś z ostrością, muszę sprawdzić. Poprzednie próby z jasnym achromatem 80/400 z tym samym zestawem wychodziły na Ksieżycu jeszcze nienajgorzej, mimo dodatkowych problemów z nieosiowością, tylko na Słońcu była zupełna tragedia. Inna sprawa,że tu mam wieksza skale obrazu i wszystkie defekty pewnie będą bardziej widoczne. Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiec tak mam w aparacie cos takiego... przeczytalem jak sie robi zza szyby itp tzreba recznie ustawic...ale calkiem recznie jak w kamerze czy cos niemoge:( jest takie cos mam ustawienia 0.5 3 5 7 metra i na nieskonczonosc?? robil ktos przez jakis telekip tym aparatem zdjatka i moze wie jakie ustawienia trzeba dac?? chodzi ofc o sony p93a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiec tak mam w aparacie cos takiego... przeczytalem jak sie robi zza szyby itp tzreba recznie ustawic...ale calkiem recznie jak w kamerze czy cos niemoge:( jest takie cos mam ustawienia 0.5 3 5 7 metra i na nieskonczonosc?? robil ktos przez jakis telekip tym aparatem zdjatka i moze wie jakie ustawienia trzeba dac?? chodzi ofc o sony p93a

 

Robisz tak:

1. Ustawiasz w aparacie ręcznie ostrość na nieskończoność

2.Regulujesz ostrość w teleskopie aż uzyskasz ostry obraz na wyświetlaczu aparatu

3.Robisz zdjęcia próbne

4.Sprawdzasz na kompie czy na pewno jest idealnie ostro

 

Powinno się udać, ale jeśli nie złapiesz ostrości to zmień w aparacie ostrość o jedną działke w dół i wszytko od początku.

Jeśli nie porobisz zdjęć próbnych to się nigdy nie dowiesz jak to poustawiać.

Pozdrawiam :Beer:

P.S.

Pamiętaj że aparat musi być zamocowany stabilnie B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy naprawdę tylko w moim A60 autofocus jest tak inteligentny ze wystarczy abym na lcd widzial ostry obraz i AF sam reszte zrobi? (tzn wykona ostra fotke)

 

Spróbuj tak:

przykładasz aparat do okularu, krecisz galka ostrości aż obraz na monitorku bedzie jak najostrzejszy, robisz kilkadziesiat fotek na auto focusie i patrzysz która jest najlepsza. Trzeba pamietac że na ostrośc duży wpływ ma seeing, nawet na takim małym powerze. Mam też nadzieje ze nie robisz zdjęc ani przez szybe ani przez otwarte okno tylko na dworze. I ze ten yukon jest na statywie.. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.